Impactul a fost atât de puternic încât autoturismul VW Golf în care se afla femeia a fost răsturnat cu roţile în sus, maşina izbindu-se apoi de o casă. Cercetările efectuate de poliţiştii rutieri la faţa locului au indicat faptul că tânărul şofer circula pe strada Zărandului, dinspre strada Trenului, şi ajungând la intersecţia cu strada Turturicii, nu a acordat prioritate de dreapta şoferiţei care se deplasa pe ultima stradă amintită. „În municipiul Arad, în jurul orei 16.45, în cartierul Grădişte, la intersecţia străzilor Zărandului cu Turturicii, conducătorul unui autoturism marca Opel Vectra, un tânăr în vârstă de 19 ani, nu a acordat prioritate de dreapta şi intră în coliziune cu un autoturism marca VW Golf”, a declarat subcomisarul de poliţie Răzvan Meszar din cadrul Poliţiei Rutiere Arad. Impactul a fost devastator pentru femeie. Aceasta a rămas în maşină, încarcerată. Pentru scoaterea ei a fost nevoie de intervenţia echipajului de descarcerare al Detaşamentului de Pompieri Arad. Victima a fost predată echipajului medical al SMURD. Acesta a început manevrele de resuscitare, însă după 45 de minute, femeia a fost declarată decedată. La locul accidentului a fost trimisă şi o autospecială de stingere din cauza scurgerilor de combustibil. „S-a intervenit pentru descarcerarea unei persoane de sex feminin. Autospeciala de stingere a asigurat zona deoarece în urma impactului au avut loc scurgeri de combustibil”, a declarat căpitanul George Pleşca, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Arad. Pompierii au deconectat bornele bateriei de pe autoturismul VW Golf şi au udat motorul.
Impact fatal în cartierul Grădişte. O femeie de 58 de ani a murit
Impact fatal în cartierul Grădişte. O femeie de 58 de ani a murit
Reactualizat la:
Accidentul a avut loc miercuri după masa, după ora 16.30, la intersecţia străzilor Zărandului cu Turturicii, fiind implicate două maşini: un Opel Vectra condus de un tânăr de 19 ani din Arad şi un VW Golf la al cărui volan se afla o femeie în vârstă de 58 de ani, tot din Arad.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
Local
Prof.univ.dr. Lizica Mihuţ vorbește, în premieră, despre patrimoniul Universității „Aurel Vlaicu” Arad, strategia de economisire a fondurilor și situația actuală.
România
Exercitarea atribuțiilor constituționale de către autoritățile publice trebuie să se realizeze cu respectarea strictă a principiului separației și echilibrului puterilor în stat, astfel cum este consacrat de Constituție, precizează duminică judecătorii din CSM, ca reacție la inițiativa președintelui Nicușor Dan de a organiza un referendum în cadrul corpului magistraților.
Local
Acțiunile au vizat prevenirea faptelor antisociale, combaterea traficului și consumului de substanțe interzise, precum și creșterea gradului de siguranță în rândul elevilor.
România
Legile justiției adoptate în anul 2022 au reconfigurat profund structura de conducere a instanțelor de judecată, cu efecte directe asupra echilibrului intern al puterii și asupra independenței funcționale a judecătorilor, reiese din analiza scrisorilor magistraților publicată, duminică, de Administrația Prezidențială.
România
Observațiile transmise de magistrați Administrației Prezidențiale nu par să descrie incidente izolate, ci un cumul de vulnerabilități structurale ale sistemului de justiție care, în lipsa unor corecții, ar fi condus la erodarea independenței interne a magistraților (în special în cazul judecătorilor), a calității actului de justiție și a încrederii publice, se arată în concluziile analizei scrisorilor magistraților publicate duminică.
România
Rezultatele extragerilor loto din data de 21-12-2025 sunt următoarele:
România
Peste 250 de magistrați activi sau retrași din activitate de la 27 de instanțe și 14 parchete din țară au răspuns invitației publice care a fost lansată de Președintele României, pe fondul dezbaterilor publice privind sistemul de justiție, al pozițiilor divergente exprimate la nivel instituțional în sistemul de justiție, a luărilor de poziție din rândul societății civile și mass-media, reiese din analiza publicată, duminică, de Administrația Prezidențială.
Local
Potrivit autorităților, în momentul de față s-a format o coloană de 11 kilometri pe sensul Nădlac–București. Șoferii sunt sfătuiți să aleagă rute alternative.
3
Local
Terapia a contribuit la îmbunătățirea mobilității, la creșterea nivelului de funcționalitate și la redobândirea unei relative independențe, în cazul a doi pacienți internați la Spitalul Județean Arad.
Citiți principiile noastre de moderare aici!