Impactul a fost atât de puternic încât autoturismul VW Golf în care se afla femeia a fost răsturnat cu roţile în sus, maşina izbindu-se apoi de o casă. Cercetările efectuate de poliţiştii rutieri la faţa locului au indicat faptul că tânărul şofer circula pe strada Zărandului, dinspre strada Trenului, şi ajungând la intersecţia cu strada Turturicii, nu a acordat prioritate de dreapta şoferiţei care se deplasa pe ultima stradă amintită. „În municipiul Arad, în jurul orei 16.45, în cartierul Grădişte, la intersecţia străzilor Zărandului cu Turturicii, conducătorul unui autoturism marca Opel Vectra, un tânăr în vârstă de 19 ani, nu a acordat prioritate de dreapta şi intră în coliziune cu un autoturism marca VW Golf”, a declarat subcomisarul de poliţie Răzvan Meszar din cadrul Poliţiei Rutiere Arad. Impactul a fost devastator pentru femeie. Aceasta a rămas în maşină, încarcerată. Pentru scoaterea ei a fost nevoie de intervenţia echipajului de descarcerare al Detaşamentului de Pompieri Arad. Victima a fost predată echipajului medical al SMURD. Acesta a început manevrele de resuscitare, însă după 45 de minute, femeia a fost declarată decedată. La locul accidentului a fost trimisă şi o autospecială de stingere din cauza scurgerilor de combustibil. „S-a intervenit pentru descarcerarea unei persoane de sex feminin. Autospeciala de stingere a asigurat zona deoarece în urma impactului au avut loc scurgeri de combustibil”, a declarat căpitanul George Pleşca, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Arad. Pompierii au deconectat bornele bateriei de pe autoturismul VW Golf şi au udat motorul.
Impact fatal în cartierul Grădişte. O femeie de 58 de ani a murit
Impact fatal în cartierul Grădişte. O femeie de 58 de ani a murit
Reactualizat la:
Accidentul a avut loc miercuri după masa, după ora 16.30, la intersecţia străzilor Zărandului cu Turturicii, fiind implicate două maşini: un Opel Vectra condus de un tânăr de 19 ani din Arad şi un VW Golf la al cărui volan se afla o femeie în vârstă de 58 de ani, tot din Arad.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
România
Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat, joi, că a convenit cu o parte dintre liderii politici principiile generale ale unui viitor acord politic legate de țintele macroeconomice, PNRR, OCDE și SAFE.
România
Execuția bugetului general consolidat la 31 mai 2026 s-a încheiat cu un deficit diminuat semnificativ, de 35,94 miliarde lei, respectiv 1,75% din PIB, comparativ cu deficitul de 64,23 miliarde lei (3,35% din PIB) înregistrat în aceeași perioadă a anului 2025, informează Ministerul Finanțelor.
2
România
Propunerile legate de reduceri de taxe sau de creşteri de cheltuieli pe care le vedem zilele acestea în discuţiile legate de formarea Guvernului sunt un semnal extrem de negativ, iar cea mai mare greşeală în momentul de faţă ar fi să facem paşi înapoi în materie de consolidare fiscală, adică să ne gândim la relaxări fiscale, a transmis, joi, economistul şef al Raiffeisen Bank, Ionuţ Dumitru.
România
Rezultatele extragerilor din data de 25-06-2026 sunt următoarele:
România
Președintele Forța Dreptei, Ludovic Orban, consideră că PNL și USR nu au cum să voteze un Guvern minoritar PSD condus de Sorin Grindeanu, „decât dacă vor să se sinucidă politic„ și să îi lase „fără speranță și fără reprezentare politică” pe toți românii care cred în „democrație, drepturi și libertăți, integritate și competență în viața publică, în reforme profunde și în orientarea pro-europeană”.
1
România
Gerantul interimar al Consulatului General al României la Sankt Petersburg a fost declarat persona non grata şi partea rusă a decis retragerea consimţământului pentru înfiinţarea postului consular respectiv, a anunţat, joi, Ministerul Afacerilor Externe.
3
Local
Din cauza avertizării de cod portocaliu și a temperaturilor extreme de până la 37 de grade, organizatorii au decis decalarea activităților, pentru a asigura confortul și siguranța publicului.
Citiți principiile noastre de moderare aici!