aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Incident la o nuntă în Arad! Unei invitate i-a căzut drona în cap

Incident la o nuntă în Arad! Unei invitate i-a căzut drona în cap

la 2 September 2019 11:59
19 Comentarii

Incident la o nuntă în Arad! Unei invitate i-a căzut drona în cap

2 September 2019 11:59
Drona a fost ridicată de la sol de către cel care fusese angajat pentru a filma evenimentul, însă aparatul a lovit o pasăre, iar în urma coliziunii, drona a căzut în capul unei invitate.
Scris de Ioana Costas - Drona a fost ridicată de la sol de către cel care fusese angajat pentru a filma evenimentul, însă aparatul a lovit o pasăre, iar în urma coliziunii, drona a căzut în capul unei invitate.

Trimite articolul

X

ARAD. Incidentul a avut loc sâmbătă, 31 august, pe strada Sportului din cartierul Bujac. Femeia lovită de dronă, în vârstă de 58 de ani, din județul Satu Mare, a ajuns la Spitalul Clinic Județean Arad. Din fericire, victima a fost rănită ușor, suferind o plagă contuză frontală, nefiind necesară internarea în spital. Totuși, incidentul este cercetat de polițiștii Secției 1 Vlaicu, pe fir intrând și Serviciul de Telecomunicații Speciale și Aviația Română. Potrivit informațiilor pe care le deținem, cei care filmează diverse evenimente și folosesc drona au nevoie de autorizații și aprobări de la cele două instituții: STS și Aviație.
Polițiștii au întocmit un dosar de cercetare penală privind fapta petrecută. „În urma verificărilor efectuate s-a stabilit  că drona, manevrată de la sol de către un bărbat de 48 de ani, ar fi intrat în coliziune cu o pasăre după care ar fi căzut și ar fi lovit femeia. Aceasta a fost transportată la spital pentru acordarea de îngrijiri medicale. În cauză a fost întocmit un dosar de cercetare penală pentru loviri și alte violențe, fiind sesizate Serviciul de Telecomunicații Speciale, Aviația Română și Parchetul de pe lângă Judecătoria Arad”, a declarat agentul șef Claudia Iuga, purtător de cuvânt în cadrul IPJ Arad.

Trimite articolul

X
Taguri:
Arad ,
cap ,
cazut ,
drona ,
filmare ,
incudent ,
nunta
19 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. DroneLord says:
    September 2, 2019 at 2:05 pm

    BONDAR o fost? Ca numa el ii licentiat in prabusiri de drone !!!

    Reply
  2. zbang says:
    September 2, 2019 at 2:37 pm

    Nici o pasăre dom”le.La o inălțime de aprox 10m fix deasupra șoselei, omul a pierdut controlul dronei,care a intrat in picaj , lovind in cap o nuntașă.

    Reply
  3. DoarUnCetatean says:
    September 2, 2019 at 3:28 pm

    mai nou nu se mai prinde buchetul? …Se prind drone :))

    Reply
  4. Sputnik says:
    September 2, 2019 at 3:34 pm

    1-0 pentru pasare ! 🙂

    Reply
  5. Dacul says:
    September 2, 2019 at 4:39 pm

    Dacian Pantea :))

    Reply
  6. radu says:
    September 2, 2019 at 4:47 pm

    Si daca avea autorizatie , nu mai lovea pasarea cu drona? si nu-i mai pica in cap la femeie? Doar sa incaseze fel de fel de institutii, bani pentru autorizatii de tot felul!!!

    Reply
  7. dannyarad says:
    September 2, 2019 at 5:22 pm

    DroneLord,ma intrebam daca sa iti raspund sau nu? O fac totusi,nu de alta dar sa dormi linistit noaptea,nu eu am avut nefericitul incident.Nu il afecteaza doar pe cel care l-a avut ci pe toti posesorii de drone,care le folosesc pentru foto-video.Ne hranim din nenorocirea cuiva,parca sintem retarzi.In clipa in care ridici o drona sansele de a pica sint 50-50%.Daca ai ghinionul sa atingi o creanga,cablu,sa intre un porumbel sau orice altceva sigur pica.Totusi tin sa iti multumesc pentru reclama,indiferent ca e pozitiva sau negativa,tot reclama se cheama.

    Reply
  8. AndJusticeForAll says:
    September 2, 2019 at 5:58 pm

    Doamne ferește să îi prinzi degetul cuiva când închizi vreo ușă. Dosar penal pentru loviri și alte violențe.
    Nefericită întâmplarea, dar hai să fim serioși… Nu cred că avea de gând să-și filmeze clienții de la 2000m pentru mai multe aprobări. Sts acum cu nume, prenume, cap, adresă si dosar penal se apropie de 50% șanse de identificare a posesorului în alte cazuri cu adevărat urgente mai greu.

    Reply
  9. AndJusticeForAll says:
    September 2, 2019 at 6:07 pm

    Sunt pentru reglementarea zborului cu drone doar că aplicarea se face mult mai greu tocmai datorită ușurinței cu care se pot achiziționa. Este din păcate o jucărie făină dar care poate face și niște daune foarte faine din eroare. E prea 50-50

    Reply
  10. coco says:
    September 2, 2019 at 8:14 pm

    Unde trebuie sa isi faca treaba si institutiile statului, sunt praștie. Aici cu siguranta vor face minuni si il vor acuza pe bietul om poate si de…tentativa de omor. Ma mir ca nu au informat si trupele de elita americane swat…dar niciodata nu e prea tarziu…nu țin cu proprietarul dronei, nici nu-l cunosc, dar nici chiar asa.

    Reply
  11. Anonim says:
    September 2, 2019 at 9:44 pm

    Tragi-comic, ca in Stan si Bran sa mor eu de nu.

    Reply
  12. Ovidiu says:
    September 2, 2019 at 9:46 pm

    Si in Caracal ? De ce nu s-a sesizat nimeni imediat ?…Si in alte cazuri de urgenta de ce ?. ….Acum toate institutiile statului sunt pe bietul om care cu siguranta cred si cu tarie ca i-o purtat pica doamnei si o fi zis „lasa ca ti-o coc eu”…Incident nefericit dar totusi WTF…Aviatia sesizata pentru ce ? I-au trezit pe domnii de la radar un mic punctulet si l-au identificat ca fiind OZN ? Serios ? Romania trezeste-te

    Reply
  13. anonim says:
    September 2, 2019 at 10:32 pm

    ma uit la comentarii si ma crucesc ce poate face concurenta din om , cum poate scoata la suprafata foata rautatea ce sta ascunsa in adancul sufletului unor oameni , si nu vorbim de oameni care nu au ce pune pe masa ca sa ai motiv sa spui ca rautatea vine o data cu saracia … din asemenea ,, ocupatii ,, se castiga foarte foarte bine , in fine ! mai oameni buni , voi care sunteti in aceiasi bransa cu invinuitul din articol , cum de reusiti sa va bucurati de raul altuia ??? aveti un somn sanatos ? voi crede ti ca respectivul a dorit acest incident , sau se bucura ca sa intamplat aceasta nenorocire ? nu mai fiti atat de rai deoarece poate maine sa vina randul vostru , asta doar asa ca sa vedeti cam ce e in sufletul celui care pateste un asemenea eveniment

    Reply
  14. Emil says:
    September 3, 2019 at 10:32 am

    Comentarii fara rost.
    1. Autoritatea Aeronautica Civila Romana a vazut o oportunitate de a face bani din inmatriculare dronelor si a cerut ca acestea sa fie inmatriculate la fel si la acelas tarif cu avioanele (fie el si un Boeing) chiar daca ele sunt de 300 g si nu 50 tone.
    2. Legislatia aplicata este la fel ca la avioane ori diferenta este enorma. Una este fa faci o abatere cu un avion si alta este cu o drona. In cazul de speta poate fi tratat (daca se ia in serios) ca un accident de aviatie cu toate consecintele ei.
    3. S-a cerut anuntarea Comandamentului de Aparare a Teritoriului la fiecare zbor la fel ca la avioane cu toate ca acestea nu se ridica foarte mult si nici nu sunt vazute pe radar (unele avioane zboara chiar legal fara sa anunte aceste organe).
    4. Politia nu cunoaste legislatia specifica aviatiei si nici nu este treaba ei sunt inspectorii aeronautici ai AACR care se ocupa de asta.
    Asa ca nu-si au rostul aceste comentarii si nici aceste masuri ca sa nu exageram.

    Reply
  15. Mitrica says:
    September 4, 2019 at 7:41 am

    Au facut Garcea proces verbal si au deschis dosar. Cascadorii rasului cata prostie pe capul lor.

    Reply
  16. Cele mai citite știri

    1
    INFORM MEDIA PRESS angajează: DISTRIBUITORI DE PRESĂ
    2
    UPDATE. Ucraina: Un mort și peste 20 de răniți într-un atac aerian rusesc masiv asupra Kievului
    3
    Proiectul „Lipova - surprinzătoare” a ajuns la final
    4
    Reacție a judecătorilor din CSM: Referendumul propus de președinte nu este prevăzut de dispozițiile legale
    5
    FOTO. Cu mașina în copac, la Intim
    6
    Campanie de colectare a deșeurilor electrice în Arad
    7
    Zelenski anunţă o restructurare a sectorului energetic, în urma recentului scandal de corupţie
    8
    Consiliul Concurenței: Mărcile proprii, tot mai multe în România. Adaosul comercial la acestea e mai mare
    9
    FOTO | „Toamna Împreună”, Festivalul Prieteniei de la Vinga
    10
    FOTO. A fost dezvelită statuia marelui Helmut Duckadam, la Semlac

    România

    Reacție a judecătorilor din CSM: Referendumul propus de președinte nu este prevăzut de dispozițiile legale
    Exercitarea atribuțiilor constituționale de către autoritățile publice trebuie să se realizeze cu respectarea strictă a principiului separației și echilibrului puterilor în stat, astfel cum este consacrat de Constituție, precizează duminică judecătorii din CSM, ca reacție la inițiativa președintelui Nicușor Dan de a organiza un referendum în cadrul corpului magistraților.

    Local

    Polițiștii și jandarmii au desfășurat activități preventive în cinci școli din Arad
    Acțiunile au vizat prevenirea faptelor antisociale, combaterea traficului și consumului de substanțe interzise, precum și creșterea gradului de siguranță în rândul elevilor.

    România

    Administrația Prezidențială: Legile justiției - efecte asupra echilibrului intern al puterii și asupra independenței funcționale a judecătorilor
    Legile justiției adoptate în anul 2022 au reconfigurat profund structura de conducere a instanțelor de judecată, cu efecte directe asupra echilibrului intern al puterii și asupra independenței funcționale a judecătorilor, reiese din analiza scrisorilor magistraților publicată, duminică, de Administrația Prezidențială.

    România

    Administrația Prezidențială: Observațiile magistraților par să descrie vulnerabilități structurale ale sistemului de justiție
    Observațiile transmise de magistrați Administrației Prezidențiale nu par să descrie incidente izolate, ci un cumul de vulnerabilități structurale ale sistemului de justiție care, în lipsa unor corecții, ar fi condus la erodarea independenței interne a magistraților (în special în cazul judecătorilor), a calității actului de justiție și a încrederii publice, se arată în concluziile analizei scrisorilor magistraților publicate duminică.

    România

    Rezultatele extragerilor Loto
    Rezultatele extragerilor loto din data de 21-12-2025 sunt următoarele:

    România

    Administrația Prezidențială: Peste 250 de magistrați de la 27 de instanțe și 14 parchete au răspuns invitației publice, lansată de Președintele României
    Peste 250 de magistrați activi sau retrași din activitate de la 27 de instanțe și 14 parchete din țară au răspuns invitației publice care a fost lansată de Președintele României, pe fondul dezbaterilor publice privind sistemul de justiție, al pozițiilor divergente exprimate la nivel instituțional în sistemul de justiție, a luărilor de poziție din rândul societății civile și mass-media, reiese din analiza publicată, duminică, de Administrația Prezidențială.

    Local

    VIDEO
    Trafic îngreunat pe autostrada A1, în zona nodului rutier Margina
    Potrivit autorităților, în momentul de față s-a format o coloană de 11 kilometri pe sensul Nădlac–București. Șoferii sunt sfătuiți să aleagă rute alternative.  2

    Local

    Spitalul Județean: Rezultate încurajatoare pentru doi pacienți cu Parkinson, după terapia asistată de dispozitiv
    Terapia a contribuit la îmbunătățirea mobilității, la creșterea nivelului de funcționalitate și la redobândirea unei relative independențe, în cazul a doi pacienți internați la Spitalul Județean Arad.

    Local

    VIDEO
    Haine contrafăcute, în Piața Obor
    Jandarmii arădeni au depistat duminică, la Obor, un bărbat care avea la vânzare articole vestimentare purtând inscripții identice sau similare cu mărci înregistrate. 2
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.