„Prin acceptarea Partidului Noua Republică în AECR, conservatorii europeni certifică reapariţia unui partid românesc care-și revendică o identitate doctrinară conservatoare, renăscând, practic, după 90 de ani, conservatorismul românesc. AECR activează alături de Grupul Conservatorilor și Reformiștilor Europeni în cadrul Parlamentului European și este asociată partidelor naționale și think tank-ului New Direction. Obiectivul prioritar al tuturor activităților AECR este acela de a implementa Declarația de la Praga. Începând cu anul 2009, AECR a găzduit sau a participat la o serie de evenimente și activități care își propun să dezvolte relațiile AECR cu membrii Parlamentului European, cu membrii parlamentelor naționale, cu conducerea și cu membrii partidelor constitutive, precum și să recruteze și să implice noi membri și afiliați”, a declarat Ion Stan.
Noua Republica are familie europeana
Reactualizat la:
ARAD. Mihail Neamţu şi Nicolae Popa au reprezentat Noua Republică la întâlnirea Consiliului Alianţei Conservatorilor şi Reformiştilor Europeni (AECR Council Meeting), în cadrul căreia s-a votat acceptarea formală a partidului ca membru cu drepturi depline al AECR, a comunicat liderul organizaţiei arădene, Ion Stan.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
9
România
CONSTANȚA. Resturi metalice ce ar proveni de la un aparat de zbor neidentificat au fost găsite luni seară pe plajă, în stațiunea Mamaia, a informat Garda de Coastă.
Mapamond
Câteva cești de cafea sau de ceai băute în fiecare zi ar putea ajuta într-o oarecare măsură la conservarea puterii creierului și la prevenirea demenței, au raportat luni oamenii de știință din Statele Unite, informează Reuters.
România
Regimul termic pentru perioada 9 - 22 februarie va fi deosebit de oscilant, la nivelul întregii țări, cu perioade în care vremea va deveni rece, chiar geroasă în unele zone, dar și cu intervale cu valori termice pozitive ridicate, de până la zece grade, pe timpul zilelor, timp în care probabilitatea de apariție a precipitațiilor va fi mai ridicată între 13 și 15 februarie, reiese din prognoza de specialitate, publicată luni de Administrația Națională de Meteorologie (ANM).
România
Un complet de la Tribunalul București a respins, luni, contestația depusă de avocații fostului candidat la alegerile prezidențiale Călin Georgescu și a dispus începerea judecării pe fond în dosarul în care acesta este acuzat de propagandă legionară.
2
ARADON opinii
Cea mai scurtă lună din calendar și cea mai nehotărâtă: 28 sau 29 de zile? Plumburie și posacă. Copaci dezgoliți, străzi murdare. Atârnată undeva între ger, zăpezi și primăvară, ciripit de sticleți și pițigoi, energie solară ce risipește neguri și pâcle sufletești.
Local
Poliția Locală estimează că vor fi colectate în jur de două tone de deșeuri. Doi oameni ai străzii au refuzat cazarea la Adăpostul de Noapte.
Local
Cinci persoane acuzate de trafic de minori, trafic de persoane și constituirea unui grup infracțional organizat, au fost arestate de procurorii DIICOT Oradea. Aceștia activau în Bihor, Arad, Cluj și Bacău.
Local
Compania de Apă Arad anunță că au fost extrase, din nou, cantități uriașe de șervețele umede din rețeaua de canalizare.
5
Local
Primarul Aradului, Călin Bibarț, anunță că nu a găsit soluții legale pentru inițiativa sa de a face transportul public gratuit în oraș și cere modificări legislative care să permită administrației locale să ia o asemenea decizie, iar pentru asta face un apel la parlamentarii din județ să îl sprijine.
11
Citiți principiile noastre de moderare aici!