„Am dus în derizoriu această tragedie. Nu atât tragedia în sine, cât faptul că s-a creat un precedent, atât în ceea ce înseamnă parcul aviatic de care dispune România, cât şi al incapacităţii autorităţilor de a reacţiona la timp în momente de criză…Am asistat la acuze reciproce între instituţii ale statului, la controverse mediatice, impulsionate şi manipulate de factori politici, la idolatrizări, victimizări şi vinovaţi. Cred şi susţin că trebuie să se cunoască adevărul, toate aspectele legate de această tragedie”, a declarat Iustin Cionca. La fel ca şi în acest caz, spune Cionca, Guvernul şi-a arătat incapacitatea de a gestiona situaţia de criză şi cu ocazia instalării iernii: „Din păcate, toţi cei implicaţi, în frunte cu premierul Ponta, au un discurs în care principalul vinovat este… vremea. Aceştia uită, în schimb să amintească de incompetenţa de care au dat dovadă acum, dar şi de faptul că în loc să folosească bani europeni pentru a avea soluţii în momente de criză, preferă să alimenteze clientela proprie”, mai spune Cionca. El îşi bazează afirmaţiile pe faptul că În primăvara anului 2012, după experienţa unei ierni grele, Guvernul a obţinut acordul de principiu al Comisiei Europene astfel încât şi CNADNR şi CFR să îşi poată achiziţiona din fonduri europene nerambursabile utilaje proprii, moderne. „Din păcate acest proiect a fost abandonat de puterea USL, chiar dacă şi raporturile Curţii de Conturi demonstrează clar că ar fi mult mai eficient ca deszăpezirea să se facă în regie proprie şi nu cu subcontractori. Mă refer la CFR, dar aceeaşi situaţie, pe segmente, se regăseşte şi la infrastructura rutieră”, a completat Cionca.
PDL vrea comisie parlamentara pentru anchetarea accidentului aviatic
ARAD. „Românii au dreptul să ştie”, spune Iustin Cionca, prim-vicepreşedinte al PDL Arad, cu privire la tragedia din Apuseni, arătând că susţine ideea înfiinţării unei comisii parlamentare de anchetă.„
Trimite articolul
XCele mai citite știri
România
Președintele Consiliului Județean Ilfov, Hubert Thuma, lider al PNL Ilfov, a anunțat, marți, că a fost dat afară din PNL, partidul în care a câștigat „fiecare mandat, de 25 de ani, prin vot”, nu prin numire, spre deosebire de Ilie Bolojan, precizând că nu va renunța la mandatul pentru care cetățenii l-au votat.
România
Procedurile privind excluderea celor care au susținut guvernul propus de Adrian Veștea au început în PNL și vor fi finalizate după ce noul statut al partidului va fi înregistrat la Tribunalul București, a anunțat, marți, deputatul Ionel Bogdan, după ședința Biroului Permanent Național al formațiunii.
România
Varianta care pare să se contureze după consultările de marți de la Cotroceni este cea a unui guvern minoritar, iar procesul de formare a unui nou executiv trebuie să fie accelerat, a transmis, marți, Nicușor Dan.
România
Dumitru Coarnă, parlamentar neafiliat, a declarat marți, în urma consultărilor de la Palatul Cotroceni, că propunerea pentru premierul desemnat ar urma să vină de la PSD.
România
Cosmina Cerva este propunerea de premier din partea PACE - Întâi România, a anunțat, marți, senatorul Ninel Peia, după consultările cu președintele Nicușor Dan la Palatul Cotroceni.
România
Liderul Grupului parlamentar Uniți pentru România, Răzvan Mirel Chiriță, a declarat marți, după consultările de la Cotroceni cu președintele Nicușor Dan, că formațiunea sa îl propune pentru funcția de premier pe Victor Ponta, argumentând că acesta are o experiență guvernamentală și ar putea fi un liant pentru a se ajunge la un consens.
România
Președinta Partidului Oamenilor Tineri, Anamaria Gavrilă, a anunțat marți, după consultările de la Palatul Cotroceni, că parlamentarii POT susțin o formulă de guvernare pro-occidentală, pro-americană.
România
Președinta SOS România, Diana Șoșoacă, a declarat, marți, după consultările de la Cotroceni, că i-a spus președintelui Nicușor Dan că își dorește ca un program de guvernare să fie prezentat la Parlament cu cel puțin 48 de ore înainte.
Citiți principiile noastre de moderare aici!