aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Simpozionul Dialoguri Româno-Chineze

Simpozionul Dialoguri Româno-Chineze

la 12 November 2019 17:15
5 Comentarii

Simpozionul Dialoguri Româno-Chineze

12 November 2019 17:15
Cea de a V-a ediție a Simpozionului Internațional „Cultură și Civilizație Chineză. Dialoguri Româno-Chineze”, în desfășurare la Arad.
Scris de Andreea Pintea - Cea de a V-a ediție a Simpozionului Internațional „Cultură și Civilizație Chineză. Dialoguri Româno-Chineze”, în desfășurare la Arad.

Trimite articolul

X

Un eveniment de tradiție care a reușit să se impună în agenda culturală a județului. Simpozionului Internațional „Cultură și Civilizație Chineză. Dialoguri Româno-Chineze”, organizat de Forumul Prieteniei și Colaborării Româno-Chineze s-a desfășurat marți, 12 noiembrie, la Arad. Sala Ferdinand a Palatului Administrativ i-a găzduit pe cei 27 de autori de lucrări, dar și pe tinerii și arădenii care au dorit să participe la eveniment. În parteneriat cu Centrul Municipal de Cultură, Consiliul Local Municipal și Asociația Con Brio, Simpozionul s-a remarcat prin prezențe academice de excepție, dar și printr-o diversitate a lucrărilor ce nu trebuie ignorată.

Prof. univ. dr. Lizica Mihuț, președintele Forumului Prieteniei și Colaborării Româno-Chineze, a deschis lucrăile simpozionului: „Momentul de astăzi este pentru noi un moment cu totul special. Cea de a V-a ediție a Simpozionului Internațional «Cultura și Civilizația Chineză. Dialoguri Româno-Chineze» este o ediție aniversară, care este dedicată împlinirii a 70 de ani de relații diplomatice și de prietenie româno-chineze. Recent, E.S. Yu Jiang, ambasadorul R.P. Chineze în România, a declarat că țara sa nu-și uită vechii prieteni, iar România este un prieten vechi. Alături de noi se află cele mai importante personalități politice și cele mai importante personalități culturale ale Aradului. Domnul Iustin Cionca, președintele Consiliului Județean Arad, are meritul remarcabil pentru promovarea relațiilor româno-chineze, care aproape nu existau până la venirea domnului Cionca la conducerea CJA. Primăria Arad e reprezentată de domnul viceprimar Ionel Bulbuc, Primăria Pecica e reprezentată de domnul viceprimar Miodrag Stanoiov, Colegiul Național Moise Nicoară de doamna prof. dr. Diana Achim, directorul instituției, Consiliul Local Municipal e reprezentat de doamna Mariana Cismașiu, și ne este alături și doamna dr. Corina Crișan, consilier județean”, a spus prof. univ. dr. Lizica Mihuț.

Felicitări de la Ambasadă

Prof. univ. dr. Ioan Biriș, vicepreședintele Forumului Prieteniei și Colaborării Româno-Chineze a dat citire scrisorii de felicitare trimisă Forumului de E.S. Yu Jiang, ambasadorul R.P. Chineze în România. „Cu ocazia deschiderii Simpozionului Internațional «Cultură și Civilizație Chineză. Dialoguri Româno-Chineze», permiteți-mi în numele Ambasadei Chinei în România și în numele meu personal, să vă acord sincere felicitări cu ocazia deschiderii acestui eveniment! […] Simpozionul Internațional „Cultură și Civilizație Chineză. Dialoguri Româno-Chineze” este deosebit de important pentru îmbunătățirea înțelegerii reciproce a celor două popoare și consolidarea prieteniei tradiționale dintre cele două părți, acesta fiind un cadou cultural pentru sărbătorirea a 70 de ani de la stabilirea relațiilor diplomatice dintre cele două țări”, a transmis E.S. Yu Jiang.

Despre importanța relațiilor cu China a vorbit și Iustin Cionca: „De la preluarea mandatului, mi-am propus ca județul Arad să fie unul dintre actorii principali ai acestui parteneriat între România și China. Doamna președintă Lizica Mihuț a contribuit la familiarizarea arădenilor cu spiritul cultural chinez. Astfel se crează punți de comunicare accesibile publicului larg”.

Viceprimarul Ionel Bulbuc a ținut să menționeze că simpozionul a fost introdus în calendarul evenimentelor culturale ale municipiului. „Ne bucurăm că și noi, la rândul nostru am reușit să contribuim la întărirea relaților de prietenie prin semnarea acordului de colaborare între Arad și orașul Jiangsu. Prietenia profundă dintre cele două popare s-a bazat pe încredere și respect reciproc”, a spus Bulbuc, care a ținut să o felicite pe prof. univ. dr. Lizica Mihuț, pentru modul în care contribuie la întărirea relațiilor româno-chineze.

Prezentarea volumului III

Despre prietenia româno-chineză au mai vorbit Mariana Cismașiu și Diana Achim, aceasta din urmă făcând și o prezentare a volumului al III-lea al lucrării „Cultura și civilizația chineză. Dialoguri româno-chineze”, după care a urmat prezentarea lucrărilor pregătite de cei 27 de participanți.

Trimite articolul

X
Taguri:
Arad ,
Dialoguri româno-chineze ,
Sala Ferdinand ,
simpozion
5 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. pisi says:
    November 12, 2019 at 5:39 pm

    in sala a fost plin de chinezi,ca nici nu puteai sa arunci un bob de orez…este jenant sa vezi tot felul de veleitare sau veleitari ce spera la un ciolanut,vreun zbor in China pe banii statului,si care in trecut au fost cadre de nadejde ale partidului unic;cit despre tinerii prezenti,saracii au fost adusi.

    Reply
  2. Confucius says:
    November 12, 2019 at 6:57 pm

    Bai omule bun… ..ce preocupari au acesti asa zici profesori..poporul asta si copiii lui nu cunosc istoria neamului romanesc iar astia vorbesc despre chinezi..de parca comunitatea chineza din Arad convietuiste aici de sute de ani…. Un anumit ONG mananca niste banii publici.. rusine sa va fie !

    Reply
  3. Cele mai citite știri

    1
    Tentea și Iordache, locul 5 în proba de bob, cel mai bun rezultat al României la Jocurile Olimpice de iarnă din ultimii 34 de ani
    2
    Turneul final la futsal se joacă la Ghioroc
    3
    Arădeanul Cristian Rudic va fi condamnat pentru corupție
    4
    Structura anului școlar 2026 - 2027 a fost publicată în Monitorul Oficial
    5
    Slovacia amenință Ucraina cu măsuri de retorsiune dacă oleoductul Drujba rămâne blocat
    6
    Şoimii Şimand n-a rezistat în faţa campioanei
    7
    Cum se schimbă cartierele noastre: 6 tendințe pe care le vom vedea tot mai des
    8
    Final 4-ul Cupei României, cu toate favoritele
    9
    Arbitru de slabă calitate la Oțelul Galați – UTA
    10
    Podul de la Șicula se „dezintegrează”, CJA nu vede probleme

    Local

    Arădeanul Cristian Rudic va fi condamnat pentru corupție
    La scurt timp după ce a demisionat de la conducerea Operei Naționale Române din Timișoara „din motive personale”, Cristian Rudic a încheiat un acord de recunoaștere a vinovăției cu DNA.

    ARADON Sport local

    „Kickers Spring Cup” bate toate recordurile!
    CHIȘINEU CRIȘ. Nu s-au terminat ecourile ultimului turneu, căci orașul Chișineu Criș îmbracă, din nou, straie de sărbătoare. Daniel Cherecheși, alături de soția sa Bianca, s-a pus, din nou, în mișcare și organizează prima ediție a „Kickers Spring Cup”, pe 7 și 8 martie.

    România

    Prima zi de concediu medical va fi decontată integral pentru anumite categorii de persoane asigurate
    Senatul a stabilit, luni, că bolnavii incluși în programele naționale de sănătate, cei spitalizați și femeile în concedii de maternitate să primească integral plata concediilor medicale.

    Local

    Benzina și motorina sunt tot mai scumpe. Cât costă un plin în Arad
    Cea mai ieftină benzină, din municipiu, este 8,11 lei la benzinăria Socar Arad de pe Andrei Șaguna, nr. 99-101, iar motorina cea mai ieftină se vinde la 8,41 lei/litru - la aceeași benzinărie. 3

    România

    Bolojan: Cu cât lucrurile se complică în zona Golfului, impactul poate fi mai mare asupra prețului combustibilului
    Premierul Ilie Bolojan a declarat miercuri că războiul din zona Golfului a determinat o creștere a prețurilor la combustibili, pe fondul blocării parțiale a traficului prin Strâmtoarea Ormuz. 2

    România

    Adrian Chesnoiu, fostul ministru PSD al Agriculturii, condamnat la 4 ani închisoare cu executare
    Adrian Chesnoiu, fostul ministru PSD al Agriculturii, a fost condamnat miercuri de Instanța Supremă la 4 ani de închisoare cu executare, într-un dosar legat de fraudarea unor concursuri de angajare în minister. 3

    Local

    UAV sesizează Parchetul în urma unui audit privind mandatele Ramonei Lile
    La aproape o lună de la decizia Înaltei Curți, de confirmare a Ramonei Lile în funcția de rector al UAV, Teodor Cilan, actualul rector, anunță depunerea unei plângeri penale. 8

    Mapamond

    Războiul din Iran - o încălcare a Cartei Națiunilor Unite, apreciază misiunea ONU de anchetă în privința drepturilor omului
    O misiune de anchetă independentă a Națiunilor Unite care investighează încălcările drepturilor omului în Iran a condamnat miercuri atacurile Israelului și Statelor Unite asupra Iranului, precum și atacurile de represalii ale Teheranului în regiune, subliniind că acestea încalcă Carta ONU, informează Reuters. 3

    România

    PSD îl acuză pe Bolojan că a provocat un nou blocaj în coaliția de guvernare, în cadrul negocierilor pentru elaborarea bugetului
    Partidul Social Democrat îl acuză pe premierul Ilie Bolojan că a provocat, miercuri, un nou blocaj în coaliția de guvernare, în cadrul negocierilor pentru elaborarea bugetului, și anunță că imediat după primirea formei scrise a proiectului de buget se va reuni conducerea PSD pentru a decide acțiunile politice care se impun. 3
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.