Un francez a triumfat in Grand Prix-ul Romaniei

De Dan Lazar
foto Calin Andra
ARAD. Riderul francez Thomas Chareyre a câștigat etapa de Campionat Mondial Supermoto de la Arad, fiind urmat pe podium de finlandezul Mauno Hermunen și italianul Ivan Lazzarini.

Beneficiar al unui wild-card, arădeanul Sorin Trăistaru, alias „Ariciu”, s-a clasat pe un onoranil loc 10, el fiind principalul organizator al evenimentului din week-end, care a făcut din Arad o capitală a sporturilor cu motor. Celălalt român participant în etaspa mondială S1, Andre Gregoire, a ocupat locul 11.

Clasa SM2, cu etapă în cadrul Campionatului European, i-a revenit lui Devon Vermeulen (Olanda), clasa SM3 a fost câștigată de turcul Pak Asrin Rodi, iar la SM85, clasă a juniorilor, s-a impus bulgarul Halmi Hakan.

Competiția închieată astăzi a revenit, ca etapă din Campionatul Mondial, după o pauză de 10 ani în orașul nostru.