Victorie clara: Paulisana Paulis-Siriana Siria 4-0

De Dorin Ocneriu
Păuliş. Derbyul Podgoriei a fost câştigat pe merit de gazde, care au avut în Emiluţ Calancea un jucător foarte inspirat. După mai multe ratări ale păulişenilor, scorul este deschis de Popa în min. 29, care transformă un penalty dictat corect la henţul comis de Căta-Hereţiu.

Zece minute mai târziu Muntean trimite cu capul la vinclu mingea centrată de Geanîm. După pauză iese la rampă decarul E. Calancea, care îl învinge pe tânărul portar Bot în min. 65 dintr-o lovitură liberă de la 18 m şi în min. 77 cu un frumos voleu sub bară de la marginea careului mare.

Formaţii

Păulişana: Dulhaz, Itu, Suciu, L. Calancea, (cpt.), Ambruş, E. Calancea, Savu, Ţepeş, Geanîm, Muntean, Popa. Au mai jucat: Gyorgy, Lazăr, Ştef. Antrenor Mihai Roşca.

Şiriana: Trif-Câlb, Crişan, Căta-Hereţiu (cpt.), Iordache, Cioboată, Cioară-Moartă, Pădureanu, Iercan, Negrea, Mateş. Au mai jucat: Bot, Moţ, Mic, Nica. Antrenor Mihai Jivan.

Au arbitrat bine: Cristian Burza, Silviu Mocanu, Lucian Berariu. Observatori AJF: Vasile Rad, Dumitru Viorel Buică. La juniori 6-0.