Victorie! Dar ce victorie!

De Daniel Scridon
Alex Leucuţa
După o serie de cinci jocuri fără victorie, „şoimii” lui Ionuţ Popa s-au descătuşat în faţa unei grupări care, anul trecut, juca în prima ligă, FC Braşov. Şi care, miercuri, a dezamăgit crunt.

Prima repriză a fost una de luptă, între cele două careuri, cu o singură reuşită: Leucuţa min. 20, cu un şut înşelător de la 10 m. În actul secund, pâncotanii interpretează partitura preferată, defensivă betonată şi contraatacuri periculoase. Pe o astfel de contră, Leucuţa putea majora scorul (min. 63), dar colegul său Pirtea nu greşeşte ţinta (min. 65), după un „călcâi” a lui Dragalina, pentru 2-0. De haosul din apărarea braşoveană profită şi Dragalina, care-l lobează elegant din marginea careului de 16 m pe portarul oaspeţilor, 3-0 (min. 73).
Nervii stegarilor cedează, Perşu fiind eliminat după o intervenţie grosolană la Traore (min. 80). Cu 6 minute înainte de final şi Traore este eliminat, pentru al doilea cartonaş galben. Nimic nu mai contează, câtă vreme „şoimii” bifează al 5-lea succes stagional.
Pentru Şoimii Pâncota au jucat: Irimia – Dan, Traore, Dubeștean, Siminic, Pavel, Leucuța, Issa (min. 85, A. Mihai), Fuchs (min. 60, Danci), Pirtea, Dragalina (min. 89, Oprea).