aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Vremea incurca autostrada Nadlac-Arad

Vremea incurca autostrada Nadlac-Arad

la 9 October 2014 08:17 Reactualizat la: 9 October 2014 08:58
9 October 2014 08:17 Reactualizat la: 9 October 2014 08:58
Zilele ploioase au stopat lucrările la primul lot al autostrăzii Nădlac-Arad, aşa că finalizarea ar putea fi întârziată.
Scris de Alin Gherasim - Zilele ploioase au stopat lucrările la primul lot al autostrăzii Nădlac-Arad, aşa că finalizarea ar putea fi întârziată.

Trimite articolul

X

ARAD. Totul a mers ca pe roate pe primul lot al autostrăzii Nădlac-Arad: s-a muncit din greu, graficul de lucrări a fost mai mult decât respectat, firma care a câştigat contractul a anunţat chiar că va finaliza lucrările mai devreme decât termenul stabilit în contract, respectiv ianuarie 2015. A fost nevoie, însă, de câteva zile ploioase pentru ca toate calculele să fie date peste cap. Adrian Adler, directorul de proiect al asocierii Astaldi-Max Boegl, care a câştigat licitaţia, a anunţat că „timp de câteva zile, cât vremea a fost urâtă şi ploioasă, am înotat în noroi pe şantier”. Iar acest „sport extrem”, respectiv „înotatul în noroi”, se răsfrânge puternic asupra termenului de finalizare a lucrării.

„Noi am înaintat termenul de finalizare ca fiind sfârşitul anului 2014. Ploile ne-au încurcat deja destul de mult şi tragem din răsputeri să recuperăm întârzierea. Sperăm, în continuare, să ne ţinem de promisiune, să reuşim să terminăm lucrarea în acest an. Dar vom reuşi acest lucru doar dacă vremea va fi indulgentă cu noi, dacă ne va lăsa să lucrăm”, a declarat Adrian Adler.

Imediat ce soarele a reapărut pe cer, iar vremea a redevenit numai bună pentru muncă, şantierul autostrăzii Nădlac-Arad, lotul 1, a redevenit un furnicar. „Am organizat din nou lucrul în două schimburi, facem tot posibilul să recuperăm întârzierile apărute deja”, a mai spus directorul de proiect.

Cu toate acestea, nimeni nu mai promite că autostrada va fi gata în acest an, cum s-a susţinut până în prezent. În principiu, nici în acest moment procentajele de finalizare a lucrării nu sună rău deloc.

„În ceea ce priveşte efectiv autostrada, calea de rulare, nu avem probleme de întârziere. Stratul de uzură este turnat pe aproximativ 90 la sută din suprafaţă. Mai avem de lucru la punctul de trecere a frontierei şi pe unele poduri şi podeţe. În schimb, avem anumite probleme şi întârzieri pe drumul de legătură dintre autostradă şi DN 7, zona Nădlac şi în parcări”, a spus Adrian Adler.

Lotul 2, săptămâna viitoare

Compania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România (CNADNR) a anunţat la începutul acestei luni că aceeaşi asociere care lucrează pe primul lot al autostrăzii Nădlac-Arad, respectiv Asltadi-Max Boegl, a câştigat şi licitaţia pentru lotul doi al şoselei de mare viteză, respectiv lotul cuprins între Pecica şi Arad. Directorul de proiect al asocierii, Adrian Adler, a declarat faţă de această nouă lucrare că, pentru moment, se lucrează încă la partea de birocraţie.

„În aceste zile asocierea va depune într-un cont bancar garanţia de bună execuţie. Apoi CNADNR va trebui să ne predea amplasamentul şi să dea ordinul de începere a lucrărilor. Din acel moment vor începe şi lucrările propriu-zise la finalizarea autostrăzii Nădlac-Arad, lotul 2. Cel mai probabil, ordinul de începere a lucrărilor va fi emis săptămâna viitoare”, a anunţat Adler.

Lucrări cu probleme

Ambele loturi ale autostrăzii Nădlac-Arad au fost urmărite de ghinion încă de la primele licitaţii. Lotul 1 a fost câştigat de Romstrade, dar contractul a fost anulat de CNADNR după ce, într-un an de zile, procentajul de finalizare a lucrărilor era de aproximativ 20 la sută. Lotul 2 a fost câştigat de Alpine, o firmă austriacă ce a lucrat multă vreme, fiind în grafic. Dar firma-mamă, cu sediul în Austria, a dat faliment, trăgând după ea şi filiala din România. Aşa că şantierul a fost abandonat la un procentaj de 80 la sută finalizare.

Trimite articolul

X
Taguri:
Arad ,
autostrada ,
constructie ,
Nadlac ,
vreme
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Președintele Dan afirmă că raportul privind anularea alegerilor din 2024 va fi prezentat într-un termen rezonabil
    3
    Rezultatele extragerilor Loto
    4
    Festivalul Berii: vânzări cu 7% mai mari ca anul precedent
    5
    Atrium Mall dă startul vacanței de vară cu „Ultimul Clopoțel – Parada Vacanței Mari”, spectacol susținut de Teatrul pe Roți!
    6
    Athletico Vinga – campioana judeţului
    7
    Salvamont România, recomandări de vară pentru turiști: Urșii și viperele coboară tot mai des în poteci
    8
    Sistemul de irigații din Arad, funcțional la 1%
    9
    „Cupa Tinerelor Speranţe” la handbal, ediţia I
    10
    Dronă explodată la Constanța| KMG International (Rompetrol) reafirmă respectarea deplină a regimurilor internaționale de sancțiuni

    Local

    Festivalul Berii: vânzări cu 7% mai mari ca anul precedent
    Organizatorii Festivalului Berii Arad au declarat că au câștigat „pariul cu aeroportul”, vânzările abonamentelor fiind în creștere față e anul trecut.

    România

    PNL: PSD vrea puterea, controlul și accesul la resurse, dar fără responsabilitatea guvernării
    PSD vrea puterea, controlul și accesul la resurse, dar fără responsabilitatea guvernării, iar PNL nu acceptă lecții despre responsabilitate de la cei care au aruncat România în criză, susțin reprezentanții Partidului Național Liberal într-un comunicat de presă.

    România

    Radu Marinescu (PSD): PNL - USR vor doar ei, minoritari și, dacă se poate, veșnici
    Social democratul Radu Marinescu, fost ministru al Justiției, afirmă că PSD are un comportament responsabil în actuala criză politică, la fel ca în 2021 când a venit la guvernare în urma certurilor dintre PNL și USR, spre deosebire de cele două formațiuni, care au păstrarea puterii ca „unică miză cinică”.

    Mapamond

    Acord-cadru încheiat între Israel, Liban și SUA
    Israelul, Libanul și Statele Unite au semnat vineri la Washington un acord-cadru, fără a dezvălui detaliile acestuia, dar cu obiectivul declarat de a deschide calea către o pace și o securitate durabile, a anunțat secretarul de stat american Marco Rubio, după mai multe zile de discuții menite să conducă la încetarea luptelor dintre Israel și militanții Hezbollah susținuți de Iran, transmite AFP.

    România

    Simion: AUR la guvernare! Dacă Nicușor Dan nu se conformează, trebuie suspendat
    5

    România

    Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere. Le transmitem curajoșilor din PNL și USR că nu ne temem de votul cetățenilor
    Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat vineri că social-democrații nu mai înaintează o altă propunere și le-a transmis „curajoșilor” din PNL și USR că PSD nu se teme de votul cetățenilor. 1

    România

    Bolojan: Nu vrem să fie dată țara pe mâna oricui și în orice condiții, cu voturile noastre. Asta deranjează
    Nu vom accepta să-l susținem necondiționat ca premier pe Sorin Grindeanu, nu vrem să fie dată țara pe mâna oricui și în orice condiții, cu voturile noastre, iar asta deranjează, a declarat, vineri seară, președintele PNL, premierul interimar Ilie Bolojan. 1

    România

    Nicușor Dan: Am revenit la blocajul politic pe care marți îl credeam depășit. PNL și-a schimbat poziția
    Președintele Nicușor Dan transmite că partidele au revenit la blocajul politic, după ce PNL se angajase marți să voteze un guvern minoritar PSD, însă ulterior și-a schimbat poziția. 1

    Local

    Ambasadorul din Ungaria a vizitat Consiliul Județean Arad
    Gabriel Șopandă, ambasadorul României în Ungaria, s-a aflat într-o vizită oficială în județul nostru.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.