aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Autostrada are nevoie de... vreme

Autostrada are nevoie de... vreme

la 11 November 2014 08:06
11 November 2014 08:06
Oficialităţile anunţă că autostrada Nădlac-Arad, lotul 1, va fi gata în acest an; constructorul spune că totul depinde de vreme.
Scris de Alin Gherasim - Oficialităţile anunţă că autostrada Nădlac-Arad, lotul 1, va fi gata în acest an; constructorul spune că totul depinde de vreme.

Trimite articolul

X

ARAD. Declaraţii diferite, dacă nu chiar contradictorii, între Compania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România (CNADNR) şi reprezentanţii constructorilor de pe autostrada Nădlac-Arad. Compania a anunţat că, până la finele acestui an, vor fi inauguraţi 56 de kilometri de autostradă, aici fiind inclus şi lotul 1 al autostrăzii Nădlac-Arad, drumul de legătură aferent acestui lot, dar şi 6 kilometri ai lotului 2, cel care face legătura între Pecica şi Nădlac. Pentru anul 2015, cei de la CNADNR au anunţat că vor fi finalizate şi restul lucrărilor de pe lotul 2, astfel urmând să fie închis şantierul de pe întreaga autostradă Nădlac-Arad.

Dacă, din birourile de la Bucureşti, lucrurile se văd aşa, situaţia se nuanţează puţin când vorbim cu cei care se ocupă de realizarea autostrăzii, respectiv asocierea Astaldi-Max Boegl. Managerul de proiect, Adrian Adler, spune că speranţele de finalizare a primului lot rămân în continuare în picioare, dar lucrările vor fi dictate, în principal, de condiţiile meteorologice, de starea vremii. „Finalizarea primului lot este o dorinţă pe care ne-am pus-o încă din vara anului 2014. Vrem să finalizăm lucrarea până la sărbătorile de iarnă. Dar trebui precizat că, în urmă cu aproximativ 3 săptămâni, am avut probleme cu vremea. A plouat, am fost în noroi pe şantier, lucrările au cam stagnat. Asta este realitatea”, a spus Adler.

Situaţia lucrărilor

Cu toate că vremea i-a cam încurcat, constructorii nu dezarmează şi îşi păstrează încă optimismul. „În prezent, încercăm să recuperăm întârzierile din perioada în care a plouat. Dacă avem noroc şi vremea ţine cu noi, sperăm să finalizăm primul lot şi drumul de legătură, dar şi 4 kilometri din lotul 2 (n.r. 4 kilometri, nu 6 cum au anunţat cei de la CNADNR). Vrem să ajungem cu lucrările până la nodul rutier de la Pecica. În prezent, asfaltarea pe primul lot este aproape încheiată, mai avem 200 de metri de asfaltat. În schimb, mai avem de lucru la parcare şi la punctul de trecere al frontierei. Dar la frontieră nu este nicio grabă, pentru că partea maghiară mai are de lucru, nu putem să ne legăm încă cu autostrada lor”, ne-a mai spus Adler.

Doar pentru trafic uşor

Cu toate că autostrada ar putea fi gata între Pecica şi Nădlac încă din acest an, de noua şosea nu se va putea bucura oricine. Şi asta pentru că asocierea care execută lucrările spune că, în principiu, drumul va fi deschis doar traficului uşor. „Dacă vom reuşi să terminăm lucrarea în acest an, autostrada va fi deschisă doar traficului uşor. Vorbim aici despre autoturisme şi autocare. TIR-urile vor trebui să circule în continuare pe drumul naţional. Şi asta pentru că traficul de mare tonaj provoacă foarte des blocaje, coloane lungi de kilometri întregi de TIR-uri aşteaptă să iasă din ţară, în special la sfârşit de săptămână sau de sărbătorile legale. Şi, ţinând cont că oraşul Nădlac va fi legat de autostradă de un drum de legătură cu o singură bandă pe sens, TIR-urile nu vor putea staţiona pe această bandă şi nu vor putea bloca circulaţia în zona autostrăzii. Ca atare, s-a decis că numai traficul uşor va putea circula, pentru moment, pe noua autostradă”, a concluzionat Adler.

Marcajele aşteaptă

Managerul de proiect a vorbit şi despre contractele încheiate de asocierea Astaldi-Max Boegl cu o firmă care să realizeze marcajele pe autostradă. „Din păcate, această firmă nu lucrează cu motoarele turate la maxim pentru că mai au o lucrare la autostrada Orăştie-Sibiu, parte din utilaje şi din muncitori fiind acolo. Ne cam nemulţumeşte acest lucru, dar, dacă am semnat deja contractul, nu mai avem ce face. Aşteptăm şi sperăm ca lucrările pe cealaltă autostradă să se finalizeze cât mai repede pentru ca muncitorii să se mute pe autostrada Nădlac-Arad”, a declarat Adrian Adler.

Trimite articolul

X
Taguri:
Arad ,
autostrada ,
constructor ,
lucrari ,
Nadlac ,
vreme
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Președintele Dan afirmă că raportul privind anularea alegerilor din 2024 va fi prezentat într-un termen rezonabil
    3
    Rezultatele extragerilor Loto
    4
    Festivalul Berii: vânzări cu 7% mai mari ca anul precedent
    5
    Atrium Mall dă startul vacanței de vară cu „Ultimul Clopoțel – Parada Vacanței Mari”, spectacol susținut de Teatrul pe Roți!
    6
    Athletico Vinga – campioana judeţului
    7
    Salvamont România, recomandări de vară pentru turiști: Urșii și viperele coboară tot mai des în poteci
    8
    Sistemul de irigații din Arad, funcțional la 1%
    9
    „Cupa Tinerelor Speranţe” la handbal, ediţia I
    10
    Dronă explodată la Constanța| KMG International (Rompetrol) reafirmă respectarea deplină a regimurilor internaționale de sancțiuni

    Local

    Festivalul Berii: vânzări cu 7% mai mari ca anul precedent
    Organizatorii Festivalului Berii Arad au declarat că au câștigat „pariul cu aeroportul”, vânzările abonamentelor fiind în creștere față e anul trecut.

    România

    PNL: PSD vrea puterea, controlul și accesul la resurse, dar fără responsabilitatea guvernării
    PSD vrea puterea, controlul și accesul la resurse, dar fără responsabilitatea guvernării, iar PNL nu acceptă lecții despre responsabilitate de la cei care au aruncat România în criză, susțin reprezentanții Partidului Național Liberal într-un comunicat de presă.

    România

    Radu Marinescu (PSD): PNL - USR vor doar ei, minoritari și, dacă se poate, veșnici
    Social democratul Radu Marinescu, fost ministru al Justiției, afirmă că PSD are un comportament responsabil în actuala criză politică, la fel ca în 2021 când a venit la guvernare în urma certurilor dintre PNL și USR, spre deosebire de cele două formațiuni, care au păstrarea puterii ca „unică miză cinică”.

    Mapamond

    Acord-cadru încheiat între Israel, Liban și SUA
    Israelul, Libanul și Statele Unite au semnat vineri la Washington un acord-cadru, fără a dezvălui detaliile acestuia, dar cu obiectivul declarat de a deschide calea către o pace și o securitate durabile, a anunțat secretarul de stat american Marco Rubio, după mai multe zile de discuții menite să conducă la încetarea luptelor dintre Israel și militanții Hezbollah susținuți de Iran, transmite AFP.

    România

    Simion: AUR la guvernare! Dacă Nicușor Dan nu se conformează, trebuie suspendat
    5

    România

    Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere. Le transmitem curajoșilor din PNL și USR că nu ne temem de votul cetățenilor
    Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat vineri că social-democrații nu mai înaintează o altă propunere și le-a transmis „curajoșilor” din PNL și USR că PSD nu se teme de votul cetățenilor. 1

    România

    Bolojan: Nu vrem să fie dată țara pe mâna oricui și în orice condiții, cu voturile noastre. Asta deranjează
    Nu vom accepta să-l susținem necondiționat ca premier pe Sorin Grindeanu, nu vrem să fie dată țara pe mâna oricui și în orice condiții, cu voturile noastre, iar asta deranjează, a declarat, vineri seară, președintele PNL, premierul interimar Ilie Bolojan. 1

    România

    Nicușor Dan: Am revenit la blocajul politic pe care marți îl credeam depășit. PNL și-a schimbat poziția
    Președintele Nicușor Dan transmite că partidele au revenit la blocajul politic, după ce PNL se angajase marți să voteze un guvern minoritar PSD, însă ulterior și-a schimbat poziția. 1

    Local

    Ambasadorul din Ungaria a vizitat Consiliul Județean Arad
    Gabriel Șopandă, ambasadorul României în Ungaria, s-a aflat într-o vizită oficială în județul nostru.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.