Bronz european pentru judoka arădean David Nagy

De Daniel Scridon
2Comentarii
După o aşteptare de 15 ani, România a urcat pe podiumul european la judo, categoria cadeți. Pe tatami din Bosnia, patru băieți și patru fete reprezentând tricolorul au câştigat medalia de bronz în întrecerea pe naţiuni.

Din echipa României a făcut parte și arădeanul David Nagy, care a luptat în trei partide. Sportivul legitimat la CS Universitatea și CSȘ Gloria a câștigat împotriva unor judoka din Belarus și Ucraina și a pierdut în fața unui rus. „Poate ar fi contribuit și mai mult la această medalie extrem de prețioasă pentru judo-ul arădean, dar a acuzat dureri la un deget. Ne mândrim cu această medalie de bronz”, a spus Arpad Nagy, antrenorul și tatăl arădeanului de 16 ani. Din păcate, în concursul individual, David Nagy (categoria +90 kg) a câștigat un singur meci împotriva unui sportiv din Republica Moldova, după care a cedat în fața unui rus și nu a mai prins recalificările.

La finalul unei competiţii acerbe, podiumul european pe echipe a arătat astfel: 1.Rusia, 2.Olanda, 3.România şi Turcia.

Judoka români au cucerit medalii şi la individual, după cum urmează: Georgia Hagianu (categoria – 40kg) – aur, Alexandra Pașca (–52 kg), Adrian Șulca (-73 kg) și Alexandru Creț (-81 kg) – bronz.