Vor concelebra peste douăzeci de Arhiepiscopi, Episcopi şi delegaţi diecezani din ţară şi străinătate. Între aceştia îi amintim pe Excelenţele lor Ioan Robu, Arhiepiscop şi Mitropolit de Bucureşti, Bábel Balázs, Arhiepiscop şi Mitropolit de Kalocsa-Kecskemét, Stanislav Hočevar, Arhiepiscop şi Mitropolit de Belgrad, Jakubinyi György, Arhiepiscop de Alba-Iulia, lor alăturându-li-se o serie întreagă de Episcopi şi delegaţi diecezani din Ungaria, Croaţia, Serbia şi Germania. Episcopii romano- şi greco-catolici din România vor participa în marea lor majoritate la acest important eveniment din viaţa Diecezei de Timişoara. Vor asista şi ierarhii ortodocşi ai regiunii noastre: Înaltpreasfinţia Sa Ioan Selejan, Mitropolitul Banatului, Înaltpreasfinţia Sa Timotei Seviciu, Arhiepiscopul Aradului şi Preasfinţia Sa Lukijan Pantelić, Episcopul ortodox sârb al Budapestei şi administrator al Eparhiei Timişoarei.
Predica va fi rostită în limba germană de către celebrantul principal al Liturghiei Pontificale, Eminenţa Sa Joachim Meisner, aceasta fiind imediat prezentată şi în limbile română şi maghiară de doi preoţi concelebranţi. Cântul sacru şi cadrul muzical al celebrării vor fi asigurate de corul şi orchestra Domului din Timişoara, aflate sub conducerea domnilor dr. Walter Kindl, dr. Ioan Fernbach (Timişoara), organist fiind domnul dr. Franz Metz (München). Se va interpreta renumita Misă a Încoronării (Krönungsmesse, in C-Dur, KV 317) opera compozitorului Wolfgang Amadeus Mozart.
Cine sunt invitații speciali de la Maria Radna
Sfânta Liturghie pontificală este celebrată de Eminenţa Sa, Cardinalul Joachim Meisner, Arhiepiscop emerit de Köln, în calitate de delegat extraordinar – missus extraordinarius – al Sfântului Părinte Papa Francisc.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
5
România
Varianta care pare să se contureze după consultările de marți de la Cotroceni este cea a unui guvern minoritar, iar procesul de formare a unui nou executiv trebuie să fie accelerat, a transmis, marți, Nicușor Dan.
România
Dumitru Coarnă, parlamentar neafiliat, a declarat marți, în urma consultărilor de la Palatul Cotroceni, că propunerea pentru premierul desemnat ar urma să vină de la PSD.
România
Cosmina Cerva este propunerea de premier din partea PACE - Întâi România, a anunțat, marți, senatorul Ninel Peia, după consultările cu președintele Nicușor Dan la Palatul Cotroceni.
România
Liderul Grupului parlamentar Uniți pentru România, Răzvan Mirel Chiriță, a declarat marți, după consultările de la Cotroceni cu președintele Nicușor Dan, că formațiunea sa îl propune pentru funcția de premier pe Victor Ponta, argumentând că acesta are o experiență guvernamentală și ar putea fi un liant pentru a se ajunge la un consens.
România
Președinta Partidului Oamenilor Tineri, Anamaria Gavrilă, a anunțat marți, după consultările de la Palatul Cotroceni, că parlamentarii POT susțin o formulă de guvernare pro-occidentală, pro-americană.
România
Președinta SOS România, Diana Șoșoacă, a declarat, marți, după consultările de la Cotroceni, că i-a spus președintelui Nicușor Dan că își dorește ca un program de guvernare să fie prezentat la Parlament cu cel puțin 48 de ore înainte.
România
Liderul Grupului Minorităților Naționale din Camera Deputaților, Varujan Pambuccian, estimează că viitorul Guvern va fi unul minoritar.
Local
Instanța anulează definitiv certificatul de urbanism și autorizația de construire care au permis dezvoltarea proiectului de la fostul Antrepozit Andrényi, de pe 6 Vânători.
Citiți principiile noastre de moderare aici!