Crişul nu se mai opreşte din victorii

1Comentariu
Se anunţa un meci interesant între Crişul Ch. Criş şi Şoimii Şimand, având în vedere că orice meci între vecini e unul special, deoarece naşte ambiţii şi orgolii uneori nebănuite. Însă, diferenţa de valoare şi-a spus, până la urmă, cuvântul. Cu victoria de ieri, Crişul nu mai spoate scăpa titlul de campioană de toamnă, aşa că va petrece Revelionul pe primul loc al clasamentului Ligii a IV-a.

Duetul Emil Lasc – Daniel Cherecheş (foto) se poate felicita pentru alegerile făcute în acest campionat, însă au o undă de regret deoarece Sântana nu a mai rezistat câteva secunde în meciul cu Lipova, gazdele câştigând în prelungiri după o minge făcută cadou de portarul oaspeţilor. Erau şapte puncte avans, greu de recuperat într-un retur, plus un meci.

Până la pauză, Crişul nu a stat prea confortabil, deoarece era doar 1-0. Golul a fost unul de generic, marcat de Covaci, lângă vinclu, din lovitură liberă puţin lateral dreapta, de la vreo 22 de metri (min. 6).

După odihnă, însă, cuplu, Mihai – Modan a ieşit la rampă şi a risipit orice dubiu în privinţa câştigătoare. Primul a marcat în min. 52, din şapte metri, după de portarul a respins în faţa o minge trimisă spre poartă tot de Mihai. 90 de secunde mai târziu, Modan a şutat puternic, din mijlocul careului şi era deja 3-0.

Borşa a stabilit scorul final, în min. 82, 4-0, cu un şut sec, fără speranţe pentru Vajda.

Crișul: Mucha – Ciornei, Al. Pavel, Lung, Jude (Teședan) – Borșa, Turcuș, Jichici (Horga), Covaci (Ember) – Al. Mihai (Todincă), Modan. Șimand: Vajda – Cătană, Ruska, Tolan, Malancu – Berar, Măcinic (Pantea), Țigan, Balogh (Țop, Mărcuș) – Petrilă, Faur. Au arbitrat: C. Trif – la centru, D. Bondar şi T. Groșan – asistenţi. Obs. AJF: L. Buda şi T. Jușcă.