Final nefericit pentru Șoimii Pâncota

De Leo Sfara
Ionuț Popa
Ionuț Popa
Elevii lui Ionuț Popa au pierdut ultimul meci al anului, chiar în Podgorie, în fața puștilor de la Universitatea Cluj, scor 3-1.

Nu i-a mai ieșit și de această dată lui Ionuț Popa! Șoimii Pâncota s-a înclinat, azi, în fața celor de la Universitatea Cluj, după un meci în care puștii antrenați de Mihai Teja s-au adaptat mai bine la cerințele terenului de joc, mult hulit de celelalte echipe care au trecut prin Podgorie.
Oaspeții au avut marea ocazie a primei reprize, dar Ursu a tras prin fața porții, după ce l-a driblat și pe Irimia.
În partea secundă au căzut și golurile. În min. 53, Calcan a centrat din corner, iar Crișan, cu capul, a trimis imparabil balonul în plasă: 0-1. După doar două minute, pe un contraatac perfect, Ursu a făcut 0-2 și meciul părea decis. Calcan a zguduit transversala (min. 64), iar apoi Șoimii au reintrat în joc: Fuchs a trimis spre poartă, mingea a ajuns însă la Issa, care a preluat și a șutut fără speranțe pentru Niczuly: 1-2 (min. 73). Peste doar cinci minute, amfitrionii puteau egala, după ce arbitrul Dumitrică a acordat penalty, la un henț al lui Crișan. Alex. Leucuța a șutat însă pe lângă poartă și a risipit toate speranțele pâncotanilor de mărire. Concluzia partidei a scris-o Schieb, în min. 88, fotbalitul oaspeților marcând cu un lob frumos, peste Irimia (1-3).

Șoimii Pâncota termină anul pe locul 10 și se anunță vremuri grele în Podgorie.

Pâncota: Irimia – Doda, Pascariu, Dubeştean, Siminic – A. Pavel (Fuchs) – Leucuţa (Fl. Cuedan), Issa, Danci (A. Mihai), Pirtea – Dragalina. ”U” Cluj: Niczuly – Keresztes, R. Crişan, A. Mutu, Berci – Greu (Popescu), Boboc (Cândea), L. Kovacs, Ursu – Calcan, Cocină (Schieb). Au arbitrat: Omar Cristian Dumitrică (Craiova) – la centru, Răzvan Constantin Nistoran (Reşiţa) şi Patricia Samsudean (Timişoara) – asistenți.