Lia Faur, în festivalul „Poezia la Iași”

De Vasile Filip
Lia Faur, în festivalul „Poezia la Iași”

 Poeta arădeancă Lia Faur este invitată la a III-a ediţie a Festivalului Internațional „Poezia la Iași”, care va avea loc în săptămâna 22-29.

Evenimentul va aduna, la Iaşi, 111 poeți din 13 țări de pe trei continente: Europa, Asia, America. Alături de cei 74 de poeți din România (din care 33 sunt ieșeni) vor mai participa 37 de poeți din 12 țări ale lumii astfel din: Mexic, Brazilia, Franța, Germania, Israel, Slovenia, Serbia, Cehia, Ucraina, Republica Moldova, Federația Rusă, China.

În programul festivalului, Lia Faur apare, între 25-28 mai, – pentru că, aşa cum ne-a mărturisit, „doar atunci pot ajunge” – în „recitaluri de poezie” în mai multe locaţii din Iaşi.

Dar iată..

PROGRAMUL FESTIVALULUI

Luni, 23 mai 2016

Orele 9,00-10,00 – Parcul Copou

„Sub aripa lui Eminescu”

Recital extraordinar de poezie a poeților invitați la cea de-a treia ediție a Festivalului Internațional „Poezia la Iași”

Orele 10.15 – 11.30

Conferință de presă – Parcul Copou

Orele 12,00 – 14,00

„Poezia semnului”

Xu Weifeng, Yao Hui, Shu Dandan, Wang Mijgyun

Recital extraordinar de poezie

Sala Voievozilor, Palatul Culturii

Orele 17,00-18,00

Recital extraordinar de poezie

Milan Richter, Fadwa Suleiman, Emil Brumaru

Sala Voievozilor – Palatul Culturii

Orele 18,00-19,00

„Poetul slav și daco-mut”

Adam Puslojić

Recital extraordinar de poezie

Sala Voievozilor Palatul Culturii

Orele 19,00-21,00

Deschiderea celei de-a treia ediții a Festivalului Internațional „Poezia la Iași”

Sala Voievozilor Palatul Culturii

Marți, 24 mai 2016

Orele 10,00-12,00

Recitaluri de poezie în școli și universități:

Colegiul Național Emil Racoviță – A5 (Nicolae Panaite, Aurel Pantea, Madeleine Davidson, Lei Yuhua, Ioan Pintea, Aurel Ștefanachi, Liviu Apetroaiei, Ștefan Ivas, Vitalie Ciobanu, Nicolae Tzone)

Liceul Teoretic „Miron Costin” – A6 (Gellu Dorian, Varujan Vosganian, Arcadie Suceveanu, Radu Florescu, Vasile Burlui, Vitalie Răileanu, Cristina Chiprian, Nina Viciriuc)

Liceul Economic I – A7 (Emilian Marcu, Emil Brumaru, Sanda Voica, George Vulturescu, Victoria Fonari, Carmelia Leonte, Constantin Marafet, Dumitru Necșanu, Cătălin Mihai Ștefan, Cristina Prisecariu Șoptelea, Vasile Gârneț)

Colegiul Național de Artă „Octav Băncilă” – A8 (Marius Chelaru, Nicolae Dabija, Valeriu Matei, Shu Dandan, Vasile Tărâțeanu, Nicolae Corlat, Nicolae Mareș, Vasile Popa Homiceanu, Lucian Vasiliu, Passionaria Stoicescu, Vlad Zbârciog)

Colegiul Tehnic „Gh. Asachi” – A2 (Cassian Maria Spiridon, Nicolae Prelipceanu, Gustavo Osorio, Dinu Flămând, Xu Weifeng, Ioana Diaconescu, Christian Schenk, Andrei Zanca, Carmen Stanciu, Florentin Palaghia, Sterian Vicol)

Liceul Teoretic „Dimitrie Cantemir” – A4 (Valentin Talpalaru, Nora Iuga, Milan Richter, Francisca Ricinski, Olimpiu Nușfelean, Dan Petrușca, Angela Baciu, Ștefania Hănescu, Michael Friedrich, Vasile Iftimie, Bernie Higgins)

Liceul Pedagogic – A3 (Daniel Corbu, Serghei Biliucov, Leo Butnaru, Grigore Chiper, Emil Nicolae, Victor Munteanu, Manon Pițu, Indira Spătaru, Mircea Petean, Coriolan Păunescu, Vlad Scutelnicu)

Liceul Economic II – A9 (Mircea Platon, Horia Zilieru, Irina Nichit, Wang Mingyun, Angela Furtună, Șerban Axinte, Lucian Alexiu, Mihaela Grădinariu, Lia Faur, Maria Găitan Mozes, Aurel Rău)

Liceul Agricol – A10 (Paul Gorban, Cristina Cârstea, Maria Șleahtițchi, Nicolae Popa, Vasile Tudor, Simion Bogdănescu, Andrei Patraș, Andrei Alecsa, Maria Pilchin, Lucian Strochi)

UAIC, Facultatea de Filologie – A1 (Adi Cristi, Ileana Mălăncioiu, Adam Puslojić, Fadwa Souleiman, Jacques Fournier, Nicolae Sava, Gabriela Scurtu Ilovan, Marilia Garcia, Livia Iacob, Teo Chiriac, Nichita Danilov, Andrei Novac)

Orele 17,00-19,00

Recitaluri de poezie în cartiere și biserici

PALAS – A1, Nicolina – A2, Minerva – A3, Copou – A4, Piața Unirii – A5

Biserica „Sfântul Sava” Iași (Preot paroh Axinte Narcis Constantin)

A6, A7, A8, A9, A10

Recital:

A6 (Gellu Dorian, Varujan Vosganian, Arcadie Suceveanu, Radu Florescu, Vasile Burlui, Vitalie Răileanu, Cristina Chiprian, Nina Viciriuc)

A7 (Emilian Marcu, Emil Brumaru, Sanda Voica, George Vulturescu, Victoria Fonari, Carmellia Leonte, Constantin Marafet, Dumitru Necșanu, Cătălin Mihai Ștefan, Cristina Prisecariu Șoptelea, Vasile Gârneț)

Miercuri, 25 mai 2016

Orele 10,00-12,00

Recitaluri de poezie în școli și universități

Colegiul Național „Costache Negruzzi” – A2 (Cassian Maria Spiridon, Nicolae Prelipceanu, Gustavo Osorio, Dinu Flămând, Xu Weifeng, Ioana Diaconescu, Christian Schenk, Andrei Zanca, Carmen Stanciu, Florentin Palaghia, Sterian Vicol)

Colegiul Național „Mihai Eminescu” – A3 (Daniel Corbu, Serghei Biliucov, Leo Butnaru, Grigore Chiper, Emil Nicolae, Victor Munteanu, Manon Pițu, Indira Spătaru, Mircea Petean, Coriolan Păunescu, Vlad Scutelnicu)

Colegiul Național „Emil Racoviță” – A4 (Valentin Talpalaru, Nora Iuga, Milan Richter, Francisca Ricinski, Olimpiu Nușfelean, Dan Petrușca, Angela Baciu, Ștefania Hănescu, Michael Friedrich, Vasile Iftimie, Bernie Higgins)

Liceul Teoretic „Miron Costin” – A5 (Nicolae Panaite, Aurel Pantea, Madeleine Davidson, Lei Yuhua, Ioan Pintea, Aurel Ștefanachi, Liviu Apetroaiei, Ștefan Ivas, Vitalie Ciobanu, Nicolae Tzone)

Liceul Economic I – A8 (Marius Chelaru, Nicolae Dabija, Valeriu Matei, Shu Dandan, Vasile Tărâțeanu, Nicolae Corlat, Nicolae Mareș, Vasile Popa Homiceanu, Lucian Vasiliu, Passionaria Stoicescu, Vlad Zbârciog)

Colegiul Național de Artă „Octav Băncilă” – A10 (Paul Gorban, Cristina Cârstea, Maria Șleahtițchi, Nicolae Popa, Vasile Tudor, Simion Bogdănescu, Andrei Patraș, Andrei Alecsa, Maria Pilchin, Lucian Strochi)

Colegiul Tehnic „Gheorghe Asachi” – A9 (Mircea Platon, Horia Zilieru, Irina Nichit, Wang Mingyun, Angela Furtună, Șerban Axinte, Lucian Alexiu, Mihaela Grădinariu, Lia Faur, Maria Găitan Mozes, Aurel Rău)

Liceul Pedagogic – A1 (Adi Cristi, Ileana Mălăncioiu, Adam Puslojić, Fadwa Souleiman, Jacques Fournier, Nicolae Sava, Gabriela Scurtu Ilovan, Marilia Garcia, Livia Iacob, Teo Chiriac, Nichita Danilov, Andrei Novac)

Liceul Econoic II – A7 (Emilian Marcu, Emil Brumaru, Sanda Voica, George Vulturescu, Victoria Fonari, Carmelia Leonte, Constantin Marafet, Dumitru Necșanu, Cătălin Mihai Ștefan, Cristina Prisecariu Șoptelea, Vasile Gârneț)

UAIC, Facultatea de Filologie – A6 (Gellu Dorian, Varujan Vosganian, Arcadie Suceveanu, Radu Florescu, Vasile Burlui, Vitalie Răileanu, Cristina Chiprian, Nina Viciriuc)

Orele 17,00-19,00

Recitaluri de poezie în cartiere și biserici

PALAS – A6, Nicolina – A7, Minerva – A1, Copou – A2, Piața Unirii – A3

Biseria Bărboi (Paroh preot Constantin Andrei)

A8, A9, A10, A4, A5,

Recital:

A8 (Marius Chelaru, Nicolae Dabija, Valeriu Matei, Shu Dandan, Vasile Tărâțeanu, Nicolae Corlat, Nicolae Mareș, Popa Vasile Homiceanu, Lucian Vasiliu, Passionaria Stoicescu , Vlad Zbârciog)

A9 (Mircea Platon, Horia Zilieru, Irina Nichit, Wang Mijgynun, Angela Furtună, Șerban Axinte, Lucian Alexiu, Mihaela Grădinariu, Lia Faur, Maria Găitan Mozes, Aurel Rău)

Joi, 26 mai 2016

Orele 10,00-12,00

Recitaluri de poezie în școli și universități:

Colegiul Național – A4 (Valentin Talpalaru, Nora Iuga, Milan Richter, Francisca Ricinski, Olimpiu Nușfelean, Dan Petrușca, Angela Baciu, Ștefania Hănescu, Michael Friedrich, Vasile Iftimie, Bernie Higgins)

Colegiul Național „Costache Negruzzi” – A1 (Adi Cristi, Ileana Mălăncioiu, Adam Puslojić, Fadwa Souleiman, Jacques Fournier, Nicolae Sava, Gabriela Scurtu Ilovan, Marilia Garcia, Livia Iacob, Teo Chiriac, Nichita Danilov, Andrei Novac)

Colegiul Național „Mihai Eminescu” – A2 (Cassian Maria Spiridon, Nicolae Prelipceanu, Gustavo Osorio, Dinu Flămând, Xu Weifeng, Ioana Diaconescu, Christian Schenk, Andrei Zanca, Carmen Stanciu, Florentin Palaghia, Sterian Vicol)

Liceul Teoretic „Miron Costin” – A7 (Emilian Marcu, Emil Brumaru, Sanda Voica, George Vulturescu, Victoria Fonari, Carmellia Leonte, Constantin Marafet, Dumitru Necșanu, Cătălin Mihai Ștefan, Cristina Prisecariu Șoptelea, Vasile Gârneț)

Liceul Economic I – A5 (Nicolae Panaite, Aurel Pantea, Madeleine Davidson, Lei Yuhua, Ioan Pintea, Aurel Ștefanachi, Liviu Apetroaiei, Ștefan Ivas, Vitalie Ciobanu, Nicolae Tzone)

Colegiul Național de Artă „Octav Băncilă” – A9 (Mircea Platon, Horia Zilieru, Irina Nichit, Wang Mingyun, Angela Furtună, Șerban Axinte, Lucian Alexiu, Mihaela Grădinariu, Lia Faur, Maria Găitan Mozes, Aurel Rău)

Liceul Pedagogic – A6 (Gellu Dorian, Varujan Vosganian, Arcadie Suceveanu, Radu Florescu, Vasile Burlui, Vitalie Răileanu, Cristina Chiprian, Nina Viciriuc, Lucian Perța)

Liceul Economic II – A10 (Paul Gorban, Cristina Cârstea, Maria Șleahtițchi, Nicolae Popa, Vasile Tudor, Simion Bogdănescu, Andrei Patraș, Andrei Alecsa, Maria Pilchin, Lucian Strochi)

Liceul Agricol – A8 (Marius Chelaru, Nicolae Dabija, Valeriu Matei, Shu Dandan, Vasile Tărâțeanu, Nicolae Corlat, Nicolae Mareș, Popa Vasile Homiceanu, Lucian Vasiliu, Passionaria Stoicescu, Vlad Zbârciog)

UAIC, Facultatea de Filologie – A3 (Daniel Corbu, Serghei Biliucov, Leo Butnaru, Grigore Chiper, Emil Nicolae, Victor Munteanu, Manon Pițu, Indira Spătaru, Mircea Petean, Coriolan Păunescu, Vlad Scutelnicu)

Orele 17,00-19,00

Recitaluri de poezie în cartiere

PALAS – A8, Nicolina – A9, Minerva – A6, Copou – A7, Piața Unirii – A1

Catedrala Mitropolitană Iași (I.P.S. Teofan – Mitropolit al Moldovei și Bucovinei)

A2, A4, A10, A3, A5

Recital: A2 (Cassian Maria Spiridon, Nicolae Prelipceanu, Gustavo Osorio, Dinu Flămând, Xu Weifeng, Ioana Diaconescu, Christian Schenk, Andrei Zanca, Carmen Stanciu, Florentin Palaghia, Sterian Vicol)

Recital: A4 (Valentin Talpalaru, Nora Iuga, Milan Richter, Francisca Ricinski, Olimpiu Nușfelean, Dan Petrușca, Angela Baciu, Ștefania Hănescu, Michael Friedrich, Vasile Iftimie, Bernie Higgins)

Vineri 27 mai 2016

Orele 10,00-12,00

Recitaluri de poezie în școli și universități

Colegiul Național – A3 (Daniel Corbu, Serghei Biliucov, Leo Butnaru, Grigore Chiper, Emil Nicolae, Victor Munteanu, Manon Pițu, Indira Spătaru, Mircea Petean, Coriolan Păunescu, Vlad Scutelnicu)

Colegiul Național „Costache Negruzzi” – A4 (Valentin Talpalaru, Nora Iuga, Milan Richter, Francisca Ricinski, Olimpiu Nușfelean, Dan Petrușca, Angela Baciu, Ștefania Hănescu, Michael Friedrich, Vasile Iftimie, Bernie Higgins)

Colegiul Național „Mihai Eminescu” – A5 (Nicolae Panaite, Aurel Pantea, Madeleine Davidson, Lei Yuhua, Ioan Pintea, Aurel Ștefanachi, Liviu Apetroaiei, Ștefan Ivas, Vitalie Ciobanu, Nicolae Tzone)

Liceul Teoretic „Miron Costin” – A8 (Marius Chelaru, Nicolae Dabija, Valeriu Matei, Shu Dandan, Vasile Tărâțeanu, Nicolae Corlat, Nicolae Mareș, Vasile Popa Homiceanu, Lucian Vasiliu, Passionaria Stoicescu, Vlad Zbârciog)

Liceul Economic I – A9 (Mircea Platon, Horia Zilieru, Irina Nichit, Wang Mingyun, Angela Furtună, Șerban Axinte, Lucian Alexiu, Mihaela Grădinariu, Lia Faur, Maria Găitan Mozes, Aurel Rău)

Colegiul Național de Artă „Octav Băncilă” – A6 (Gellu Dorian, Varujan Vosganian, Arcadie Suceveanu, Radu Florescu, Vasile Burlui, Vitalie Răileanu, Cristina Chiprian, Nina Viciriuc, Lucian Perța)

Liceul Peedagogic – A10 (Paul Gorban, Cristina Cârstea, Maria Șleahtițchi, Nicolae Popa, Vasile Tudor, Simion Bogdănescu, Andrei Patraș, Andrei Alecsa, Maria Pilchin, Lucian Strochi)

Liceul Econoic II – A1 (Adi Cristi, Ileana Mălăncioiu, Adam Puslojić, Fadwa Souleiman, Jacques Fournier, Nicolae Sava, Gabriela Scurtu Ilovan, Marilia Garcia, Livia Iacob, Teo Chiriac, Nichita Danilov, Andrei Novac)

Liceul Agricol – A7 (Emilian Marcu, Emil Brumaru, Sanda Voica, George Vulturescu, Victoria Fonari, Carmelia Leonte, Constantin Marafet, Dumitru Necșanu, Cătălin Mihai Ștefan, Cristina Prisecariu Șoptelea, Vasile Gârneț)

UAIC, Facultatea de Filologie – A2 (Cassian Maria Spiridon, Nicolae Prelipceanu, Gustavo Osorio, Dinu Flămând, Xu Weifeng, Ioana Diaconescu, Christian Schenk, Andrei Zanca, Carmen Stanciu, Florentin Palaghia, Sterian Vicol)

Orele 17,00-19,00

Recitaluri de poezie în cartiere

PALAS – A10, Nicolina – A4, Minerva – A8, Copou – A9, Piața Unirii – A6

Biserica Turnul Golia (Mănăstirea Golia – Stareț părinte ieromonah Serafim Nastasiu)

A1, A3, A2, A7, A5

Recital: A1 (Adi Cristi, Ileana Mălăncioiu, Adam Puslojić, Fadwa Souleiman, Jacques Fournier, Nicolae Sava, Gabriela Scurtu Ilovan, Marilia Garcia, Livia Iacob, Teo Chiriac, Nichita Danilov, Andrei Novac)

Recital: A3 (Daniel Corbu, Serghei Biliucov, Leo Butnaru, Grigore Chiper, Emil Nicolae, Victor Munteanu, Manon Pițu, Indira Spătaru, Mircea Petean, Coriolan Păunescu, Vlad Scutelnicu)

Sâmbătă 28 mai 2016

Orele 10,00-12,00

Recitaluri de poezie în Biserica „Sf. Nicolae” Copou

A1, A2, A3, A4, A5, A6, A7, A8, A9, A10

Recital: A10 (Paul Gorban, Cristina Cârstea, Maria Șleahtițchi, Nicolae Popa, Vasile Tudor, Simion Bogdănescu Andrei Patraș, Andrei Alecsa, Maria Pilchin, Lucian Strochi)

Recital: A5 (Nicolae Panaite, Aurel Pantea, Madeleine Davidson, Lei Yuhua, Ioan Pintea, Aurel Ștefanachi, Liviu Apetroaiei, Ștefan Ivas, Vitalie Ciobanu, Nicolae Tzone)

Orele 12,00 – 13,00

Conferința „Un secol de Dada” (Serghei Biliucov)

Casa de Cultură a Municipiului Iași „Mihai Ursachi” – Parcul Copou

Orele 12,00 – 13,00

Xu Weifeng – Conferința „Contribuţia poeziei străine la crearea unei tradiţii poetice naţionale: modernizare şi canon”

Casa de Cultură a Municipiului Iași „Mihai Ursachi” – Parcul Copou

Orele 17,00-19,00

Recital extraordinar de poezie

Dinu Flămând, Jacques Fournier, Gustavo Osorio, Andrei Zanca

Sala Voievozilor, Palatul Culturii

Orele 19,00-21,00

Festivitatea de închidere a Festivalului

Acordarea titlului de „Poet al Iașilor”, de „Ambasador al Poeziei”, precum și a diplomelor de participare tuturor celor 111 poeți participanți la a treia ediție a Festivalului Internațional „Poezia la Iași”.

Taguri: , ,


0Comentarii

Herzlichen Dank für Ihren Kommentar - dieser wird nach einer Prüfung von uns freigeschaltet. Beachten Sie, dass dies gerade an Wochenenden etwas länger dauern kann. Kommentare von registrierten Usern werden sofort freigeschaltet - hier registrieren!

inca 1000 caractere ramase