„Panzerele oblice” le-au „furat” aurul

De Dan Lazar
Reactualizat la:
Naţionala feminină de tenis de masă a câştigat medalia de argint la Europenele de la Ekaterinburg, cedând în finală, 0-3, cu Germania. Arădeanca Daniela Dodean-Monteiro a fost învinsă de singura… nemţoaică din lotul „panzerelor”, 2-3 (-8, -6, 8, 8, -9), Petrissa Solja, în primele două jocuri, Ying Han trecând de Szocs (3-0), iar Xiana Shan de Samara (3-0).

La ediţia trecută, echipa feminină de tenis de masă a ocupat locul 7 la CE, iar în 2013 a cucerit medalia de argint.

Miercuri, debutează probele de simplu şi dublu, în prima competiţie arădeanca fiind repartizată în Grupa 3, austriaca Amelie Solja fiind prima adversară. Pe tabloul de dublu, Dodean face pereche cu Bernadette Szocs.