Este vorba despre concluziile avocaţilor celor patru inculpaţi din acest dosar şi conluziile procurorilor Direcţiei Naţionale Anticorupţie. Pronunţarea a fost fixată pe data de 14 mai, moment în care, în şedinţă publică, se va da citire verdictului. „Azi a fost cel mai important moment, dat fiind faptul că s-au pus concluziile înainte de final”, a precizat Gheorghiţă Mateuţ, avocatul primarului Gheorghe Falcă, imediat după încheierea termenului de judecată. Mateuţ a indicat şi faptul că nu va mai avea loc nicio etapă procedurală (martori, probe, dovezi) până la pronunţarea sentinţei. Decizia va fi citită de către judecători în şedinţă publică luni, 14 mai, după judecarea celorlalte cauze aflate pe rolul instanţei penale la acea dată. Procesul a început în luna octombrie 2007 şi, cu siguranţă, vor urma recursuri, indiferent de sentinţa pe care o vor da magistraţii din Alba, fie ea favorabilă inculpaţilor, fie procurorilor care au instrumentat cazul.
Sentinta in procesul primarului, pe 14 mai
ARAD. Luni a avut loc ultima înfăţişare în procesul primarului Gheorghe Falcă, proces ce se judecă la Tribunalul din Alba. Această ultimă şedinţă de judecată a fost considerată cea mai importantă dintre înfăţişări şi asta pentru că pe 7 mai s-a dat citire concluziilor înainte de pronunţarea pe fond.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
România
Președintele Agenției Naționale pentru Sport, Bogdan Matei a declarat, joi, pentru AGERPRES, că și-a depus demisia din funcție, decizia sa urmând să intre în vigoare începând cu data de 28 decembrie 2025.
România
Prețul lemnului va crește semnificativ de la începutul anului viitor, în timp ce autoritățile avertizează că neactualizarea valorii ar crea probleme în justiție și fiscalitate.
România
Premierul Ilie Bolojan și-a reiterat convingerea că persoanele cu dizabilități ar trebui să plătească impozit local, pentru a susține dezvoltarea infrastructurii în comunitățile în care trăiesc.
2
ARADON Sport local
Micuții elevi ai Liceului Teologic Penticostal Arad, coordonați de prof. Daniel Lazăr, și-au demonstrat talentul și ambiția la Cupa „Moș Crăciun" la fotbal, prima lor competiție.
Evenimente
ARAD. Târgul de Crăciun de la Castelul Săvârșin își deschide porțile anul acesta în zilele de vineri, 19 decembrie, sâmbătă, 20 decembrie, și duminică, 21 decembrie.
Local
În microbuz se aflau două persoane, care au reușit să iasă singure. Microbuzul a ars în proporție de 50%.
Citiți principiile noastre de moderare aici!