De departe, fetele din Chier, reprezentând Șc. Gim. Târnova, au fost cu o clasă peste adversare, reușind trei succese la scor: 4-0 cu Șc. Gim. Șiria, 5-0 cu Șc. Gim. „A. M. Guttenbrunn” Zăbrani și 7-1 cu Șc. Gim. „Șt. Cicio Pop” Conop. Pentru locul secund au luptat elevele din Șiria și Zăbrani, câștig de cauză având gazdele, după un meci direct dramatic, încheiat cu scorul de 0-0, fiecare grupare având câte un penalti ratat, al oaspetelor în chiar ultimele secunde! Astfel, departajarea pentru al doilea loc calificant la turneul final de la Arad s-a făcut la golaveraj (-2 Șiria, respectiv -4 Zăbrani), la stabilirea acestuia contând și celelalte două meciuri: Zăbrani vs Conop 3-2 și Șiria vs Conop 2-0.
Faza finală județeană a Olimpiadei Naționale a Sportului Școlar la fotbal feminin, ciclul gimnazial, este programată în 10 martie, în sala LPS Arad.
Si fetele iubesc fotbalul!
Reactualizat la:
ȘIRIA. Patru echipe au demonstrat, marți, la Șiria, că fotbalul în varianta sa feminină poate fi spectaculos și plin de dramatism. După ultimul fluier, Șc. Gim. Târnova și Șc. Gim. „Ioan Slavici” Șiria au obținut calificarea la turneul final județean din cadrul Olimpiadei Școlare.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
ARADON Sport local
TISZAKECSKE. Şapte sportivi, coordonaţi de prof. Răzvan Codrean, Ovidiu Burghelea și Ioan Coste, de la CSŞ Gloria Arad au avut o comportare meritorie la concursul de lupte Memorialul „Fodor Istvan”.
România
Senatul a adoptat, marţi, un proiect de lege care prevede pedepse mai mari în cazul agresiunilor asupra personalului medical, auxiliar sanitar şi nemedical care îşi desfăşoară activitatea în unităţi publice ori private de asistenţă medicală.
Local
Modelele și minimodelele agenției Lawinne Models au fost vedetele evenimentului găzduit de Agora Mall.
ARADON Sport local
BACĂU. Rezultat deosebit pentru badmintonul arădean!Campionii Aradului la badminton, nivel gimnazial, au avut o participare onorabilă la faza națională a Olimpiadei Naționale a Sportului Școlar.
Local
Aproape 600 de gospodării din județul Arad vor beneficia de branșamente gratuite la apă și canalizare.
România
Producătorul german de armament Rheinmetall a anunțat marți că a semnat contracte în valoare de 5,7 miliarde de euro cu armata română, pe care le-a descris drept „cel mai mare pachet de contracte internaționale din istoria recentă a companiei”.
România
Șeful Statului Major al Apărării, generalul Gheorghiță Vlad, a respins, marți, acuzațiile pe care procurorii Direcției Naționale Anticorupție i le aduc, susținând că nu a săvârșit nicio faptă de corupție.
Local
ARAD. Zilele trecute, filiala de Cruce Roșie Arad a participat alături de elevii de la Liceul Teoretic Sebiș la concursul de prim ajutor desfășurat în Békéscsaba.
Local
Sindicaliștii din județul Arad au plecat spre București, unde cadrele medicale și angajații din asistența socială protestează miercuri, 3 iunie, față de proiectul noii legi a salarizării.
Citiți principiile noastre de moderare aici!