UTA, victorioasă contra Luceafărului

De Leo Sfara
Reactualizat la:
Tomozei si Khalaila au marcat pentru arădeni, iar V. Pop a replicat din penalty.

Sânmartin. UTA s-a impus, azi, în deplasarea de la Luceafarul Oradea, cu 2-1, antrenorul Laszlo Balint folosind tot ce a avut la dispozitie.
Prima jumătate de ora a fost una anosta, meciul desfăşurându-se mai mult între cele două careuri, dar fără ocazii sau măcar situații de gol.
Arădenii au deschis scorul în min.36, atunci când după o combinație între Buhăcianu si Miculescu mingea a ajuns Tomozei, iar acesta a marcat din fata careului mic : 0-1.
La trei minute dupā odihnă, UTA şi-a majorat diferenţa, nou-sositul, Khalaila marcând cu un şut din afara careului: 0-2.
Apoi, gazdele s-au trezit la realitate şi au început să pună presiune, iar V. Pop a ratat incredibil, cu poarta goală, la o greseala a lui Bolboasa. Şi totusi, în min. 55, Luceafarul a reusit sa marcheze, din penalty, dupa un contact în careu între Vulturar şi V. Pop, ultimul transformând lovitura de pedeapsă: 1-2.
Până la final, tot Luceafarul a avut ocaziile mai clare, dar Bolboasa a parat miraculos sutul lui Prejmarean (min. 65), pentru ca la ultima faza, Melinte sa blocheze mingea trimisă spre gol, din apropiere, de V. Pop.
UTA a mai avut doar o oportinitate, prin Isac, mingea sutata de acesta, de la 13 metri, fiind respinsă de Anca Trip (min. 65).
Luceafarul: Moga- Ciul, Yabre, Porumb, Baican – Parnau, Negrean, Mitrica, V. Pop – V. Rusu, Paraschiv. Au mai evoluat: Anca Trip – Cret, Dragan, Core, Popa – Prejmarean, Dinca, Chirila, Rosu -Peter, Ludusan, Blaj. UTA: Iacob – Tomozei, Fl. Ilie, Şeroni, Deta – Oroian, Lorenzi, Isac, Bustea – Miculescu – Buhăcianu – repriza I; Bolboasa – Ivan, Melinte, Salka, Stancu – Oroian, Hrezdac, Vulturar, Bustea – Isac – Khalaila – repriza a II-a.