Week-end sportiv aradean

De Dan Lazar
1Comentariu
Week-end sportiv aradean
Probabil cel mai bogat sfărșit de săptămână sportiv din acest an propune fanilor: fotbal, baschet, handbal, polo, lupte, haltere, box, arte marțiale, șah și tenis de masă.

Nu mai puțin de 11 evenimente sportive au loc în acest week-end în județul nostru!

Halterele, sportul care ne-a surprins plăcut la JO de la Londra, și luptele greco-romane își împart medalii naționale, la seniori, respectiv pe echipe-juniori, halterofilii de la CSM având deja 6 medalii, iar luptătorii Astrei vizează al treilea titlu consecutiv.

Ringul de box îi așteaptă pe sportivii din: Arad, Oradea, Zalău și Timișoara, pentru „Noaptea Campionilor”, iar practicanții artelor marțiale își dau întâlnire pentru Cupa „Tiger”, ambele concursuri având loc la Galleria Mall.

Sportul minții invită practicanții și iubitorii acestuia la a șaptea ediție a Cupei „Vados” la șah rapid, Alin Câmpeanu – președintele clubului cu același nume – și Primăria recompensându-i (și) cu premii în bani pe cei mai rapizi șahiști.

Viitorul baschetului poate fi văzut la Sala „Decebal”, micuțele lui Ildiko Seres întâlnind echipe din: Alba Iulia, Craiova și Dr. Turnu Severin, pentru al doilea turneu al CN Under 13. La primul, disputat la Craiova, fetele de la LPS Arad au câștigat toate confruntările, cea mai mică diferență fiind de 102 puncte!

Pe semicerc, în absența seniorilor, care au spus „pas” ligii a doua, juniorii se întrec pentru supremație în Cupa „Avram Iancu”, ajunsă la ediția a V-a.

Iubitorii sportului rege sunt așteptați la Sebiș și Pâncota, unde au loc partide din liga a treia, cu gazdele pe post de favorite.

În bazin, poloiștii susțin o nouă dublă în Superligă, adversara băieților lui Cristian Cosma fiind Sportul Studențesc, o echipă din aceiași categorie cu AMEFA.

Și jurnaliștii sunt invitați la sport, la sala de tenis de masă a CSM având loc, sâmbătă, prima ediție a Cupei Presei la dublu.

PROGRAM SPORTIV

Vineri

ora 10.00 și 14.00 Haltere – Finala Campionatului Național de seniori (sala Liceului de Artă „S. Drăgoi”)

ora 10.00 Handbal – Cupa „Avram Iancu” (sala Gen. nr. 18 „A. Iancu”)

ora 14.00 Fotbal – Național Sebiș vs Olimpia Satu Mare (stadion Sebiș), liga a III-a, etapa a XII-a.

ora 14.00 Fotbal – Șoimii Pâncota vs Seso Câmpia Turzii(stadion Pâncota), liga a III-a, etapa a XII-a.

ora 18.00 Baschet – Turneu CN Under 13 feminin (sala „Decebal”)

ora 19.00 Box – Noaptea Campionilor (Galleria Mall)

Sâmbătă

ora 9.00 Șah – Cupa „Vados” (Hotel Continental)

ora 9.00 Lupte Greco Romane – Finala Campionatului Național pe echipe (sala Liceului de Artă „S. Drăgoi”)

ora 9.30 și 15.00 Baschet – Turneu CN Under 13 feminin (sala „Decebal”)

ora 10.00 Arte marțiale – Cupa „Tiger” (Galleria Mall)

ora 10.00 Tenis de masă – Cupa „Presei” la dublu – ediția I (sala „E. Prokopecz”)

ora 18.00 Polo – AMEFA Arad vs Sportul Studențesc (bazinul acoperit „Delfinul) Superliga seniori

Duminică

ora 10.00 Polo – AMEFA Arad vs Sportul Studențesc (bazinul acoperit „Delfinul) Superliga seniori



1Comentariu

Herzlichen Dank für Ihren Kommentar - dieser wird nach einer Prüfung von uns freigeschaltet. Beachten Sie, dass dies gerade an Wochenenden etwas länger dauern kann. Kommentare von registrierten Usern werden sofort freigeschaltet - hier registrieren!

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici !

versiunea HTML a comentariilor