„După ce PDL a tăiat sadic salariile cu 25%, după ce a diminuat pensiile cu 5,5%, după ce a majorat TVA la 24%, după ce a anunţat îngheţarea pensiilor şi salariilor pe anul 2012, PDL Arad, prin exponenţii săi din Consiliul Judeţean, vine şi cu acest “cadou” pentru locuitorii judeţului Arad. Dar un cadou adevărat, prin această scumpire la 3,75 lei/mc, va fi acordat de Compania de Apă Arad, tuturor salariaţilor din judeţ (cititori de apometre, personal auxiliar şi tesa) prin atribuirea unor prime, a unor compensări. Să nu uităm că anul 2012 este un an electoral, iar 90% din personalul angajat al Companiei de Apă Arad (personalul din judeţ) este cu carnet PDL. Aşadar, scumpim apa în judeţ ca să plătim (mai bine) personalul de partid. În aceste condiţii, este de prisos întrebarea de ce d-nul Ioţcu şi PDL Arad vând apa la unguri cu doar 1 leu/mc?!”, declară Ciupe.
Ciupe critica scumpirea apei
ARAD. Consilierul municipal Ionel Ciupe, vicepreşedinte PNL Arad, acuză CJA şi-implicit PDL Arad” de majorarea tarifului la apă pentru consumatorii din judeţul Arad.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
Mapamond
Președintele interimar a Venezuelei, Delcy Rodriguez, a anunțat joi că cel puțin 32 de persoane și-au pierdut viața și alte peste 700 au fost rănite în urma a două seisme cu magnitudinea 7,2, respectiv 7,5, care au zguduit țara miercuri seara (ora locală), transmit agențiile EFE și Reuters.
Evenimente
ARAD. Iubitorii de mişcare în natură sunt invitaţi sâmbătă, 27 iunie, la o drumeţie în Parcul Natural Lunca Mureşului, organizată de Asociaţia pentru Turişti Nefumători şi de Ocrotire a Naturii „Veniţi cu Noi!” Arad.
Local
Între acestea se află şi două destul de... tentante – una în Protopopiatul Arad, alta în Protopopiatul Lipova.
Mapamond
Două cutremure de magnitudine foarte mare au lovit Venezuela, clădiri prăbuşite în Caracas. Numărul victimelor poate fi de zeci de mi.
Advertorial
Când alegi un spațiu comercial, nu cumperi doar metri pătrați. Cumperi vizibilitate. Vad comercial. Acces. Posibilitatea ca afacerea să crească. Via Universitate dezvoltă și componenta comercială a proiectului rezidențial, într-o zonă cu una dintre cele mai active comunități urbane din Arad.
Local
În vârstă de 51 de ani. Lucian Vărșăndan a făcut parte colectivul Teatrului German de Stat Timișoara din 1999, când a fost angajat pe postul de secretar literar al singurei instituții din România care produce exclusiv spectacole în limba germană.
România
Președintele Nicușor Dan, a declarat, miercuri, că partidele și-au asumat că vor veni la Cotroceni cu condițiile pe care le au pentru a susține o guvernare minoritară, urmând ca joi să discute între ele aceste aspecte, iar vineri să-i prezinte concluziile șefului statului.
3
ARADON Sport local
Formația arădeană păstrează un nucleu important din sezonul precedent, extrema fiind a 5-a jucătoare anunțată de club pentru stagiunea viitoare.
Citiți principiile noastre de moderare aici!