Rugbiştii „luminează” de pe ultimul loc

De Dan Lazar
Caravana rugbiului din liga secundă s-a repus, în week-end, în mişcare, arădenii de la CS UAV pierzând pe terenul echipei Stejarul Buzău, scor 15-28.

Prima parte a jocului a fost una în care nicio echipă nu a reuşit vreun eseu, gazdele punctând prin două lovituri de pedeapsă, iar arădenii prin Puşcasu, scorul pauzei fiind 6-3. În minutul 65, buzoienii conduceau cu 21-3, iar soarta meciului era pecetluită, în ciuda eseurilor lui Maxim şi Brie, primul transformat de Grindei. Astfel, arădenii au ajuns în posesia „lanternei roşii”, făcând schimb de locuri cu Stejarul.
În runda de la finele acestei săptămâni la Arad va poposi CSM Under 23 Bucureşti.