Trei puncte mari la Reșița!

De Leo Sfara
7Comentarii

UTA a urcat pe loc promovabil, după un euro-gol marcat de R. Moise, în prelungiri.

Reșița. UTA a început cum nu se poate mai bine meciul de azi, din „Valea Domanului”. Era secunda 70, când R. Moise a centrat din corner, Vasiu a deviat spre propria poartă mingea, care s-a lovit și de C. Rus înainte să intre în plasă și era 0-1!

Trei minute mai târziu, gazdele au trecut pe lângă egalare: Săulescu a șutat puternic, de la 13 metri, Iacob a respins, însă doar până pe capul lui M. Coman, care a trimis peste poartă, din fața careului mic și a porții goale! UTA a răspuns printr-un șut periculos al căpitanului C. Rus, dar mingea a trecut peste, iar în min. 23 s-a făcut 0-2, după o lovitură liberă, R. Moise trimițând mingea la vinclu, intervenția lui Zimmermann fiind inutilă. În prelungiri, Ursu i-a pasat lui Buhăcianu, la 7 metri de poartă, dar acesta a șutat, incredibil, peste poarta goală!

În loc de 0-3, în min. 47 s-a făcut 1-2, atunci când Ehmann a șutat de la vreo 35 de metri, Fl. Ilie a deviat mingea cu capul, Iacob a fost prins pe picior greșit și reșițenii au redus, astfel, din handicap. Mai mult decât atât, în min. 69, Danci a aruncat o minge în careul arădean, iar Cioablă, dintre fundașii centrali arădeni a trimis mingea cu capul în plasă, de la 8 metri și era 2-2.

Pe final, UTA a atacat mai mult, a căutat golul, Buhăcianu a fost aproape de a marca, dar a făcut-o până la urmă R. Moise, care a reușit un euro-gol, foarfecă laterală, de la 16 metri, la vinclu: 2-3!

Așadar, victorie mare pentru UTA, trei puncte imense, care o urcă pe loc de promovare.

CSM Reșița – UTA 2-3 (0-2)

Stadion „Mircea Chivu”, teren acceptabil, timp excelent pentru fotbal, specatori 1500. Au marcat: Fl. Ilie – autogol, min. 47, Cioablă – min. 69, respectiv C. Rus – min. 2, R. Moise – min. 23 și 90+1.

CSM Reşiţa: Zimmermann – L. Acka, Ehmann, Vasiu (Vlădia), Banac (Cioablă) – Săulescu, Danci, Poiană (Breşneni), Vădrariu – Dat – M. Coman. UTA: Iacob – An. Rus, Fl. Ilie, Melinte, Şeroni – Miculescu (Ursu), Isac, R. Moise, Buhăcianu – A. Ioniţă (Oroian) – C. Rus (Bustea). Au arbitrat: Fl. Marcu (Oradea) – la centru, R. Ghiciulescu (Lugoj) și O. Timar (Marghita) – asistenți. Obs. FRF: R. Bitea – Oradea, T. Albon – Cluj.