Victorie la 43 de grade Celsius!

De Dan Lazar
Tenismenul arădean Marius Copil a reușit pătrunderea în turul secund al calificărilor de la Australian Open, după un meci întrerupt din cauza căldurii, la Melbourne fiind înregistrată o temperatură de 43 de grade Celsius!

Copil, locul 169 ATP, l-a învins pe italianul Gianluca Naso, poziţia 223 în ierarhia mondială, cu scorul de 7-6 (5), 6-4, după o oră și 37 de minute de joc, în care a reușit 15 ași pentru a treia victorie directă din tot atâtea întâlniri. De remarcat că la scorul de 3-3, în primul set, meciul a fost întrerupt din cauza căldurii, termometrele arătând 43 de grade Celsius.
În urma acestui succes, emisarul CSM Arad şi-a asigurat un cec de 7.200 dolari şi 8 puncte ATP, iar în următorul tur îl va înfrunta pe bosniacul Mirza Basic (24 ani, locul 137 ATP). Cei doi s-au duelat sezonul trecut, în semifinalele turneului challenger de la Izmir, „Tunarul din Carpați” câștigând cu scorul de 6-3, 6-4.