Una din intersecțiile cele mai periculoase din municipiul nostru, unde s-au consumat de-a lungul anilor o mulțime de accidente, unele spectaculoase, altele care au avut nevoie de echipajul de descarcerare, altele cu mașini răsturnate și în urma cărora au rezultat multe victime, a fost semaforizată. Este vorba de intersecția străzilor Poetului cu Ovidiu, mai exact pe centura Aradului, în zona BAT. Semaforul „a prins viață” în dimineața zilei de vineri, 9 decembrie. Iată ce spun reprezentanții Palatului Administrativ: „Astăzi a fost pus în funcțiune sistemul de semaforizare al intersecției dintre strada Poetului și șoseaua de centură (zona BAT). Investiția a fost realizată în această toamnă de Primărie pentru a crește siguranța circulației în această intersecție cu trafic greu intens”. Investiția totală pentru realizarea semaforului este de 200.000 lei plus TVA, suma fiind alocată de la bugetul local al Primăriei Municipiului Arad.
A fost pornit semaforul de pe centură, din zona BAT
A fost pornit semaforul de pe centură, din zona BAT
Reactualizat la:
Intersecția de pe centura Aradului, din zona BAT, a fost semaforizată în cele din urmă.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
Local
Cu aceşti bani se vor reabilita principalele două corpuri de clădire ale imobilului de pe Calea Aurel Vlaicu.
ARADON Sport local
Haideţi să o ajutăm pe straniera cu cele mai multe sezoane în tricoul galben și albastru, Brankica Hadzovic.
UT Arad
Antrenorul UTA-ei a spus că în maxim două săptămâni ei se vor pune pe „picioare”.
Mapamond
Emiratul Dubai va oferi reduceri și beneficii de până la 700 de euro rezidenților care își invită prietenii și familia în vizită, a anunțat miercuri biroul de presă al emiratului, în contextul în care sectorul turistic se confruntă cu dificultăți din cauza lunilor de război din regiune, informează AFP.
Mapamond
Preşedintele Volodimir Zelenski a declarat miercuri că general-maiorul Ihor Skibiuk îl va înlocui pe Andrii Hnatov în funcţia de şef al Statului Major General al Ucrainei, continuând astfel reorganizarea armatei, relatează Reuters.
Local
Nouă jardiniere amplasate pe Podul Decebal au fost distruse în noaptea de sâmbătă spre duminică. Primarul Călin Bibarț spune că acestea vor fi înlocuite și se încearcă identificarea autorilor.
România
Prețul mediu al combustibililor și lubrifianților pentru transportul personal în Uniunea Europeană a crescut cu 13,7%, în luna iunie 2026 comparativ cu luna iunie 2025, România fiind printre țările membre cu cele mai mari creșteri de prețuri în ritm anual, arată datele publicate miercuri de Eurostat.
Local
Din cei 931 de candidați înscriși, doar 796 au ajuns să își predea lucrările scrise la finalul probei din cadrul examenului de titularizare.
Citiți principiile noastre de moderare aici!