Cu gândul la viitor şi dezvoltarea sectorului juvenil, Academia UTA a gândit mai multe parteneriate, sub forma unor centre regionale zonale, iar primul dintre ele a și fost pus în funcțiune la Buteni. Anunțul a fost făcut chiar de academia condusă de prof. Cristian Păcurar.
„Suntem mândri să anunțăm un parteneriat istoric cu Primăria Buteni și ACS Crișul Buteni pentru lansarea Centrului Regional de dezvoltare fotbalistică la Buteni – primul de acest fel din județul Arad, dedicat tuturor copiilor din acea zonă a județului, atât celor care activează la o echipă, cât și celor care doresc să înceapă pentru prima dată acest sport. Prin acest parteneriat oferim antrenamente profesioniste cu antrenori licențiați de la UTA, metodologie modernă de performanță, marca Academia UTA, șanse reale de selecție în loturile academiei și participarea la turneele naționale, dar și acces gratuit la meciurile echipei UTA din SuperLigă” – spune coordonatorul activităţii fotbalistice juvenile de la UTA.
Buteniul a devenit atractiv pentru Academia UTA și prin prisma investițiilor făcute în ultimii ani în baza sportivă de acolo, cu terenuri sintetice și condiții excelente de antrenament.
Citiți principiile noastre de moderare aici!