FCC Baschet UAV Arad a anunțat primul nume nou pentru stagiunea 2025-2026, care va începe spre finalul lunii septembrie. Daria Toma este prima jucătoare anunțată de multipla campioană a României.
Este româncă, are 20 de ani și 1,78 metri și evoluează ca extremă. Vine după trei sezoane la ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe, alături de care a debutat în cupele europene și și-a trecut în palmares două titluri și două Cupe ale României, în 2023 și 2025.
Anunțul clubului:
„Bun venit, Daria Toma!
FCC Baschet UAV Arad și Daria Toma au ajuns la un acord pentru sezonul 2025-2026.
Originară din București, noua extremă a echipei noastre a evoluat în ultimele trei sezoane pentru ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe, alături de care și-a trecut în palmares două eventuri cupă-campionat, în 2023 și 2025.
Jucătoarea de 20 de ani și 1,78 metri a evoluat în 29 de meciuri pentru „alb-verzi”, cu medii de 1,3 puncte și 5:17 minute, cu 63,2% la șuturile din semicerc. La formația covăsneană a evoluat și în Liga 1 în stagiunea precedentă, în 16 meciuri având medii de 13,1 puncte, 10,1 recuperări și 2,1 pase decisive în 34:54 minute. A debutat în EuroCup și Euroleague cu echipa din Sfântu Gheorghe. În Campionatele Naționale de juniori a jucat pentru CSS Nr. 4 București.
Daria Toma a jucat cu naționalele României la Campionatele Europene U18 și U20, în 2022 și 2024”.
Până acum, în această vară, clubul a confirmat continuarea colaborării cu jucătoarele Andreea Mititelu, Bianca Fota, Alexia Dobă și Anamaria Ciotir. Reamintim că echipa va avea în premieră o antrenoare principală, slovaca Tatiana Gallova.
Trimite articolul
XSa pleci de la monstrul Sepsi-SIC ca sa vii la FCC Icim…cred ca vine pt saorma buna din centru.
Ah, stati ca jucatoarea a stat mai mult pe banca la Sfantu Gheorghe.
Oare aduce Marcel si mai tinere? Ca sigur facem treaba buna cu fete neexperimentate.