„Cu ocazia lansării de carte despre istoria inedită a rugby-ului aradean aș dori sa transmit omagiul meu personal și al Contor Zenner către autor și felicitări micului grup de rugbiști aradeni. Chiar azi am citit pe masina care stătea, la semafor în fața mea, în limba franceza, ce-i drept: «să nu mori înainte de a juca sau măcar a trăi un meci de rugby» . Acest text mi-a adus aminte de sportul acesta minunat și rădăcinile lui în viața mea. De mic copil am avut ocazia să cunosc prieteni, parteneri de bridge ai părinților mei, care practicasera în tinerețe rugby-ul. Toți erau oameni de excepție, atât în viața profesională, cât și în viața de zi cu zi.
Am practicat și eu diverse sporturi, având chiar satisfacția unor frumoase victorii, indiferent de ce m-am apucat. După ce viața profesională m-a îndepărtat fizic de mișcare, de sport, mi-am propus să mă implic în susținerea sportului arădean. Am început cu copiii de la fotbal ai antrenorului de excepție Marius Demian. Apoi am ales Rugbyul și Șahul la nivel profesionist, echipele sub denumirea Contor Zenner ajungând în vârful sportului românesc – vicecampioni respectiv campioni naționali. Închei cu un gând de împlinire către toți cei care se strâng la această lansare de carte, o istorie inedită a rugby-ului aradean și le transmit felicitări foștilor jucători, vedetele de odinioară, care trăiesc si acum momentele acestea, ca-n tinerețe: « puțini, dar uniți ca nimeni alții»” – scrie Tudor Caracioni.
Salută volumul lui Tiberiu Țiganu și rugby-ul arădean
Salută volumul lui Tiberiu Țiganu și rugby-ul arădean
Fostul preşedinte al echipei de rugby Contor Zenner Arad, Tudor Caracioni (în 2006 s-a obţinut cea mai mare performanţă a rugbyului arădean, echipa fiind vicecampioană naţională) salută apariţia cărţii „Aradul şi planeta balonului oval”, care va avea loc mâine, la ora 17, la hotel Coandi.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
România
România ocupă locul al treilea la nivel global în ceea ce priveşte rata de deţinere a locuinţelor, cu un procent de 93,9%, potrivit celui mai recent studiu realizat de Compare the Market.
România
Președintele Autorității Electorale Permanente (AEP), Adrian Țuțuianu, a anunțat miercuri că organizarea alegerilor locale și europarlamentare a costat aproximativ 250 de milioane de euro, a alegerilor parlamentare - 120 de milioane de euro, iar cele două alegeri prezidențiale, peste 300 de milioane de euro.
1
Local
Competiția se va desfășura la categoriile Open feminin și Open masculin, în două manșe, pe Pârtia Borlova de la Muntele Mic, în data de 6 februarie 2026, începând cu ora 10:00.
Local
Circulația tramvaielor se suspendă joi şi vineri pe tronsonul Piața Romană – Gara Aradul Nou.
Mapamond
Parlamentul European a decis miercuri, cu o majoritate simplă, să solicite Curții de Justiție a UE să evalueze dacă acordul UE-Mercosur este conform cu tratatele UE.
1
Citiți principiile noastre de moderare aici!