„Pentru a preveni producerea de fapte antisociale, jandarmii recomandă participanţilor la manifestările publice să respecte indicaţiile primite de la efectivele aflate în teren, să nu aibă asupra lor artificii, petarde, sticle sau cutii cu băuturi alcoolice, să adopte un comportament în limitele decenţei şi să ţină cont de faptul că manifestările obscene şi cele contra bunelor moravuri sunt sancţionate de lege”, a declarat Emilia Fânaţă, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Arad. Totodată, oamenii legii ne sfătuiesc să avem grijă de bunurile personale şi să nu purtăm la vedere obiecte de valoare ce pot atrage atenţia hoţilor. Însă, dacă este cazul, suntem sfătuiţi să apelăm numărul de urgenţă 112
170 de jandarmi prezenţi la datorie
170 de jandarmi prezenţi la datorie
Crăciunul nu este zi liberă pentru jandarmii arădeni. În zilele de sărbătoare 170 de jandarmi vor acționa pe linia menținerii ordinii și siguranței publice, aceştia fiind grupaţi în 80 de echipaje la nivelul întregului judeţ.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
Mapamond
Recurgerea la activele rusești înghețate în Europa pentru a finanța nevoile financiare ale Ucrainei va avea „consecințe considerabile” pentru Uniunea Europeană, a declarat vineri ambasadorul Rusiei la Berlin, Serghei Neceaiev, în contextul în care cancelarul german și premierul belgian urmau să se întâlnească pentru a discuta această problemă, relatează AFP.
Ştiri sportive
Naționala României va juca în Grupa D la Cupa Mondială de fotbal din 2026, dacă se va califica, iar adversarele sale vor fi Statele Unite, Paraguay și Australia, potrivi tragerii la sorți efectuate, vineri, la John F. Kennedy Center for the Performing Arts din Washington DC.
Mapamond
Mii de elevi din Germania au protestat vineri în mai multe orașe din țară împotriva planurilor guvernului privind un nou serviciu militar voluntar, relatează dpa.
Local
PÂNCOTA. Un tânăr de 24 de ani, din Pâncota, a ajuns în spatele gratiilor, după ce a furat un telefon mobil dintr-un parc din oraș.
Local
Polițiștii au identificat autorii unor furturi comise la o firmă din Ghioroc, de unde au dispărut 600 de litri de motorină și sute de kilograme de cupru.
UT Arad
MIERCUREA CIUC. Veste uluitoare dinspre Miercurea Ciuc. Atacantul echipei FK Csikszereda, de la Liga de Tineret, Ioo Edvin se zbate între viață moarte, după ce duminica trecută s-a accidentat grav la meciul din Cupa României cu UTA.
1
Citiți principiile noastre de moderare aici!