aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
20 de milioane de euro pentru regenerare urbană!

20 de milioane de euro pentru regenerare urbană!

la 18 July 2016 16:53

20 de milioane de euro pentru regenerare urbană!

<p>Mai multe locuri de parcare şi mai multe spaţii verzi între blocuri FOTO: VALENTIN GORAN</p>
18 July 2016 16:53
Consilierii locali municipali au aprobat luni contractarea creditului de 20.000.000 euro de la BERD. Cu acești bani se vor amenaja parcări, căi de acces, trotuare, spații verzi, locuri de joacă și de recreere în zonele de blocuri construite în perioada comunistă.
Scris de Diana Dutu - Consilierii locali municipali au aprobat luni contractarea creditului de 20.000.000 euro de la BERD. Cu acești bani se vor amenaja parcări, căi de acces, trotuare, spații verzi, locuri de joacă și de recreere în zonele de blocuri construite în perioada comunistă.

Trimite articolul

X

Nu a fost linişte, luni, în şedinţa CLM, iar asta s-a datorat, în principal, împrumutului de 20.000.000 de euro pe care municipalitatea vrea să îl ia de la BERD pentru a finanţa proiectul „Regenerare urbană a spaţiilor dintre blocuri din cartierele Alfa, Faleza Mureş, Confecţii, Micălaca, Vlaicu şi Centru, inclusiv zona protejată a municipiului Arad”. Primarul Gheorghe Falcă a făcut referire la importanţa acestui proiect încă din startul şedinţei CLM, precizând totodată că regenerarea urbană nu putea fi finanţată prin fonduri europene.

Dorinţa aleşilor PSD

Imediat după aprobarea ordinii de zi, consilierul PSD Adrian Todor a propus retragerea acestui proiect (alături de alte trei) de pe ordinea de zi. Propunerea a fost respinsă şi, cu toate acestea, a fost reiterată puţin mai târziu, cu ocazia intervenţiei consilierului Anca Stoenescu la momentul votării proiectului.

Practic, consilierii PSD au dorit să propună amânarea acestui proiect până la începutul anului viitor, pentru a vedea care e execuţia bugetară la final de 2016, astfel încât să fie evitată contractarea împrumutului de 20.000.000 de euro. De altfel, aleşii social-democraţi au insistat pe ideea că ei nu au nimic împotriva regenerării urbane, nu sunt împotriva trotuarelor, a spaţiilor verzi şi a locurilor de joacă, dar nu sunt convinşi de oportunitatea împrumutului, despre care cred că „nu e binevenit pentru arădeni”.

Răspunsul primarului

Primarul Gheorghe Falcă a explicat că amânarea proiectului pentru anul 2017 ar conduce la amânarea tuturor procedurilor pentru realizarea investiţiei, iar asta implică şi depăşirea unor termene precum valabilitatea studiului de fezabilitate, spre exemplu.

Cu ocazia intervenţiei sale pe subiect, edilul a mai evidenţiat inconsecvenţa social-democraţilor arădeni care, în vechiul mandat, au votat proiectul privind regenerarea urbană și finanțarea acestuia prin împrumut de la BERD, iar acum au schimbat macazul. „Sunt încântat că PSD nu doreşte să realizăm un proiect care aduce confort cetăţenilor. Dar nici nu e nevoie ca PSD să susţină acest proiect, de altfel PSD nu a susţinut niciodată marile proiecte din Arad. Accept cu drag că aţi ales să nu votaţi proiectul” – li s-a adresat Gheorghe Falcă aleşilor PSD, în plenul şedinţei CLM de luni.

Proiectul

În ciuda contrelor dintre Putere şi Opoziţie, proiectul a fost aprobat cu 14 voturi „pentru” şi 7 „împotrivă”. Practic, s-a aprobat „încheierea de către Municipiul Arad cu Banca Europeană pentru Reconstrucţie şi Dezvoltare a Contractului de Credit cu privire la acordarea unei finanţări rambursabile externe în valoare de maximum 20.000.000 euro care va fi rambursată în 18 rate semestriale egale (sau egale într-o cât mai mare măsură) la fiecare Dată de Plată a Dobânzii (astfel cum acest termen este definit în Contractul de Credit), începând cu Data de Plată a Dobânzii care urmează imediat după cea de-a treia aniversare a datei Contractului de Credit şi în totalitate la data de 18 iunie 2028, care se va acorda în scopul implementării unui sistem de administrare a parcărilor modern, integrat, precum şi a investiţiilor asociate acestuia, astfel cum se propune spre desfăşurare prin proiectul «Regenerare urbană a spaţiilor dintre blocuri din cartierele Alfa, Faleza Mureş, Confecţii, Micălaca, Vlaicu şi Centru, inclusiv zona protejată a municipiului Arad»”.

De asemenea, s-a aprobat proiectul Contractului de Credit dintre BERD şi Municipiul Arad, precum şi „garantarea de către Municipiul Arad a obligaţiilor sale de plată a tuturor sumelor datorate şi plătibile în baza Contractului de Credit şi a oricăror alte obligaţii prevăzute în Acordurile de Finanţare (astfel cum acest termen este definit în Contractul de Credit), prin intermediul unui Contract de Ipotecă asupra Veniturilor şi Conturilor având ca obiect constituirea unei ipoteci mobiliare asupra veniturilor proprii ale Municipiului, aşa cum sunt definite în Legea Finanţelor Publice Locale, şi asupra conturilor Municipiului în care asemenea venituri sunt încasate, în condiţiile şi termenii prevăzute în respectivul contract şi al unui Contract privind Contul Escrow al Serviciului Datoriei având ca obiect reglementarea finanţării, administrarea şi controlul asupra contului escrow al serviciului datoriei, cele două contracte urmând a se încheia între Municipiul Arad si Banca Europeană pentru Reconstrucţie şi Dezvoltare la o dată ulterioară, astfel cum se prevede în Contractul de Credit.”

Prin votul consilierilor, primarul Gheorghe Falcă a fost împuternicit să semneze, în numele Municipiului Arad, Contractul de Credit cu BERD.

Cronometru

Spiritele s-au încins şi mai mult în şedinţa CLM de luni odată ce consilierul PSD Adrian Todor a decis să-i ofere primarului un cronometru pentru a respecta cele 30 de secunde acordate prin regulament prezentării unor amendamente. „Nu facem circ aici. Circul este pentru stradă. Aceasta nu e o instituţie pentru circ” – a răspuns Gheorghe Falcă, vizibil deranjat de gestul social-democraţilor. Cu atât mai mult cu cât aceştia nu au propus niciun amendament – nici la proiectul privind regenerarea urbană, nici la celelalte…

Gheorghe Falcă: „Sunt dezamăgit de ceea ce am văzut astăzi în atitudinea noilor reprezentați ai PSD în Consiliul Local”

Trimite articolul

X
Taguri:
20 ,
Gheorghe Falcă ,
regenerare ,
regenerare urbana ,
Urbana
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    Cele mai citite știri

    1
    DGA: mită de 1.500 de lei la un polițist arădean
    2
    UPDATE. Incendiu la un siloz cu rumeguș, în apropiere de Şofronea
    3
    Etapă neagră pentru echipele arădene din C7
    4
    Între iubire și… deznădejde
    5
    Invitaţie la drumeţie în zona Radnei
    6
    Dramă emoţionantă, vineri, la „Arta”
    7
    Incendiu pe strada Brânduşei din Arad
    8
    Bolojan spune că propunerile din pachetul de solidaritate nu au fost discutate în coaliție sau la nivel guvernamental
    9
    Expiră valabilitatea Tratatului dintre SUA și Rusia privind limitarea armelor ofensive strategice
    10
    UTA, la un punct de play-off

    ARADON Sport local

    Etapă neagră pentru echipele arădene din C7

    Local

    Traficanți de droguri din rețeaua lui Uțu Rohozneanu, încarcerați la Oradea
    O femeie și doi bărbați, cu toții condamnați pentru trafic de droguri la pedepse cuprinse între 3 ani și 4 luni și 4 ani de închisoare, au fost reținuți în ultimele două zile de polițiștii Compartimentului Urmăriri din cadrul Serviciului de Investigații Criminale și predați Penitenciarului Oradea, unde își vor executa pedepsele.

    Local

    O nouă ediție a campaniei UVVG, „Un zâmbet pentru fiecare”
    Cadrele didactice din învățământul preșcolar și primar din județul Arad pot să își înscrie clasele în concurs, până luni, 9 martie.

    UT Arad

    Oficial: UTA nu poate obţine licenţa UEFA!

    România

    Decizia de rechemare a unor loturi de pâine comercializate de către Vel Pitar, iniţiată în mod voluntar de companie
    Procedura de rechemare a unor loturi de pâine comercializate de către Vel Pitar a fost iniţiată în mod voluntar de companie, în urma confirmării unui caz izolat de prezenţă a unui corp străin, iar situaţia identificată nu reflectă procesul de producţie din unităţile proprii, au transmis reprezentanţii Bimbo România.

    Mapamond

    Iranul se declară pregătit pentru şase luni de război; noi atacuri în ţările din Golf
    Iranul susţine este capabil să lupte încă cel puţin şase luni împotriva Statelor Unite şi Israelului, care duminică dimineaţă a lovit un hotel din inima Beirutului, acuzat că adăposteşte lideri ai Gardienilor Revoluţiei, relatează AFP. 3

    Ştiri sportive

    Antrenorul Elias Charalambous și-a dat demisia de la FCSB - Aceasta este ultima zi a mea aici
    Tehnicianul cipriot Elias Charalambous și-a anunțat, sâmbătă seara, demisia din funcția de antrenor principal al echipei de fotbal FCSB, el declarând că aceasta a fost ultima sa zi la formația bucureșteană, după înfrângerea cu 1-3 suferită pe teren propriu cu Universitatea Cluj, din ultima etapă a sezonului regulat al Superligii. 1

    România

    8 martie - Ziua internațională a femeii (ONU)
    Ziua internațională a femeii 2026, desfășurată sub tema „Drepturi. Justiție. Acțiune. Pentru TOATE femeile și fetele”, solicită acțiuni pentru a elimina toate barierele în calea justiției egale: legi discriminatorii, protecții juridice slabe și practici dăunătoare și norme sociale care erodează drepturile femeilor și fetelor.

    Local

    Bărbat rănit într-un incendiu izbucnit în municipiu
    Un bărbat de aproximativ 70 de ani a suferit arsuri la nivelul capului, în urma unui incendiu izbucnit la anexa unei case de pe strada Emil Gârleanu, din Arad.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.