La controlul specific, tânărului i s-a solicitat să prezinte, pe lângă documentele de identitate şi permisul de conducere. Acesta a prezentat un permis de conducere eliberat de autorităţile din Bulgaria, iar, cu ocazia verificărilor, poliţiştii de frontieră au constatat că documentul prezentat nu îndeplineşte condiţiile de formă şi fond ale unuia autentic, fiind fals. Astfel, poliţiştii de frontieră au efectuat cercetări, în urma cărora s-a constatat că „şoferul” nu deține permis de conducere. Tânărul a declarat că a obținut permisul de conducere de la o persoană a cărei identitate nu o cunoaște contra sumei de 250 de euro. În acest caz, poliţiştii de frontieră au întocmit în cauză acte de urmărire penală pentru comiterea infracţiunii de uz de fals şi conducere a unui autovehicul pe drumurile publice fără a poseda permis de conducere.
250 de euro pentru un permis fals de conducere
250 de euro pentru un permis fals de conducere
Poliţiştii de frontieră au depistat un cetăţean român de 23 de ani care conducea un autoturism marca Ford înmatriculat în Bulgaria, în baza unui permis de conducere fals.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
Mapamond
Revenirea lui Donald Trump la Casa Albă a determinat-o pe Joan Baez să se întoarcă în studio, după cum a declarat pentru AFP legenda americană a muzicii folk, adăugând că a terminat recent de înregistrat o nouă melodie de „protest”.
Mapamond
SUA. Miliardarul american Elon Musk, patronul platformei X, a reacționat dur sâmbătă la adresa Uniunii Europene, după ce în ajun Comisia Europeană a impus o amendă de 120 de milioane de euro rețelei de social media, informează DPA.
Local
Doi arădeni care manifestau un comportament suspect au fost abordați de jandarmi, care au găsit substanțe interzise asupra lor.
Mapamond
Șase lideri din statele membre ale Uniunii Europene, inclusiv premierul Italiei, Giorgia Meloni, au solicitat Comisiei Europene să propună o relaxare a normelor comunitare privind emisiile vehiculelor, în ideea de a opri o interdicție de facto a motoarelor cu ardere internă, planificată să intre în vigoare la mijlocul următorului deceniu, transmite Bloomberg.
Mapamond
Statele Unite își vor reafirma dominația în emisfera vestică, își vor consolida forța militară în Indo-Pacific și, eventual, își vor reevalua relația cu Europa, a declarat vineri președintele Donald Trump într-un document strategic amplu care urmărește să redefinească rolul țării sale în lume, scrie Reuters, într-un amplu comentariu pe marginea acestei strategii.
2
Local
Un bărbat care a încălcat ordinul de protecție, contactându-și soția, a fost plasat în arest preventiv.
Mapamond
Scutul protector de la centrala nucleară de la Cernobîl, din Ucraina devastată de război, construit pentru a ține sub control materiale radioactive provenite din dezastrul din 1986, nu își mai poate îndeplini funcția principală de siguranță din cauza daunelor provocate de drone, într-un atac atribuit Rusiei de către Ucraina, a anunțat vineri Agenția Internațională pentru Energie Atomică (AIEA), informează Reuters.
2
Citiți principiile noastre de moderare aici!