aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
41 de cazuri noi de Covid-19 și încă două decese în județul Arad

41 de cazuri noi de Covid-19 și încă două decese în județul Arad

De Eugen Rogojan
la 26 August 2020 15:48
16 Comentarii

41 de cazuri noi de Covid-19 și încă două decese în județul Arad

Foto: EPA-EFE/Zoltan Balogh
26 August 2020 15:48
Conform autorităților, în decurs de 24 de ore, de marți până miercuri, au fost înregistrate în județul Arad 41 de cazuri noi de infecție cu SARS-CoV2.
Scris de Eugen Rogojan - Conform autorităților, în decurs de 24 de ore, de marți până miercuri, au fost înregistrate în județul Arad 41 de cazuri noi de infecție cu SARS-CoV2.

Trimite articolul

X

Continuă să crească numărul de cazuri de Covid-19 confirmate în județul Arad. Miercuri, numărul total de cazuri confirmate de la începutul pandemiei până astăzi a ajuns la 1.706, după ce în decurs de 24 de ore au fost înregistrate 41 de cazuri noi. Pe lângă cele 41 de cazuri noi depistate, alte 17 teste au avut rezultat pozitiv în Arad, fiind vorba despre retestările unor pacienți deja confirmați.

În secția Covid-19 a Spitalului Clinic Județean de Urgență Arad și la Spitalul Orășenesc Ineu erau internați, miercuri dimineață, 202 pacienți cu Covid-19. În ultimele săptămâni au fost declarați vindecați 386 de pacienți. Conform informațiilor oficiale, în ultimele 24 de ore au fost înregistrate, în Arad, 2 decese, în total fiind declarați decedați în ultimele săptămâni 36 de pacienți cu Covid.

Trimite articolul

X
Taguri:
Arad ,
bilant cazuri Covid-19 ,
plan local
16 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Aradon says:
    August 26, 2020 at 4:42 pm

    Cerem numarul cazurilor pe localitati! Precum si numirea focarelor! Asa cum se procedeaza in Timisoara si Oradea (tion.ro si bihon.ro). Sunteti superficiali si indiferenti de cand a inceput pandemia. Infornatii mult prea generale si articole “copy-paste” schimbati doar cifrele cazurilor. Vai si-amar ce jurnalisti. Nu va pasa de orasul acesta nici de cetatenii onesti care vor transparenta si excelenta. Sunteti de partea proasta a celor pentru care totul e business. Interesul pentru bine, pentru oameni, pentru sanatate, adevar si credinta e din pacate zero. In nenumarate randuri cetatenii au cerut in scris (la fiecare articol despre situatia Covid) ca vor sa stie mai clar UNDE sunt focarele, macar “unitate economica” sau spitalul municipal/judetean, numarul de persoane pe localitati. Ce faceti voi prin “mi se rupism” e o indiferenta care pe unii ii costa.

    Reply
  2. Petru says:
    August 26, 2020 at 6:06 pm

    Vedem ca numarul cazurilor in Arad este in fiecare zi tot mai mare.Credem că ar fi util sa atât pentru cetățeni cât și pentru spitale sa se informeze corect cazurile pe localități , pe instituții, fabrici pentru a putea evita acele zone

    Reply
    • #cugetdecinumairezist says:
      August 26, 2020 at 7:26 pm

      Numarul cazurilor nu il vei sti niciodata, stii doar cate teste pozitive au iesit si nici macar nu stii din cate testari ca nu e respectata legea care spune ca trebuie aratat defalcat si nr de testari pe judete. Nu inteleg de unde ai scos-o ca “numarul cazurilor in Arad este in fiecare zi tot mai mare.” eventual daca ”fiecare zi” pt tine inseamna doua, ia vezi graficul al doilea https://www.graphs.ro/covid_judet.php?judet_id=AR apoi du-te in stanga sus la primul, da pe 30 zile si urmareste linia portocalie sa vezi ce inseamna un “palier”

      Reply
    • Dana says:
      August 27, 2020 at 9:18 am

      Nu o sa spună instituțiile.. Pentru că sunt private. De exemplu azilul LASER SYSTEM unde mituieste patronul Arab tot DSP, CAS,. Unde se știe ca există covid din aprilie și în presă nimic..

      Reply
  3. gigi anton says:
    August 26, 2020 at 7:14 pm

    I-am scris redactorului șef, dar nu mi-a răspuns, și nici nu am observat vreo schimbare în modul în care se comunică datele zilnice despre noii infectați cu Covid din județ. Ca urmare al acestei indiferențe a ziariștilor responsabili de articolele amintite, mi-am pierdut tot respectul față de ei. Păcat! Cititorii ar merita mai mult!!!

    Reply
  4. Dinsistem says:
    August 26, 2020 at 7:29 pm

    Pe primul loc Siria cu localitatile invecinate. Locul 2 Arad. Locul 3 Pancota. Locul 4 Santana. Locul 5 Ineu cu localitatile de langa in special Bocsig. In rest cazuri sporadice.

    Reply
    • #cugetdecinumairezist says:
      August 26, 2020 at 9:50 pm

      Si aceste informatii atat de vagi de unde provin ?

      Reply
      • Dinsistem says:
        August 26, 2020 at 11:13 pm

        De la mine un om din sistem. E evident ca Aradon publica doar datele care i se transmit de la dsp. Ca doar nu o sa inventeze localitati si cifre. DSP Arad pur si simplu nu vrea sa dea statistica pe localitati. Dupa parerea mea este bine altfel s-ar crea o isterie. Eu sunt din interior si va spun ca aproape nu exista localitate cat de mica in Arad fara caz pozitiv. Alta e problema. De iwri pana azi au fost confirmate 41 cazuri noi. Stiti cati dintre ei s-au internat ca sa primeasca tratament? 7. Restul au plecat acasa pe proprie raspundere. Asa este acum legea nu ii poti obliga sa ramana internati. Dar acasa nici nu le piti da tratament nu? Ca nu sunt internati. Nici asta nu ar fi o problema. Dar din acesti bolnavi ce pleaca acasa in maxim 10 zile cam 10% se vir intoarce cu insuficienta respiratorie si vor necesita ventilare in conditiile in care in Arad 17 din 22 paturi sunt ocupate de bolnavi covid intubati. E adevarat ca 90% se vir vindeca la domiciliu fara alta interventie medicala. Nici asta nu ar fi ceva foarte grav. Foarte grav este ca in medie fiecare pacient ce pkeaca acasa pe proprie raspundere pozitiv fiind aduce la spital in urmatoarele 2-3 saptamani cam 10 pacienti noi. Asta datorita faptului ca.noi recomandam izolarea stricta 14 zile dar nu o putem impune. Chestie de IQ in mare parte. Vreau sa dau un exemplu. Pacienta cu insuficienta respiratorie la internare, pozitiva atat la internare cat si la retestare ib ziua 8. Dupa strategia medicala actuala, fiind pozitiva la retestare trebuia sa mai stea inca 7 zile cu tratamentul schimbat si aoi retestare dupa inca 7 zile. Ideal. Realitatea a fist ca pacienta a solicitat externarea pe proprie raspundere si a si veneficiat de ea pentru ca asa ii permite legea acum. A zis asa la externare: eu nu cred in voi cadrele medicale. Eu cred doar in Dumnezeu el o sa ma faca bine. Este o postare pe care o fac din interior. Nu va mai lansati in teorii hazardate. Sau ma rog faceti ce vreti. Este ultima postare nu doresc sa dezbat cu nimeni. Cine vrea sa inteleaga bine.

        Reply
        • anonim says:
          August 26, 2020 at 11:44 pm

          Domnu din ,, sistem ,, !!! ne poti comunica si cate teste sunt eronat interpretate ? ne poti spune cate persoane au parte de un al doilea test pentru a se confirma ca e intreadevar infectat ? cum ramane cu fotbalistii din Cluj ????? o echipa intreaga confirmata ca si infectata iar dupa refacerea testelor sa se concluzioneze ca absoluti toti sunt sanatosi !!!…. cate cazuri de erori a rezultatelor sunt raportate la Arad ? cum ramane cu oamenii care au murit din alte cauze medicale dar au fost trecuti pe listele celor decedati de Covid ? cum ramane cu voi ! cei din interior care a ti mers in Horia ca sa cereti unei doamne sa semneze ca sotul dansei a murit de covid19 cand in el in realitate a murit de altceva ? … nici nu are rost sa continui !

          Reply
        • Aradon says:
          August 27, 2020 at 1:54 am

          Deci DSP Arad nu vrea sa comunice statistici clare cu numar de cazuri pe localitati si situatia focarelor? Cu alte cuvinte nu vor transparenta? Siguranta cetatenilor e de slab interes? Nici o problema, se vor lua masuri legale.

          Reply
        • Chris says:
          August 27, 2020 at 8:14 am

          Mananci cacat! 41 de cazuri noi date de niste teste fake, asta de ce nu spui. Hai lamureste-ne cum se fac testarile?
          Vecinii unguri au cazuri spre zero pentru ca ei nu testeaza haotic, la ei e deschis tot si nu se poarta masti si alte baliverne, asta de ce nu spui?
          Hai spune ca din aia 41 nou covidati 40 n-au nici un simtom…pentru ca n-au nici pe dracu defapt.
          Hai spune-le oamenilor ca doar in tara pulii exista interare fortata.

          Reply
          • Sorin says:
            August 27, 2020 at 6:18 pm

            Domnu din sistem raspunde-i te rog la boul asta,si spune-i ca nu exista covid sa poata dormi linistit printre tomberoane

  5. #cugetdecinumairezist says:
    August 27, 2020 at 6:43 am

    E clar ca la noi e haos total, era simplu, daca sunt incompetenti trebuia sa intrebe pe vecinii din Ungaria cum au facut si sa adopte aceasi metoda, macar de vreo doua luni incoace cand au vazut ca incep sa scape situatia de sub control, la unguri s-o fi speriat covidu’ de stafia lui Attila the Hun? populatia nu e cu nimic mai disciplinata si e deschis tot… comparati graficele(dpdv procentual si evolutie, mai ales la decese)
    1. https://www.worldometers.info/coronavirus/country/romania/
    2. https://www.worldometers.info/coronavirus/country/hungary/

    Reply
  6. Oligofrenul says:
    August 27, 2020 at 7:37 am

    Mulțumim persoanei din sistem pentru informații! Câteva lucruri sunt de remarcat:
    1. Multe depind de gradul de inteligență (IQ) al fiecăruia. Lucru pe care l-au spus și alții (și din străinătate).
    2. Deoarece gradul de inteligență este cum este și deoarece responsabilitatea (sau dacă vreți iresponsabilitatea) fiecăruia este cum este,
    statul, prin toate instituțiile sale, să APLICE LEGEA! Nu doar controale sporadice, și nu ”telefonate”, ci așa cum se face în străinătate. Iar acolo unde trebuie, unde nu se respectă legea: amenzi, dar din acelea care să-i usture pe ”binevoitori” și ”deștepți”, pe ”descurcăreți” și ”șmecherași” (că la astea ne pricepem!, nu?).
    3. Când va fi un pic de acalmie, să se facă controale (nu pe bază politică, că asta ne-a otrăvit toată viața) unde și de ce s-au comis greșeli, unde nu s-a respectat protocoul care există (că e bun sau rău este o altă întrebare) și să se ia măsurile ce se impun. (Apropos: CFR Cluj a acționat în instanță laboratorul care le-a ”torpilat” situația înainte de meciul cu Craiova. Bine, ei au un statut, și bani, deci e mai simplu..)
    4. Pentru oamenii normali, care au încă un dram de responsabilitate și înțeleg ce înseamnă binele comun: fără să vă panicați, fără să cădeți în extrema paranoică care ne poate distruge viața: RESPECTAȚI REGULILE DE PROTECȚIE PENTRU BINELE VOSTRU ȘI AL CELORLALȚI, INDIFERENT CÂȚI SUNT ȘI CINE SUNT CEI CARE OR SĂ VĂ INSUFLE CONTRARUL. FIȚI CONVINȘI CĂ FACEȚI UN LUCRU CORECT!!

    Reply
    • #cugetdecinumairezist says:
      August 27, 2020 at 10:33 am

      Gradul de IQ cel mai important e al celor care gestioneaza problema si ala e deficitar.

      Reply
  7. Oligofrenul says:
    August 27, 2020 at 12:05 pm

    Situația Ungariei, amintită de unii mai devreme, este interesantă. În iunie-iulie -începutul lui august au avut (pe țară!) mai puține cazuri noi zilnic, decât la noi, în județul Arad. În prezent au vreo 70 de oameni spitalizați (spre 30 la ATI). Deci statistici bune..
    Nu știu cum au reușit. Poate secretul constă în faptul că au fost foarte hotărâți de la început: au avut o linie asumată de premier și guvern (au un mare avantaj: în parlament au o majoritate foarte stabilă, încât nici piedicile puse de opoziție nu i-au putut opri), bazată pe părerile experților, profesioniștilor. Această linie consecventă o duc și acum, deși deja ieri avea peste 70 de cazuri pe țară.
    De la începutul pandemiei (februarie-martie) până acum au avut peste 180 de zboruri spre China, de unde au cumpărat aparate pentru ATI (17.000 au cumpărat!) măști, etc. din China (aoleu! … Ungurii au relații bune și cu chinezii, și cu rușii, și bineînțeles cu americanii, dar nu-i privesc pe chinezi/așa cum este insuflat de Bruxelles și alții, ca fiind dușmani). Între timp s-au apucat să fabrice ei aparate pentru ATI precum și dezinfectante și măști, ca să nu depindă de nimeni. (Ce-și mai furau /așa, fără ghilimele/) unele țări /chiar și din vest/ una alteia trasnporturile de măști la început…!)
    Nu este adevărat că ei nu poartă mască! Și la ei, în magazine, sau alte spații închise se poartă mască. Acest lucru îl știu nu din auzite.
    Ei au mai făcut două lucruri, despre care nu am auzit că la noi s-ar fi încercat: au făcut o analiză reprezentativă pe mai bine de 13.000 de subiecți aleși în mod științific, pentru a se putea afla gradul de infestare al populației. În fiecare săptămână analizează la centre bine definite apa din canalizare, din care se poate afla -tot așa gradul de infestare cu Covid- (nu ei au descoperit metoda, dar o aplică). ….. Deci sunt câteva aspecte interesante…nu cred că România ar fi interesată să-i consulte…
    Dar, poate , nici nu ar trebui să mergem așa departe: să-i întrebăm pe locuitorii din județele Satu-Mare și Sălaj, ei cum au reușit să aibe cifre atât de bune…? Care este secretul lor? Cred că-l știm cu toții! Au fost mai disciplinați!

    Reply
  8. Cele mai citite știri

    1
    Polițist din Arad, posibil beat, fugărit de Poliția Locală
    2
    Marina britanică a vânat un submarin rusesc trei zile în Canalul Mânecii
    3
    Nicușor Dan: Discuții extrem de cordiale cu președintele Macron, inclusiv despre industria de apărare
    4
    Raportorul special al ONU consideră necesară crearea unei coaliţii împotriva Consiliului pentru Pace al lui Trump
    5
    Procurorii din CSM au o poziție diferită de judecători și solicită verificarea informațiilor din materialul Recorder
    6
    POLITIC. Falcă: Sistemul de alegeri ar trebui revizuit odată cu reorganizarea administraţiei publice
    7
    Proveniența centralismului românesc
    8
    Se întrerupe apa în Vladimirescu
    9
    CCR: Sesizarea ICCJ pe noul proiect privind reforma pensiilor magistraților - amânată pentru 28 decembrie
    10
    Bărbat din Cintei, condamnat după ce a dus în țară o pușcă pe care a ținut-o ilegal

    Mapamond

    Raportorul special al ONU consideră necesară crearea unei coaliţii împotriva Consiliului pentru Pace al lui Trump
    Raportorul special al ONU pentru teritoriile palestiniene ocupate, Francesca Albanese, consideră că planul administraţiei preşedintelui american, Donald Trump, pentru Gaza este opusul unei soluţii paşnice, fiind de fapt o continuare a epurării etnice sub o nouă mască diplomatică şi, din acest motiv, consideră necesară crearea unei coaliţii alternative la aşa-numitul Consiliu pentru Pace, informează sâmbătă EFE.

    Mapamond

    Iranul nu va renunța la îmbogățirea uraniului, chiar și în caz de război, declară șeful diplomației iraniene
    Iranul nu va renunța la îmbogățirea uraniului, subiect de conflict cu SUA, „chiar dacă ni se va impune un război”, a declarat duminică șeful diplomației iraniene, la două zile după negocieri cu Washingtonul asupra programului său nuclear, informează AFP.

    România

    Report la Joker de 10,03 milioane de euro, duminică; la Loto 6/49 de 4,18 milioane de euro
    Noi trageri loto sunt programate duminică, fiind în joc reporturi care depășesc milioane de euro la Joker și Loto 6/49, ambele la categoria I.

    ARADON Sport local

    Ştim campioanele judeţene la ONSŞ, disciplina volei

    ARADON Sport local

    Pe podium la un concurs naţional şcolar de şah

    Local

    Patru ani de închisoare pentru ecstasy și canabis
    O traficantă de droguri din Arad, concubina unui alt traficant, care în 2024 a fugit de polițiști și a lovit două mașini ale Direcției de Operațiuni Speciale, a fost condamnată la închisoare.

    Mapamond

    Cuba trece la săptămâna de lucru de patru zile din cauza penuriei energetice produse de blocada SUA
    Guvernul comunist din Cuba a decis vineri o serie de măsuri prin care încearcă să continue activitatea economică în ciuda embargoului petrolier impus tot mai strict de Statele Unite, după ce au preluat controlul asupra livrărilor de ţiţei din Venezuela, semnalează AFP şi dpa.

    Ştiri sportive

    Primii cinci campioni de la JO 2026 au câștigat aurul olimpic în premieră
    Sâmbătă s-au dat primele cinci titluri la Jocurile Olimpice de iarnă 2026, de la Milano-Cortina, campionii câștigând în premieră medalia olimpică de aur. Elvețianul von Allmen a luat primul titlu pus în joc, la coborâre. Italia, Japonia și Norvegia au câte o medalie din fiecare metal.

    România

    Oana Țoiu: România are o responsabilitate strategică în calitate de cel mai mare producător de gaze din UE
    România își asumă o responsabilitate strategică în calitate de cel mai mare producător de gaze naturale din Uniunea Europeană și are misiunea de a crește producția pentru a scădea prețurile acasă și a contribui la protejarea regiunii împotriva utilizării prețurilor la energie ca armă de șantaj politic, a declarat ministrul Afacerilor Externe, Oana Țoiu. 3
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.