aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
53,5 ani, vârsta pensionării judecătorilor din Arad

53,5 ani, vârsta pensionării judecătorilor din Arad

De Alin Gherasim
la 15 July 2025 15:22
8 Comentarii

53,5 ani, vârsta pensionării judecătorilor din Arad

Tribunalul Arad/Foto: A.G.
15 July 2025 15:22
Tribunalul Arad a reacționat la declarațiile guvernanților și anunță că vârsta de pensionare a judecătorilor din instanțele arădene este de 53,5 ani.
Scris de Alin Gherasim - Tribunalul Arad a reacționat la declarațiile guvernanților și anunță că vârsta de pensionare a judecătorilor din instanțele arădene este de 53,5 ani.

Trimite articolul

X
ARAD. Tribunalul Arad a venit cu precizări privind datele statistice referitoare la pensiile de serviciu de la instanțele din județul Arad. „Față de campania mediatică de dezinformare privind pensiile judecătorilor și în vederea corectei informări a societății, Tribunalul Arad aduce la cunoștința opiniei publice date statistice concrete, specifice instanțelor arădene cu privire la vârsta medie de pensionare a magistraților și evoluția acesteia în raport cu modificările legislative”, se arată într-un comunicat de presă făcut public de către reprezentanții Tribunalului Arad.
În ceea ce privește evoluția vârstei de pensionare și impactul direct al instabilității legislative, datele statistice de la nivelul instanțelor din județul Arad demonstrează o corelație directă între instabilitatea legislativă și decizia judecătorilor de a părăsi sistemul, spun reprezentanții instanței.
În comunicatul de presă transmis de către Tribunalul Arad se face o scurtă trecere în revistă a vârstei medii de pensionare a magistraților arădeni, începând din anul 2010 și până în prezent.

„Dacă în perioadele de maximă stabilitate legislativă, precum anul 2010, vârsta medie de pensionare a judecătorilor arădeni era de 60 de ani, iar în 2016 aceasta a atins un maxim de 62 de ani, instabilitatea normativă din ultimii ani a generat o tendință inversă. În anul 2021, vârsta medie de pensionare la judecători era de aproximativ 55 de ani. Ulterior, pe fondul inițierii și adoptării legislației care a modificat condițiile de pensionare, începând cu anul 2022, vârsta medie de pensionare a judecătorilor de la instanțele arădene a scăzut la aproximativ 53,5 ani. În consecință, media de vârstă la pensionare pentru perioada 2021 – 2025 a ajuns la 53,8 ani, în scădere față de anii precedenți. Prin urmare, se poate observa că instabilitatea legislativă și repunerea constantă în discuție a vârstei de pensionare au determinat tot mai mulți judecători din cadrul instanțelor arădene să ia decizia de a se pensiona”, se arată în informarea asumată de Virgiliu Flavius Bradin, președintele Tribunalului Arad. Tot acolo se mai menționează faptul că „acest fenomen are un impact direct și îngrijorător asupra resurselor umane cu atât mai mult cu cât, până la finalul anului 2025, un număr de 17 judecători de la Tribunalul Arad și de la judecătoriile arondate îndeplinesc condițiile de pensionare. Aceste potențiale plecări se adaugă unui deficit deja existent de 7 posturi vacante de judecător (dintr-un total de 82 de posturi), în condițiile în care concursurile pentru ocuparea directă a acestora sunt blocate prin act normativ”.

Termene mai lungi
Cine ar urma să sufere de pe urma ieșirilor din sistem? Justițiabilii, respectiv cetățenii județului Arad care apelează la instanțe.

„Creșterea numărului de posturi vacante ar avea efecte directe asupra cetățenilor, din perspectiva duratei rezonabile de soluționare a cauzelor, cu atât mai mult cu cât volumul de activitate al instanțelor arădene a crescut constant în ultimii ani. Astfel, dacă în anul 2015, la nivelul tuturor instanțelor din județul Arad, s-au înregistrat 32.269 de cauze noi, în anul 2022 s-au înregistrat 39.467 de cauze noi, iar în anul 2024 s-a ajuns la un număr de 53.685 de cauze noi”, susțin reprezentanții Tribunalului Arad.

Efecte negative

În înceheierea comunicatului, ni se transmite:

„Tribunalul Arad își reafirmă angajamentul pentru un act de justiție de calitate, realizat cu celeritate. Totuși, atragem atenția că modificările legislative bruște și lipsite de predictibilitate, în special cele privind creșterea vârstei de pensionare, vor avea efecte negative în primul rând asupra beneficiarilor actului de justiție. Riscurile reale sunt blocarea activității, afectarea accesului la justiție și depășirea duratei rezonabile de soluționare a cauzelor, aspecte care ar trebui să primeze în orice dezbatere publică pe această temă”.

Trimite articolul

X
Taguri:
Arad ,
date statistice ,
judecatori ,
judetul arad ,
pensionare ,
Tribunalul Arad ,
Vârsta ,
varsta de pensionare ,
varsta medie de pensionare judecatori
8 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. SANDU ION says:
    July 15, 2025 at 4:04 pm

    La Famiglia Sandu Ion & Gloria Cismaș nu i-au fost recepționate podurile de pe Argeș, Ialomița, Neajlov și pasarela Gelu-Crizantemelor de peste Bega, s-a băgat Bibi cu pod hobanat peste Mureș. Maistorul a falimentat PAB, acuma lucrează pe altă firmă, face pod la Debrețin, ungurii nu-l știu.

    Reply
  2. Nicu says:
    July 15, 2025 at 5:34 pm

    Da… e varsta MEDIE! Ia sa ne spuneti atunci cati sunt cei sub aceasta varsta si cati ani au avut cand s-au pensionat…

    Reply
  3. Cu respect says:
    July 15, 2025 at 7:05 pm

    Un articol bine argumentat. Aproape. Dle Redactor nu ocupa mult loc să dați o lista. S-au pensionat la vârsta de 40 de ani….., magistrați, la 41 de ani…..la 42 de ani…. ṣi aṣa maideparte. Până la 65 de ani.

    Reply
  4. Aradean says:
    July 16, 2025 at 9:46 am

    Aici scriu doar oameni.care au anumite frustrări ? Ce se dorește, ca un judecător sa aibă venitul unui șofer de camion ? În orice societate sunt paturile sociale diferențiate, aici scriu doar neîmpliniți care au stat la bere când alții făceau scoala. Avem o societate de …….

    Reply
    • Nicu says:
      July 16, 2025 at 12:42 pm

      Nimeni nu a comentat de venituri, e vorba de varsta de pensionare. Un judecator poate bine mersi sa lucreze si la 60 de ani… Ti se pare normal sa lucrezi 5-10 ani si sa iesi la pensie?

      Reply
    • Tuluz-Lotrec says:
      July 16, 2025 at 1:02 pm

      Cauta sa vezi drepturile si obligatiile magistratilor in tarile civilizate europene de exemplu si vei avea o surpriza daca le compari cu cele de la noi. Sa nu mai vorbim de calitatea actului juridic, care la noi lasa de atat de multe ori de dorit…

      Reply
    • anonim says:
      July 16, 2025 at 2:13 pm

      ,, Amice ,, esti idiot ??? …. in ce tara europeana pensia e mai mare decat contributia la fondul de pensii ???
      Esti cretin ? in ce tara europeana , varsta de pensionare e diferentiata atat de absurd ?
      Hai sa ne sugi strimfii !!!

      Reply
    • Ioan says:
      July 16, 2025 at 2:27 pm

      Un sofer de camion lucreaza mai mult decat cei din justitie. Vrei sa spui ca nu au raspundere mare sa conduci un camion de peste 5 tone . Fiecare meserie cere raspundere dar vad ca unii au complex de superioritatetone.

      Reply
  5. Cele mai citite știri

    1
    Arestat pentru că a furat trei vaci din Pâncota
    2
    Șoferi băuți și fără permis, depistați în Ajun și în prima zi de Crăciun
    3
    Călin Georgescu rămâne sub control judiciar
    4
    Kickers Winter Cup, o competiție reușită
    5
    Rusia se confruntă cu un val puternic de cazuri de „febra șoarecilor”
    6
    Medaliaţi cu bronz balcanic sub panou
    7
    Arestat după ce și-a bătut colegul de colindat până l-a lăsat inconștient. Motivul, ar fi greșit versurile unui colind
    8
    Focarul de pestă porcină de la Olari a fost declarat stins. Nu mai există alte focare active
    9
    Bulgaria aderă joi la zona euro, pe fondul temerilor legate de scumpiri
    10
    UE condamnă ferm sancțiunile impuse de SUA împotriva a cinci personalități europene

    România

    Călin Georgescu rămâne sub control judiciar
    Judecătoria Sectorului 1 a decis marți ca fostul candidat la alegerile prezidențiale Călin Georgescu să rămână sub control judiciar în dosarul în care este judecat pentru propagandă legionară.

    Local

    Dramă emoţionantă, vineri, la „Arta”
    De la ora 19 va fi proiectat filmul „Vocea lui Hind Rajab”, câștigătorul Leului de Argint la Veneția.

    Advertorial

    Cum evoluează vânzările online în 2026: un marketplace românesc tot mai matur

    Local

    Aradul, parte a conferinței Food Summit?
    Consiliul Județean își propune să introducă Aradul pe harta industriei alimentare naționale și internaționale.

    Local

    Țigări descoperite în podeaua unui autoturism
    Poliţiştii de frontieră din cadrul Sectorului Poliției de Frontieră Nădlac, împreună cu polițiștii din cadrul Biroului de Poliție Autostrada A1, au depistat într-un autoturism, peste 26.000 de țigarete.

    Local

    Pacientă cu gripă, decedată în UPU
    Deși numărul pacienților confirmați cu gripă este în scădere, săptămâna trecută a fost înregistrat al treilea deces.

    Local

    Trei șpăgi primite de polițistul din Arad
    Procurorii anunță că ar exista trei infracțiuni de luare de mită în cazul polițistului arădean Stelian Dorel Paven.

    Local

    Cum au furat italienii mașini din Arad și Timișoara?
    Procurorii detaliază modul în care doi italieni au închiriat mașini, au plecat în Italia, după care au încercat să facă dispărute cele două autoturisme.

    UT Arad

    Arbitru cu noroc pentru UTA în meciul cu CFR Cluj
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.