aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
8 decese și 363 de cazuri noi

8 decese și 363 de cazuri noi

De Sorina Ambruș
la 2 November 2021 13:37
36 Comentarii

8 decese și 363 de cazuri noi

Foto: Octav Ganea/Inquam Photos/Reuters
2 November 2021 13:37
De luni până marți, timp în care au fost procesate în județul Arad 2.166 de teste pentru detecția infecției cu SARS-CoV-2, au fost înregistrate 363 de cazuri noi de Covid-19.
Scris de Sorina Ambruș - De luni până marți, timp în care au fost procesate în județul Arad 2.166 de teste pentru detecția infecției cu SARS-CoV-2, au fost înregistrate 363 de cazuri noi de Covid-19.

Trimite articolul

X

ARAD. 2.166 de teste – 362 RT PCR și 1.804 rapide – au fost procesate în județul Arad, de luni până marți. Conform raportării Centrului Județean de Coordonare și Conducere a Intervenției, au fost înregistrate în acest interval 363 de cazuri noi de Covid-19. Totodată, au fost raportate și 8 noi decese, dar și 468 de vindecări ale unor persoane care fuseseră testate pozitiv la infecția cu SARS-CoV-2.

De la începutul pandemiei până în prezent, 37.102 de persoane au fost diagnosticate cu Covid-19 în județul Arad. Dintre acestea, 31.602 au fost declarate vindecate și 1.325 au fost declarate decedate. Numărul cazurilor active din județ este de 4.175. Dintre acestea, 391 sunt la persoane internate în spital – 323 la Spitalul Clinic Județean de Urgență Arad, 50 la Spitalul Orășenesc Ineu, și 18 la Spitalul de boli cronice Sebiș. 37 dintre pacienții internați la Județean erau, marți dimineață, la Terapie Intensivă. Alte 3784 de persoane pozitive se află în izolare la domiciliu.

La Hășmaș, incidența cazurilor de Covid-19 este continuă să crească, ajungând la 21.78, marți, după ce luni fusese 21.61. Pe locul 2 a urcat comuna Buteni, cu o incidență de 19.21 cazuri la mia de locuitori, iar pe 3 a coborâtPleșcuța, cu 18.87 cazuri. Urmează Dezna și Livada – cu peste 15 incidența, Nădlac, Chisindia și Semlac, cu incidențele peste 14 și Sebiș, Grăniceri și Iratoșu cu incidențe mai mari de 13 cazuri la mia de locuitori. Municipiul Arad raportează o incidență de 12.6 cazuri la mia de locuitori, în scădere față de ziua anterioară. Cea mai mică incidență din județ se înregistrează la Zerind – 0,94 cazuri la mia de locuitori.

Trimite articolul

X
Taguri:
Arad ,
cazuri noi ,
decese covid-19 ,
incidente localitati ,
pacienti internati ,
raport covid-19 ,
SARS-COV-2 ,
teste efectuate ,
teste rapide ,
teste RT-PCR
36 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. snoop DOG eat DOG says:
    November 2, 2021 at 2:08 pm

    Suntem in scadere si uite cum trecem de epidemie si fara vaxin!

    Reply
    • Bou Mda says:
      November 2, 2021 at 2:50 pm

      Corect. Fara “vaxin”. Doar cu multi morti.

      Reply
      • Anti says:
        November 2, 2021 at 3:48 pm

        Si anul trecut de ce erau mai putini morti cand nu exista vaccin si era varianta Alfa care e mai mortala decat Delta(conform raportului INSP) ?

        Reply
        • Covid says:
          November 2, 2021 at 5:16 pm

          Poate pentru ca delta e de 3-4 ori mai contagioasa decat alfa. Deci, mai multi bolnavi(sper ca asta vezi singur), mai multi la ATI, mai multi morti, etc. Ia mai gandeste un pic, fa o analiza cu grafice, matrici, sisteme, integrale, radicali si vezi ce iti iese.

          Reply
          • Anti says:
            November 2, 2021 at 5:55 pm

            Am facut analiza si am comparat cu alte tari chiar mai slab vaccinate, imi iese ca esti un covidopat cam prost.

          • Delta says:
            November 2, 2021 at 6:28 pm

            Covidel, de ce nu iei in calcul si numarul mare de teste ( de 3-4 ori mai multe ). Oare nu ca sa iasa contagiozitatea mai mare? Cand faci o statistica iei in calcul toate elementele, daca doresti sa fie corecta.

          • Covid says:
            November 2, 2021 at 7:47 pm

            Nene delta, totul se rezuma la cati ajung la spital. Daca nu-s probleme acolo, nu te mai testeaza nimeni, exact ca la gripa. Capisci?

        • anonim says:
          November 5, 2021 at 11:03 am

          Tulai, idioți sunt antivacciniștii ăștia…

          Reply
    • Anti Mda says:
      November 2, 2021 at 4:48 pm

      Da, idiot mda, numai ca unii isi plang mortii si se putea evita asta. Si nu sunt putini. Iar tu, bucura-te ca ai scapat de data asta(sau poate nu).

      Reply
      • Viking says:
        November 2, 2021 at 6:32 pm

        @Anti Mda, dupa capul tau cine se face vinovat de aceste morti? Cum se poate evita cand tepuiti iau si dau si sunt cei care circula peste tot? Uimeste ma.

        Reply
        • anonim says:
          November 5, 2021 at 3:11 pm

          😂😂😂😂😂

          Reply
      • Anti says:
        November 2, 2021 at 6:49 pm

        Eu nu ma bucur de nimic in situatia in care suntem, poate ai tu bucurii malitioase fata de nevaccinati. Cum se putea evita asta nu stim, eventual intreaba pe cineva din India. Altii isi plang mortii dupa mizeriile astea care nu pot fi numite VACCIN decat de obsedati https://healthimpactnews.com/2021/analysis-100-of-deaths-following-covid-19-shots-are-from-only-5-of-the-manufacturer-lots-according-to-vaers/

        Reply
        • anonim says:
          November 2, 2021 at 6:55 pm

          Obsedatul esti chiar tu😂😂😂

          Reply
        • Anti Mda says:
          November 2, 2021 at 7:50 pm

          Se putea evita daca se vaccina lumea. Uitati-va numai la meciurile din UCL si vedeti cum altii sunt pe stadioane, voi nu aveti voie nici la Dedeman.

          Reply
          • Anti says:
            November 2, 2021 at 8:15 pm

            🤯 Din replicile tale inepte am dedus ca de aia isi plang unii mortii ca altii sunt pe stadioane si ca nu au voie nevaccinatii la dedeman… si ca tu stii(poate din stele) cum era IN ROMANIA daca erau mai multi vaccinati 🤣🤯

        • SN says:
          November 3, 2021 at 9:42 am

          Din nou dezinformarea antivaccinista cu interpretarea eronată a datelor din VAERS.
          Stimabile, e cert acum că ești doar un dezinformator modest, chiar dacă activ.

          Ia vezi ce scrie chiar pe prima pagină a VAERS:

          Disclaimer
          VAERS accepts reports of adverse events and reactions that occur following vaccination. Healthcare providers, vaccine manufacturers, and the public can submit reports to the system. While very important in monitoring vaccine safety, VAERS reports alone cannot be used to determine if a vaccine caused or contributed to an adverse event or illness. The reports may contain information that is incomplete, inaccurate, coincidental, or unverifiable. In large part, reports to VAERS are voluntary, which means they are subject to biases. This creates specific limitations on how the data can be used scientifically. Data from VAERS reports should always be interpreted with these limitations in mind.

          https://vaers.hhs.gov/data.html

          Așa că lasă minciunile astea de 2 lei.

          Reply
          • Cat de cretin poti fi??? says:
            November 3, 2021 at 10:29 am

            Si am zis eu cuiva sa nu tina cont de “disclaimer” cacanare? sunt linkuri in articol direct spe VAERS unde se poate citi si asta. Si vezi la ce postare am raspuns in felul asta troll alienat. Ramane la aprecierea fiecaruia daca acei oameni mint sau nu si mai exista si declaratii oficale ca datele din VAERS sunt subraportate la greu ca unii mor si nu raporteaza, pacat ca nu exista asemenea disclaimer si pt propagandistii vaccinomaniaci verosi si ipocriti ca tine. 🔚

          • SN says:
            November 3, 2021 at 12:55 pm

            Nu spui, dar faci, și tu și ceilalți covidioți anrivaccinisti dezinformatori 🤷🏻‍♂️
            Bine te-ai autocaracterizat ca și căcănar și troll alienat…comentariul tău o confirmă din plin 😁

          • SN says:
            November 3, 2021 at 12:56 pm

            *antivaccinisti

  2. ce se intampla? says:
    November 2, 2021 at 4:20 pm

    Am mers azi la Profi, am luat mancare, printre care si 5 pungi de faina. La casa am surpriza de a mi se spune ca nu pot lua mai mult de 2 pungi de faina. Mi-am ridicat automat intrebari deoarece am vazut ca in America lantul logistic de aprovizionare s-a prabusit. Mi-am sunat parintii care stau la sat, i-am trimis la moara sa ia cativa saci de faina si sa ii puna la pastrat pentru iarna care bate la usa.
    Tot aud zvonuri ca se va lua curentul pentru 2 saptamani, ca va fi criza alimentara grava – Bill Gates anunta asta.
    Panicat am bagat mana in ceva bani si mi-am luat un generator si benzina si astept cat de cat pregatit impactul.
    A mai auzit cineva zvonuri de genul acesta si daca da, ma poate cineva lamuri ca sa numai stau in frica asta constanta.
    Nu ma prea mira, suntem in degringolada politica, cu un presedinte ce va fi demis, un guvern demis, etc…
    Astept raspuns. Multumesc mult!
    O sa copiez postarea pentru ca vreau un raspuns.

    Reply
    • anonim says:
      November 2, 2021 at 5:38 pm

      Si uite asa si producatorii de generatoare fac profit. Foarte ciudat intr-o lume capitalista😂

      Reply
  3. Rahan says:
    November 2, 2021 at 5:10 pm

    PROSTI = analfabeti
    PROSTOVANI = analfabeti functionsl (aud darnu inteleg prea bine sau inteleg numai partea care le convine
    POPORUL ROMAB = prosti + prostovani.

    Reply
    • Cat de cretin poti fi??? says:
      November 2, 2021 at 6:13 pm

      Ai utat de covidopati retardati in expozeul tau ca si tu faci parte din poporul roman. Si ce faci cu analfabetii care sunt surzi ca dupa mintea ta odihnita e vorba de ce aud 🤯

      Reply
      • Rahan says:
        November 2, 2021 at 7:42 pm

        Dada si eu fac parte din poporul roman. Tu?

        Reply
      • Rahan says:
        November 2, 2021 at 7:53 pm

        Covidopatii retardati sunt prosti. Anticovidopatii nonretardati asa ca tine = PROSTOVANI. PROSTOVANULE . Noncomprehensbilule, nonstiutorule, subcretinopatule, ghertoiule cu ceafa lata stropita cu multa bere, curfutnitoiule, aproapetotstiutorule, probabil ai facut multe scoli. Dada asta e . Ai facut multe scoli. De ras. Sigur ca ai scoala vietii. Atunci cand te piepteni tresalta sorturile pe ceafa ta. De la bere stai linistit nu de la gandire. PROSTOVANULE. Poti sa bati cuie cu capul atata e de tare.

        Reply
        • Cat de cretin poti fi??? says:
          November 2, 2021 at 8:23 pm

          Ce te-ai enervat asa debilache? nu eu am zis ca analfabetii nu inteleg ce aud si nici nu am generalizat cum e poporul roman, am o concluzie mai putin “globalista”: tu sigur esti tampit in sinea ta si noroc ca nu reprezinti tot poporul ca abia atunci ar fi jale.

          Reply
          • Rahan says:
            November 2, 2021 at 8:29 pm

            Nu m-am enervat PROSTOVANE. Nu am pietre pentru cati caini ma latra. Aveam timp liber si m-am distrat un pic cu tine

          • Rahan says:
            November 2, 2021 at 8:32 pm

            Imi place debilache. E un cuvant nou in limba romana. Hahahaha….

          • Cat de cretin poti fi??? says:
            November 2, 2021 at 8:34 pm

            Faina distractie ai sa-ti borasti ineptiile pe aici ca sa vada lumea cat esti de idiot, tine-o tot asa 🤣

  4. Anti says:
    November 2, 2021 at 8:08 pm

    Pentru apostolii apocalipsei covid si inchizitorii nevaccinatilor, priviti putin graficul poate intelegeti ceva, de exemplu anul trecut pe vremea asta procentul de pozitivare a ajuns la 39% pe cand maximul de acum a fost 29% dar mai multe decese in conditiile in care cica Delta e mai contagioasa dar mai putin mortala, cum asa?… nu e nimic ciudat, e totul normal asa-i? Ori intelegeti “fenomenul”, ori nu.

    Reply
    • Anti says:
      November 2, 2021 at 8:24 pm

      Graficul https://www.graphs.ro/covid_teste_procentuale_augmentat.php?range=full

      Reply
      • Mda says:
        November 2, 2021 at 9:06 pm

        👏👏esti tot mai prost

        Reply
      • SN says:
        November 3, 2021 at 9:55 am

        LOL. Ai demonstrat că tu nu înțelegi fenomenul. O nouă confirmare marca Mda și pseudonimele sale 😂.
        Normal că rata de pozitivare a scăzut, deoarece rata testării a crescut semnificativ odată cu utilizarea testelor rapide antigen. Dar mortalitatea nu depinde de rata de pozitivare, ci de incidența cazurilor care și ea a crescut semnificativ.
        O altă eroare a ta e că atribui mortalitatea doar virusului în sine, fără a ține cont de alte variabile precum gradul de ocupare a paturilor Covid în spitale, ritmul de creștere a cazurilor noi în raport cu rata de vindecare, durata de la instalarea simptomelor la diagnosticare și începerea tratamentului, etc.
        Cum îți tot spuneam: un fenomen cu mai mult de două variabile te zăpăcește de cap și în concluzie nu pricepi nimic. QED!

        Reply
        • Anti says:
          November 3, 2021 at 10:18 am

          🤣🤯 QED ca esti doar un “statistician” rupt de realitate dar mai si halucinezi, de unde ai scos-o ca eu atribui mortalitatea doar virusului cand “urlu” aici de o vreme despre lipsa medicamentelor eficiente in farmacii si a tratamentului precoce 🦜ule ?…. nici nu ma ostenesc sa iti explic ca ar fi ca nuca in perete. Hai pa ca esti prea ipocrit.

          Reply
          • SN says:
            November 3, 2021 at 12:59 pm

            Păi nici tu nu mai știi cum să bați câmpii…ba cu vaccinarea, ba cu medicamentele…dar toate sunt interpretări simpliste…ai învățat bine tehnica dezinformării…Din nou confirmi că de la trei variabile în sus ești în ceață…de fapt în 💩.

  5. tratamente says:
    November 3, 2021 at 9:21 am

    In afara de oxigen ce medicamente se mai dau oare,
    cum de in alte state mortalitatea nu este asa de mare ca la noi , stie cineva ???

    Reply
  6. Cele mai citite știri

    1
    INFORM MEDIA PRESS angajează: DISTRIBUITORI DE PRESĂ
    2
    Bunuri susceptibile a fi contrafăcute, descoperite de jandarmi în piața din Hălmagiu
    3
    Pun Aradul pe harta turistică de 10 ani
    4
    Administraţia Trump reduce durata de valabilitate a permiselor de lucru pentru imigranţi
    5
    Discuție telefonică Nicușor Dan - Volodimir Zelenski: Ucraina trebuie să câștige războiul
    6
    Prins cu substanțe interzise în centrul Aradului
    7
    Ungaria susține că exceptarea de la sancțiunile vizând importurile de hidrocarburi rusești se aplică pe termen nelimitat
    8
    Imaginile serii în Superliga: Luca Mihai, în lacrimi după primul gol
    9
    Seară de tineret cu fotbalistul George Florescu la Biserica Râul Trezirii Arad
    10
    „Liber” pentru aurul turcesc

    Mapamond

    Administraţia Trump reduce durata de valabilitate a permiselor de lucru pentru imigranţi
    Administraţia Trump a anunţat joi reducerea duratei de valabilitate a permiselor de lucru pentru numeroase categorii de imigranţi, în cadrul unei serii de restricţii decretate în urma atentatului mortal care a avut loc săptămâna trecută la Washington, imputat unui afgan, informează vineri AFP.

    Mapamond

    Asistenţii conversaţionali bazaţi pe AI sunt capabili să schimbe părerile alegătorilor, dezvăluie două studii ştiinţifice
    Asistenţii conversaţionali bazaţi pe inteligenţa artificială (AI) pot fi deosebit de convingători în a determina un alegător să îşi schimbe afilierea politică, chiar şi atunci când aceste programe informatice se bazează pe informaţii eronate, potrivit concluziilor formulate în două studii ştiinţifice publicate joi, informează AFP.

    România

    Alegeri, vedete și jucării virale: ce au căutat românii pe Google în acest an
    Google a făcut publice listele cu cele mai populare căutări ale românilor în anul 2025, iar rezultatele reflectă atât interesul pentru evenimentele majore din societate, cât și pentru divertisment și trenduri internaționale.

    Local

    12 biserici arădene sunt ocrotite de Sfântul Ierarh Nicolae
    Sărbătorit mâine, 6 decembrie, Sfântul Nicolae este unul dintre cei mai populari sfinţi ai creştinătăţii.

    România

    Oana Țoiu: Benzinăriile Lukoil pot funcționa legal până în aprilie 2026
    Benzinăriile Lukoil pot funcționa legal, pot plăti salarii și achiziționa stocuri până în aprilie 2026, a precizat, joi, ministrul Afacerilor Externe, Oana Țoiu. 3

    Mapamond

    Media despre noile discuții americano-ucrainene în Florida. De fapt delegației Kievului i se va comunica ce au discutat Witkoff și Kushner cu Putin
    Responsabili americani și ucraineni urmează să poarte noi discuții joi în Florida pentru a încerca să găsească o soluție negociată la războiul declanșat de Rusia în Ucraina, într-un moment în care Washingtonul a relaxat sancțiunile împotriva companiei petroliere ruse Lukoil, relatează AFP. 4

    Mapamond

    Putin: Negocierile cu SUA privind Ucraina sunt complexe, dar este nevoie de implicare
    Președintele rus Vladimir Putin a declarat joi, într-un interviu difuzat de un post de televiziune indian la începutul vizitei sale oficiale în India, că negocierile cu privire la încheierea războiului în Ucraina aflate în desfășurare cu SUA sunt „complexe”, dar pentru reușita acestora este nevoie de implicare, nu de obstrucționarea lor, după ce anterior el a acuzat aliații europeni ai Ucrainei că fac tot posibilul să împiedice acest proces, relatează AFP. 3

    România

    Președintele Dan retrimite în Parlament legea privind combaterea extremismului
    Legea privind combaterea extremismului a fost trimisă la reexaminare de către președintele Nicușor Dan, acesta apreciind că actuala formă a actului normativ ar putea duce la 'amplificarea tensiunilor'. 2

    România

    Rezultatele extragerilor Loto
    Rezultatele extragerilor loto din data de 04-12-2025 sunt următoarele:
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.