Un dosar din primavara lui 2016 împotriva primarului comunei Zăbrani, Marian Toader şi o sentinţă a Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, definitivă şi favorabilă edilului. Marian Toader se poate pregăti de sărbătoare: Înalta Curte a acceptat recursul său formulat împotriva sentinţei Curţii de Apel Timişoara. Pe scurt, primarul a câştigat un proces cu ANI după trei ani.
În dosarul de Contencios administrativ şi fiscal aflat la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie se vorbea de un conflict de interese/incompatibilitate constatate de ANI în cazul primarului din Zăbrani. După ce instanţa a acceptat în principiu recursul edilului, în octombrie 2017, stabilind un termen de judecată a acestuia în decembrie, pe 16 februarie, judecătorii de aici au hotărât să admită recursul declarat de Toader Marian împotriva sentinţei civile nr.269 din 31 octombrie 2016 a Curţii de Apel Timişoara – Secţia contencios administrativ şi fiscal, să caseze sentinţa atacată şi rejudecând să admită acţiunea edilului. Mai mult, judecătorii au anulat raportul de evaluare nr.16660/G/II/14.04.2016 emis de Agenţia Naţională de Integritate în ceea ce îl priveşte pe edilul din Arad. Sentinţa este una definitivă, aşa că Marian Toader are toate motivele de bucurie: a câştigat un proces cu ANI.
Marian Toader se afla în atenţia ANI din primăvara lui 2016 când inspectorii ANI au anunţat că primarul Zăbraniului s-a aflat în incompatibilitate deoarece a deţinut simultan şi funcţia de administrator al unei societăţi, şi cea de primar. La acea dată, Toader a anunţat că firma la care a fost administrator nu a avut niciun fel de activitate, aşa că incompatibilitatea nu a existat. Cei de la ANI l-au acuzat, din nou, în decembrie 2016 pe Marian Toader de conflict de interese penal.
A câştigat un proces cu ANI
A câştigat un proces cu ANI
Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a acceptat recursul primarului de Zăbrani în războiul său cu Agenţia Naţională de Integritate.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
Local
O traficantă de droguri din Arad, concubina unui alt traficant, care în 2024 a fugit de polițiști și a lovit două mașini ale Direcției de Operațiuni Speciale, a fost condamnată la închisoare.
Mapamond
Guvernul comunist din Cuba a decis vineri o serie de măsuri prin care încearcă să continue activitatea economică în ciuda embargoului petrolier impus tot mai strict de Statele Unite, după ce au preluat controlul asupra livrărilor de ţiţei din Venezuela, semnalează AFP şi dpa.
Ştiri sportive
Sâmbătă s-au dat primele cinci titluri la Jocurile Olimpice de iarnă 2026, de la Milano-Cortina, campionii câștigând în premieră medalia olimpică de aur. Elvețianul von Allmen a luat primul titlu pus în joc, la coborâre. Italia, Japonia și Norvegia au câte o medalie din fiecare metal.
România
România își asumă o responsabilitate strategică în calitate de cel mai mare producător de gaze naturale din Uniunea Europeană și are misiunea de a crește producția pentru a scădea prețurile acasă și a contribui la protejarea regiunii împotriva utilizării prețurilor la energie ca armă de șantaj politic, a declarat ministrul Afacerilor Externe, Oana Țoiu.
2
Ştiri sportive
Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea a câștigat turneul Transylvania Open (WTA 250), dotat cu premii totale de 283.347 de dolari și găzduit de BTarena din Cluj-Napoca, după ce a învins-o pe britanica Emma Răducanu cu 6-0, 6-2, în finala desfășurată sâmbătă.
Citiți principiile noastre de moderare aici!