NĂDLAC. Poliţiştii de frontieră din cadrul Punctului de Trecere a Frontierei Nădlac – Nagylak au observat, pe sensul de ieşire din ţară, că dintr-un microbuz înmatriculat în România, ce aştepta să ajungă la controlul de frontieră, a coborât o persoană de sex masculin care a ocolit tonetele de control, încercând să treacă ilegal frontiera, pe jos, în ţara vecină. „Poliţiştii de frontieră au intervenit imediat, cel în cauză fiind oprit înainte de a ieşi din ţară şi condus la sediul punctului pentru verificări”, au precizat reprezentanții Serviciului Teritorial al Poliției de Frontieră Arad.
În cadrul verificărilor s-a stabilit că persoana respectivă este un minor în vârstă de 16 ani, cetăţean român, domiciliat în judeţul Tulcea, care s-a urcat în microbuz într-o parcare, fără să fie observat de şofer, deoarece dorea să ajungă în Suedia la tatăl său. Șoferul microbuzului, un bărbat în vârstă de 77 de ani, domiciliat în judeţul Brăila, a declarat că nu avea cunoştinţă de faptul că minorul s-a urcat în microbuz şi că l-a observat când aştepta la controlul de frontieră. Poliţiştii de frontieră efectuează cercetări în acest caz pentru complicitate la tentativă de trecere frauduloasă a frontierei pentru şofer şi de tentativă de trecere ilegală a frontierei de stat pentru minor.
A încercat să treacă frontiera în Ungaria, ocolind tonetele de control
A încercat să treacă frontiera în Ungaria, ocolind tonetele de control
S-a întâmplat la frontiera Nădlac, acolo unde un băiat de 16 ani a încercat să ajungă în Ungaria, pe jos, ocolind tonetele de control.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
România
Premierul Ilie Bolojan declară că România ar putea participa la misiuni de deminare în vederea deblocării Strâmtorii Ormuz, dar numai după ce se va ajunge la un armistiţiu în Orientul Mijlociu.
România
Premierul Ilie Bolojan a declarat, marți, că este evident că PSD a escaladat o zonă de conflict, încălcând protocolul coaliției, menționând că i s-a părut normal ca PNL să-i avertizeze pe social-democrați că își asumă o răspundere pentru o dinamitare a unui guvern, fără motive.
Mapamond
Pentagonul ar urma să trimită mii de militari din Divizia 82 Aeropurtată în Orientul Mijlociu, au declarat marți pentru Reuters două persoane familiarizate cu situația.
România
Premierul Ilie Bolojan a anunțat că ordonanța de urgență privind declararea situației de criză pe piața carburanților ar urma să fie adoptată de către Guvern miercuri după amiaza sau în cursul zilei de joi.
Mapamond
Președintele rus Vladimir Putin a promulgat marți o lege care permite firmelor private de securitate să folosească arme de foc pentru a apăra instalații energetice de importanță critică, a anunțat guvernul, extinzând astfel gama de arme utilizate pentru o astfel de protecție, relatează Reuters.
1
Local
Poliția Locală Arad anunță că a aplicat 146 de sancțiuni contravenționale pe parcursul unei săptămâni.
Local
Preşedintele filialei ASCOR Arad şi un elev al Seminarului Teologic Ortodox au participat la evenimentul de la Bucureşti.
Citiți principiile noastre de moderare aici!