ARAD. O situaţie foarte delicată s-a evidenţiat la Bursa Locurilor de Muncă pentru Absolvenţi, ce a avut loc, în prima parte a zilei de vineri, la Galleria Mall Arad. Deşi au fost prezenţi 40 de angajatori care au pus la bătaie un număr record de locuri de muncă – 1.045! – numărul celor direct interesaţi de obţinerea unei slujbe a fost un dezastru: doar 258 de absolvenţi au participat la evenimentul special organizat pentru ei de Agenţia Judeţeană pentru Ocuparea Forţei de Muncă (AJOFM) Arad! „Ne aşteptam, într-un fel, la o astfel de participare pentru că ştim că nu se doreşte să se muncească” – spune Marinel Henteşi, director al AJOFM Arad. Care e explicaţia acestui dezinteres?
Directorul AJOFM Arad crede că salariile pe care le oferă angajatorii sunt prea mici şi nu suscită interesul şomerilor. Diferenţa dintre valoarea indemnizaţiei de şomaj şi salariul minim este prea mică şi nu-i stimulează deloc pe şomeri să-şi dorească să devină angajaţi. „Angajatorii trebuie să înţeleagă că trebuie ridicată un pic ştacheta. Dacă nu vor pune 100-200 de lei în plus la salariu, va fi o mare problemă în viitor. Deja este o problemă, dar ea se va amplifica dacă nu se întâmplă nimic” – spune Marinel Henteşi.
Revenind la Bursa de vineri, menţionăm că din cei 258 de participanţi, 85 au fost selectaţi în vederea angajării. Au fost angajaţi pe loc 20 de persoane dintre care 10 confecţioneri, 5 operatori asamblare şi 5 ambalatori.
Absolventii, dezinteresati sa-si gaseasca loc de munca
Doar 258 de absolvenţi au participat la Bursa care le-a oferit nu mai puţin de 1.045 de posturi.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
România
Premierul Slovaciei, Robert Fico, a fost primit vineri la Palatul Victoria de prim-ministrul Ilie Bolojan, în cadrul unui ceremonial cu onoruri militare și intonarea imnurilor Republicii Slovace și României.
Mapamond
Casa Albă și Departamentul american al Apărării iau în considerare trimiterea a cel puțin 10.000 de soldați suplimentari în Orientul Mijlociu în următoarele zile, au relatat vineri Wall Street Journal (WSJ) și site-ul de știri Axios, transmit AFP, Reuters și Xinhua.
Local
14 elevi ai Institutului „Alberto Manzi” din Roma au luat parte la o mobilitate de grup în cadrul unui proiect Erasmus+, la Sântana.
Local
Primarul orașului Nădlac, Mircea Onea (PNL), propune o comasare voluntară cu două comune învecinate - Șeitin și Peregu Mare, conduse de primari PSD și UDMR, care se declară rezervați în acest moment pentru că nu sunt siguri că ar fi în interesul comunităților pe care le reprezintă, dar admit că ar exista beneficiul reducerii costurilor de funcționare a administrației.
Local
Joi, 26 martie 2026, la sediul Inspectoratului de Jandarmi Județean Arad, a avut loc prima ediție a competițiilor „Spartan Challenge” și „Traseul Curajului”, organizate în contextul Zilei Porților Deschise.
România
Ordonanță de urgență privind declararea situației de criză pe piața țițeiului și/sau a produselor petroliere - benzină și motorină și pentru instituirea unor măsuri de protejare a economiei și populației pe durata situației de criză, precum și pentru modificarea OUG nr. 12/2026 privind măsurile aplicabile clienților casnici din piața de gaze naturale în perioada 1 aprilie 2026 - 31 martie 2027 a fost publicată joi seară în Monitorul Oficial.
1
Citiți principiile noastre de moderare aici!