aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Ando și Stoicu, administratori la Zona Liberă

Ando și Stoicu, administratori la Zona Liberă

De Alin Gherasim
la 9 August 2025 14:54
10 Comentarii

Ando și Stoicu, administratori la Zona Liberă

9 August 2025 14:54
Au fost stabiliți doi dintre cei trei membri ai Consiliului de Administrație al Zonei Libere Curtici-Arad.
Scris de Alin Gherasim - Au fost stabiliți doi dintre cei trei membri ai Consiliului de Administrație al Zonei Libere Curtici-Arad.

Trimite articolul

X
Consiliul de Administrație al Zonei Libere Curtici-Arad ajunge la final de mandat, iar Consiliul Județean Arad anunță că a fost făcută selecția viitorilor membri ai acestui organism. Dar, cu toate că la procedura de selecție s-au înscris șapte membri care au obținut punctaje bune, numai doi dintre ei vor face parte din acest Consiliu de Administrație. „Comisia de selecție și nominalizare a întocmit clasamentul candidaților pentru ocuparea pozițiilor de membru în Consiliul de Administrație al Regiei Autonome Administrația Zonei Libere Curtici-Arad, după cum urmează: 1. Ando Andrei (104,5 puncte); 2. Drăgănescu Marius Florin (100,8 puncte); 3. Stoicu Mihaela Narcisa (99,5 puncte); 4. Tănăsescu Romulus Cristian (99,2 puncte); 5. Tripon Florin (94,8 puncte); 6. Grozdi Livius Stelian (90,7 puncte); 7. Ioan Florin (90,2 puncte). Având în vedere că doi dintre candidații participanți la etapa interviului dețin statut de administrator neindependent (unul dintre candidați încadrându-se în alte categorii de personal din cadrul autorității publice tutelare, cumulând 104,5 puncte, iar un alt candidat face parte din categoria funcționarilor publici din cadrul altor instituții publice, cumulând 100,8 puncte), în vederea respectării dispozițiilor legale, Comisia de selecție a propus eliminarea din clasamentul final a candidatului neindependent care a obținut punctajul mai mic, respectiv 100,8 puncte”, se arată într-un proiect de hotărâre care face referire la aprobarea membrilor Consiliului de Administrație al Zonei Libere. Așadar, Andrei Ando l-a surclasat pe Marius Drăgănescu și va fi admis ca și administrator. Cum Drăgănescu a fost eliminat, al doilea mandat îl va primi Narcisa Stoicu. „Cel de-al treilea post rămâne vacant datorită faptului că niciunul dintre candidații înscriși la procedura de selecție nu a îndeplinit condițiile referitoare la autorizarea ca auditor financiar înregistrat în Registrul public electronic sau la experiența relevantă de minimum trei ani în domeniul auditului statutar”, se mai arată în documentele Consiliului Județean. Așadar, pentru stabilirea celui de al treilea membru, va fi lansată o nouă selecție.
Câteva date
Dar cine sunt cei doi administratori care au trecut de selecție? Andrei Ando nu mai are nevoie de nicio prezentare. Este mâna dreaptă a lui Iustin Cionca, președintele Consiliului Județean Arad. Imediat după ce a câștigat alegerile pentru șefia CJA, în 2016, Cionca a creat o direcție cu alură de struțo-cămilă, numai pentru a-i oferi un post de director lui Ando. Ulterior, Andrei Ando a preluat în subordinea sa aproximativ jumătate dintre toate direcțiile din cadrul Consiliului Județean. În urmă cu cinci ani de zile, Ando a fost ales în Consiliul de Administrație al aceleiași Zone Libere, obținând chiar și funcția de președinte al organismului. Acum, potrivit informațiilor noastre, vizează aceeași funcție, iar sursele noastre spun că unul dintre obiectivele lui ar fi înlăturarea actualului director al Zonei Libere Curtici-Arad, Ioan Dascălu, și înlocuirea lui cu o persoană apropiată lui, care să execute comenzi fără să pună întrebări.
În ceea ce o privește pe Narcisa Stoicu, la prima vedere aceasta pare o persoană neafiliată politic, deținând funcția de conferențiar universitar la Universitatea de Vest „Vasile Goldiș” Arad, la Catedra de Drept. Totuși, o lecturare mai amănunțită a CV-ului Narcisei Stoicu scoate la iveală faptul că, pe lângă serviciul de mai sus, aceasta mai are un loc de muncă, fiind consilierul directorului general al Companiei de Apă Arad. Și, cum funcția aceasta de consilier al directorului este una preponderent ocupată pe filieră politică, se pare că nici Narcisa Stoicu nu este foarte străină de organizația PNL Arad.

Trimite articolul

X
Taguri:
administratori ,
Ando Andrei ,
Arad ,
Consiliul Judetean Arad ,
membri ai Consiliului de Administrație ,
Stoicu Mihaela Narcisa ,
Zona Libera Curtici - Arad
10 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. ady says:
    August 9, 2025 at 4:40 pm

    Numai experti…….!!!

    Reply
  2. Jessica says:
    August 9, 2025 at 4:41 pm

    Oameni de caracter! … și Ando și Stoicu!

    Reply
  3. Helmut says:
    August 9, 2025 at 10:09 pm

    Ando este un lingău falconist de joasă speță un îmbuibat săracul duhul care trebuie să plece din fruntea județului și a orașului

    Reply
    • Grecu says:
      August 9, 2025 at 11:40 pm

      Ando, mai povesteste-ne ce ai facut la observator? Om cu caracter, ce mai…

      Reply
  4. Argus says:
    August 10, 2025 at 1:18 pm

    Oare ce tot va legati de Ando. Contributiile lui “stiintifice” prestate in timp trebuiesc rasplatite. Cine cunoaste stiie.

    Reply
  5. Ana says:
    August 10, 2025 at 1:29 pm

    Pai bun. Si ce fac acolo? Ce produce Aeroportul Arad? Ce aduce la bugetul local? Ce intrari are? Ce angajati? Cati angajati?

    Reply
  6. Dragos says:
    August 10, 2025 at 1:36 pm

    A lins 15 ani și acum culege roadele. Noroc ca după anul 5, i s-au tocit papilele gustative si nu a mai simțit nimic.

    Reply
  7. Directorul says:
    August 10, 2025 at 7:12 pm

    Zona libera de ce? Că nu înțelegem? Scopul zonei este expirat din 2007…. Tocați banii degeaba, apropo cine plătește podul?

    Reply
  8. Dinu says:
    August 10, 2025 at 7:27 pm

    Ipoteza ca o sa il inlature Ando pe Ioan Dascalu e gulguta.

    Reply
  9. Sturmgeburtz says:
    August 10, 2025 at 7:34 pm

    În sfârșit. Au găsit cei mai buni profesioniști. 🙂

    Reply
  10. Cele mai citite știri

    1
    INFORM MEDIA PRESS angajează: DISTRIBUITORI DE PRESĂ
    2
    Supraveghere ilegală în școala din Nădlac
    3
    Crimă la Pereg: un tânăr de 25 de ani și-a ucis mama
    4
    Cum să cureți difuzoarele telefonului pentru un sunet mai clar?
    5
    Explozie în Capitală/ Distrigaz Sud: Robinetul de branșament sigilat nu a fost afectat de explozie. A fost rupt printr-o intervenție neautorizată
    6
    Un bloc de locuințe s-a prăbușit parțial în București după o explozie
    7
    Verificările Corpului de control al prim-ministrului la Salina Praid, finalizate: Riscul de inundare a spațiilor subterane și de afectare a zăcământului - subevaluat
    8
    Țeavă de gaze, fisurată în Voluntari. 40 de persoane au fost evacuate dintr-un hotel
    9
    Proteste ale americanilor în Madrid şi Malaga împotriva "tiraniei" preşedintelui Donald Trump
    10
    POLITIC. Parlamentarii PNL Arad propun acordarea „vizei de aur”

    Advertorial

    Viața profesională după laringectomie: cum te ajută un laringofon să comunici eficient la locul de muncă
    Laringectomia totală este o intervenție majoră care, dincolo de provocările medicale și emoționale, aduce o schimbare radicală în viața de zi cu zi a pacientului. Una dintre cele mai importante provocări după această operație este pierderea vocii naturale - un aspect esențial nu doar în viața personală, ci mai ales în cea profesională.

    Local

    Au început lucrările la canalizarea din Micălaca
    Compania de Apă a început lucrările de reabilitare a canalizării pe strada Păstorului, din municipiu.

    Local

    Poliția, verificări pe drumurile din Arad, în așteptarea iernii
    IPJ Arad anunță că au fost luate o serie de măsuri pentru prevenirea evenimentelor rutiere pe perioada iernii.

    Local

    5 activități de iarnă care dezvoltă abilitățile copilului tău
    Iarna nu e doar despre frig! Descoperă cum activitățile sezoniere stimulează dezvoltarea fizică, cognitivă și emoțională a celor mici.

    Mapamond

    Ungaria: Salariul minim va creşte cu 11% în 2026, în pofida stagnării economiei
    Premierul Ungariei, Viktor Orban, a anunţat joi majorarea salariului minim cu 11% în 2026, după ce angajaţii şi angajatorii au ajuns la un acord, în pofida stagnării economiei care forţează Guvernul să înrăutăţească previziunile economice din 2025 şi 2026, transmite Reuters.

    Mapamond

    Administraţia Trump reduce durata de valabilitate a permiselor de lucru pentru imigranţi
    Administraţia Trump a anunţat joi reducerea duratei de valabilitate a permiselor de lucru pentru numeroase categorii de imigranţi, în cadrul unei serii de restricţii decretate în urma atentatului mortal care a avut loc săptămâna trecută la Washington, imputat unui afgan, informează vineri AFP.

    Mapamond

    Asistenţii conversaţionali bazaţi pe AI sunt capabili să schimbe părerile alegătorilor, dezvăluie două studii ştiinţifice
    Asistenţii conversaţionali bazaţi pe inteligenţa artificială (AI) pot fi deosebit de convingători în a determina un alegător să îşi schimbe afilierea politică, chiar şi atunci când aceste programe informatice se bazează pe informaţii eronate, potrivit concluziilor formulate în două studii ştiinţifice publicate joi, informează AFP.

    România

    Alegeri, vedete și jucării virale: ce au căutat românii pe Google în acest an
    Google a făcut publice listele cu cele mai populare căutări ale românilor în anul 2025, iar rezultatele reflectă atât interesul pentru evenimentele majore din societate, cât și pentru divertisment și trenduri internaționale.

    Local

    12 biserici arădene sunt ocrotite de Sfântul Ierarh Nicolae
    Sărbătorit mâine, 6 decembrie, Sfântul Nicolae este unul dintre cei mai populari sfinţi ai creştinătăţii.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.