aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Arad. Porci "mascaţi" în lemne de foc sau adidaşi, pentru a fi vânduţi ilegal online

Arad. Porci "mascaţi" în lemne de foc sau adidaşi, pentru a fi vânduţi ilegal online

De M.B.
la 19 October 2020 12:14
19 Comentarii

Arad. Porci "mascaţi" în lemne de foc sau adidaşi, pentru a fi vânduţi ilegal online

19 October 2020 12:14
În pofida interdicţiilor cauzate de numeroasele focare de pestă porcină africană din judeţul Arad, unii crescători vând în continuare animale în mediul online.
Scris de M.B. - În pofida interdicţiilor cauzate de numeroasele focare de pestă porcină africană din judeţul Arad, unii crescători vând în continuare animale în mediul online.

Trimite articolul

X

Judeţul Arad se confruntă cu focare de pestă procină africană de mai bine de două luni, iar în acest moment sunt afectate 16 localităţi. În pofida interdicţiilor impuse de autorităţi privind mişcarea animalelor şi, implicit, vânzarea lor, mulţi crescători au găsit soluţii prin care evită amenzile. Ei vând porcii online, adesea fără niciun document şi folosindu-se de anunţuri “mascate” care nu conţin cuvinte-cheie după care ar putea fi găsite de autorităţi, ci doar poze.

Comerţ ilegal

Atât pe Facebook cât şi pe site-urile specializate în publicarea anunţurilor de vânzare-cumpărare sunt numeroase postări prin care se vând porci vii din judeţul Arad, inclusiv din localităţi cu focare de pestă porcină africană aflate în evoluţie. Acestea au fost descoperite atât de Jurnal Arădean/Aradon, cât şi de către reprezentanţii Direcţiei Sanitar-Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor (DSVSA) Arad. Directorul executiv al DSVSA Arad, Marcel Roşu, ne-a declarat că practica pune piedici serioase în combaterea extinderii pestei porcine africane, mai ales că unele dintre anunţuri sunt “acoperite” de vânzarea altor produse, cum ar fi lemne de foc sau adidaşi.

“Mişcarea ilegală a animalelor, inclusiv comerţul online, reprezintă, în acest moment, cea mai mare piedică în eforturile noastre de limitare a extinderii focarelor de pestă porcină africană. Din păcate, am găsit anunţuri privind vânzarea suinelor chiar din localităţi în care avem focare în evoluţie, sau din zonele de protecţie. Pe site-uri specializate, există anunţuri mascate, în care se spune că se vând lemne de foc sau adidaşi, de exemplu, dar în fotografii sunt porci. Aceşti comercianţi iliciţi fac în aşa fel încât autorităţile să nu găsească anunţurile de vânzare porci după cuvintele-cheie”, a declarat Marcel Roşu.

Fără analize

Jurnal Arădean şi Aradon au contactat câţiva vânzători care au publicat anunţuri “mascate”. Unul care susţinea că vinde lemne, dar în poza avea porci, a confirmat că nu are, de fapt, lemne de foc. El oferă porci vii la 12 lei kilogramul şi are câteva exemplare de 80 – 120 kilograme. Întrebat dacă are şi documemte sanitar-veterinare, a spus că nu deţine. Nici analize pentru pestă africană. “Dar sunt sănătoşi, vă dau cuvântul meu”, a încercat să ne convingă vânzătorul. Totuşi, când i-am spus că vrem să facem şi analize, omul nu a mai părut interesat să vândă, afirmând că nu are timp să umble pentru teste.

Apelează la poliţişti

Pentru a opri practicile, reprezentanţii DSVSA Arad se văd nevoiţi să apeleze la polişţişti şi jandarmi, urmând să facă echipe comune cu aceştia pentru identificarea şi sancţionarea vânzătorilor. “Singura soluţie este să organizăm controale împreună cu poliţiştii şi jandarmii, pentru că DSVSA nu poate stopa altfel aceste practici prin care mişcarea animalelor are loc în mod nesupravegheat”, a spus şeful DSVSA.

Marcel Roşu a adăugat că în judeţ a fost începută o campanie de informare, fiind distribuite broşuri şi alte materiale tipărite care conţin recomandările autorităţilor şi măsurile pentru limitarea extinderii pestei porcine africane.

Focare în evoluţie

Luni, în judeţul Arad erau în evoluţie 35 de focare de pestă porcină africană, în 16 localităţi, respectiv: Curtici, Şiria, Galşa, Mâsca, Covăsânţ, Socodor, Ghioroc, Pâncota, Măderat, Sântana, Juliţa, Şimand, Sintea Mică, Nadăş, Olari şi Cristeşti. Primele focare au fost confirmate în 4 august, în Şiria şi Curtici.

Conform DSVSA, principalele cauze ale răspândirii bolii sunt intrarea/ieşirea porcilor din zonele aflate sub restricţie de circulaţie (10 kilometri în jurul focarului) prin operaţiuni de comerţ ilegal, anunţarea cu întârziere a medicului veterinar în cazul apariţiei bolii, neutilizarea echipamentelor de protecţie cu destinaţie specială, nerespectarea normelor minime de biosecuritate (porci neîngrădiţi, cu posibilitatea de contact cu porcii mistreţi) şi densitatea mare de porci mistreţi.

Trimite articolul

X
Taguri:
adidasi ,
comert ilegal ,
crescatori ,
focare ,
lemne ,
mascati ,
mediu online ,
pestă procină africană ,
vanzare
19 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. cucu says:
    October 19, 2020 at 1:07 pm

    cand am spus in stirea cu piata din Pancota ca taranii sunt needucati si ti-ar vinde orice v-ati trezit sa comentati aiurea si sa le luati apararea……ei uite! luati cu paine carne posibil infectata!

    Reply
    • sellep says:
      October 19, 2020 at 1:37 pm

      POSIBIL…se incearca inchiderea gurii si cumpararea doar in lanturile de hypermarketuri. Se poate testa carnea..nu fi copil.

      Reply
      • cucu says:
        October 19, 2020 at 2:06 pm

        “Întrebat dacă are şi documente sanitar-veterinare, a spus că nu deţine. Nici analize pentru pestă africană”

        Pai de ce nu ii testeaza sa isi faca acte sa vanda in regula atunci? Pentru ca nu ii intereseaza, sa ii vanda si gata, sa stii ca nu ii opreste constiinta sa ii vanda daca vede ca animalele sunt bolnave.
        Cat despre hypermarketuri, au succes pentru ca noi le oferim asta, vanzarea de animale vii este in declin total, oamenii prefera magaznele de unde isi iau 1-2kg de carne nu un porc intreg.

        Reply
        • sellep says:
          October 19, 2020 at 2:33 pm

          Aici asa e, nu zic ca si micul crescator nu e delasat…:)

          Reply
          • cucu says:
            October 19, 2020 at 2:48 pm

            pai nu e! eu unul nu prea cumpar carne din supermarket-uri, dar aceea pe care o cumpar de la micii crescatori o iau de la cei pe care ii cunosc.

            Daca intrebi o suta de persoane, 99 iti spun ca ar trebui sustinuti micii producatori locali, dar in clipa urmatoare intra in Lidl si si cumpara hrana :))

        • deni says:
          October 20, 2020 at 4:09 am

          Tu te contrazici pe tine in toate comenturile pe care leai facut aici si apoi tot tu comentezi ca ce naspa sunt taranii. Dar tu cumperi tot de la persoane fizice “pe care ii cunosti”. Esti un prrost imputit care se crede foarte destept. E plina piata de fenomene asemanatoare tie. Ti-am spus data trecuta motivul razie facute de politie in Pancota si dupa cum observi am avut dreptate. Supermarketurile nemtesti nu mai vor sa aibe concurenta si punct. Adica astia vor ca tu sa cumperi carne numai de la ei si sa nu dai banii tai la alte alimentare locale sau piete (tarani asa cum spui tu). Nu trebuie sa fii foarte destept sa vezi unde bate toata smecheria asta. Toate pestele porcine sau aviare au fost facute cu scopul de a ingropa definitiv taranii romani care mai isi faceau si ei un ban de o paine. Am ajuns mai rau ca pe vremea lui Ceausescu cand se taia porcu pe ascuns sa nu cumva sa vada careva.

          Reply
          • cucu says:
            October 20, 2020 at 9:52 am

            Pestele au fost facute sa ingroape taranii romani, dar pestele din Spania, Italia, Franta etc. pentru ce au fost facute? tot pentru taranii romani? parca vad ca esti cu oculta mondiala si teoriile conspiratiei…..du-te tu si cumpara porc de la aia care zic ca vand adidasi si lemne de foc…in aia poti avea incredere, te mint inca din anunt.

    • ANA MARIA says:
      October 19, 2020 at 11:03 pm

      ma obositule, TU ai impresia ca esti DOMN DE LA ORAS??NU TE OBLIGA NIMENI sa cumperi de la bietii tarani, TU mananca de la LIDL si alte marketuri ca aia nu-ti vand orice…poate pt tine acolo este marfa de calitate..cumpara de acolo..e dreptul fiecarui om sa cumpere si sa manance ce vrea.si sa sti ca toti ne ,,tragem,, din tarani.

      Reply
      • cucu says:
        October 20, 2020 at 6:59 am

        tu mai ales, se vede.

        Reply
        • unu says:
          October 20, 2020 at 7:39 am

          Cucule, numai tu ai INVOLUAT din maimuta :)))

          Reply
        • cioara says:
          October 20, 2020 at 1:24 pm

          big like cucle :)))

          Reply
    • fereasca dumnezoo says:
      October 20, 2020 at 3:56 am

      Ba panarama infecta, Tu ai creier in cap sau taratza???? Tu te contrazici pe tine in toate comenturile pe care leai facut aici si apoi tot tu comentezi ca ce naspa sunt taranii. Dar tu cumperi tot de la persoane fizice “pe care ii cunosti”. Esti un prrost imputit care se crede foarte destept. Ti-am spus data trecuta motivul razie facute de politie in Pancota si dupa cum observi am avut dreptate. Supermarketurile nemtesti nu mai vor sa aibe concurenta si punct. Adica astia vor ca tu sa cumperi carne numai de la ei si sa nu dai banii tai la alte alimentare locale sau piete (tarani asa cum spui tu). Nu trebuie sa fii foarte destept sa vezi unde bate toata smecheria asta. Toate pestele porcine sau aviare au fost facute cu scopul de a ingropa definitiv taranii romani care mai isi faceau si ei un ban de o paine. Am ajuns mai rau ca pe vremea lui Ceausescu cand se taia porcu pe ascuns sa nu cumva sa vada careva.

      Reply
      • cucu says:
        October 20, 2020 at 9:54 am

        de pe toate conturile dai acelasi comentariu? l-ai auzit la RTV sau Antena3?

        Reply
  2. Helmut says:
    October 19, 2020 at 3:07 pm

    Stoian e porc mascat in polițist local și prefect

    Reply
    • coman sava says:
      October 19, 2020 at 3:37 pm

      sUBSCRIU !!!!!!!

      Reply
  3. coman sava says:
    October 19, 2020 at 3:37 pm

    SUBSCRIU !!!!!!!

    Reply
  4. Ion Chiriac says:
    October 20, 2020 at 2:45 am

    Ce sa stopeze focarul cand autoritatile comit ilegalitati? De exemplu la Șimand ,terenul destinat ingroparii porcilor morti,este semanat cu porumb. Ghici al cui e porumbul ? Al primarului. Porcii morti i-a ingropat in gradina la tatal lui. Atunci hai sa omoram cetateanul sa respecte tot ,mai putin autoritati,politicieni etc . Slugi in tara noastra am ajuns cu calai romani.

    Reply
  5. pancotan says:
    October 20, 2020 at 4:01 am

    Intradevar atatia porci mistreti umbla prin Pancota si Curtici ca tie si frica sa iesi afara pe strada. Ce imi place de astia cum inventeaza oznuri care nu exista numai in capul lor. Hai sa ne scrie cineva din satele astea (orase) cand a vazut un porc mmistret ultima data. Eu cam umblu pe aici si nu am vazut nici odata. Poate la Nadas ca pe acolo mai este ceva padure dar in rest nu prea am vazut.

    Reply
  6. Lidl says:
    October 20, 2020 at 9:04 am

    Eu stiu ca înainte sa te apuci de transat, te duci cu carnea la laborator. Normal ca vine pesta odata cu venirea sărbătorilor, asa ca nu va lăsați spălați pe creier unii din voi ca sunteti oameni maturi!

    Reply
  7. Cele mai citite știri

    1
    Aur și argint pentru polițistul arădean Alexandru-Iulian Vereș
    2
    Serghei Șoigu: Nicio regiune din Rusia nu este în siguranță ca urmare a dezvoltării producției de drone ucrainene
    3
    Guvernul a aprobat OUG de declarare, în perioada 1 aprilie - 30 iunie, a situației de criză pe piața țițeiului și a produselor petroliere
    4
    Miniștrii europeni de externe au respins extinderea misiunii Aspides către Strâmtoarea Ormuz
    5
    Simpozion de etnomuzicologie, la Lipova
    6
    „Succes de public”, miercuri seara, la „Arta”
    7
    Alexandru Meszar, reales în Comitetul Executiv al FR Fotbal!
    8
    Mark Rutte: România joacă un rol strategic pe Flancul estic, inclusiv la Marea Neagră
    9
    Anunț de participare
    10
    UTA profită de startul fals al celor de la FCSB

    România

    Guvernul a aprobat OUG de declarare, în perioada 1 aprilie - 30 iunie, a situației de criză pe piața țițeiului și a produselor petroliere
    Guvernul a aprobat, joi, ordonanţa de urgenţă privind declararea, în perioada 1 aprilie - 30 iunie, a situaţiei de criză pe piaţa ţiţeiului şi a produselor petroliere, benzină şi motorină.

    ARADON Sport local

    Medaliaţii pe tatami
    ORĂŞTIE. Recent a avut loc prima etapă a Campionatului Național de Karate IKU, unde sportivii clubului Cobra Arte Marțiale au avut rezultate foarte bune.

    Mapamond

    Melania Trump, însoțită de un android la Casa Albă, în cadrul summitului primelor doamne
    Prima doamnă a Statelor Unite, Melania Trump, a fost însoţită miercuri de un invitat surpriză la un eveniment organizat la Casa Albă: un robot umanoid capabil să meargă singur şi să vorbească, informează AFP.

    Local

    Târgul de Paşte vine cu restricții de circulație în zona centrală
    ARAD. Primăria Municipiului Arad informează că, în vederea organizării în condiții de siguranță a evenimentului „Târgul de Paște 2026”, vor fi instituite restricții de circulație și măsuri de eliberare a parcărilor în zona Pieței Catedralei.

    Local

    Miasme zilnice peste Arad şi împrejurimi
    Locuitorii din municipiul Arad și din împrejurimi se plâng că, de aproximativ două săptămâni, localitățile sunt învăluite de un miros de dejecții, care devine mai puternic seara, și cer autorităților să caute cauzele, în timp ce primarii cred că este vorba de folosirea îngrășămintelor naturale pe terenurile agricole.

    ARADON Sport local

    Pe semicercul juniorilor 4

    ARADON Sport local

    Şi-au luat bilete la semifinale
    Pro Volei Arad și Victoria Nădlac au obținut calificarea în penultimul act din Divizia Elită-Speranțe.

    Mapamond

    Parlamentul European a aprobat crearea unor centre de returnare a migranților în afara Uniunii Europene
    Parlamentul European a validat joi, la Bruxelles, o înăsprire netă a politicii Uniunii Europene (UE) în domeniul migrației și a aprobat propunerea de înființare a unor „centre de returnare” în afara UE, unde ar urma să fie trimiși cetățenii țărilor terțe aflați ilegal pe teritoriul Uniunii, transmite France Presse.

    Mapamond

    Trump le reproșează aliaților din NATO că „nu au făcut absolut nimic” pentru a contribui în legătură cu Iranul
    Președintele american Donald Trump le-a reproșat joi aliaților din NATO că „nu au făcut absolut nimic” pentru a contribui în privința Iranului, relatează Reuters.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.