aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Aradenii, fara apa la robinete

Aradenii, fara apa la robinete

la 14 August 2011 11:11 Reactualizat la: 14 August 2011 13:24
14 August 2011 11:11 Reactualizat la: 14 August 2011 13:24
ARAD. O conductă de apă de înaltă presiune din cartierul Micălaca s-a spart în această dimineaţă. Municipiul Arad plus alte câteva localităţi au rămas fără apă. Strada Renaşterii a fost inundată din cauza conductei sparte.
Scris de JA - I.C. - ARAD. O conductă de apă de înaltă presiune din cartierul Micălaca s-a spart în această dimineaţă. Municipiul Arad plus alte câteva localităţi au rămas fără apă. Strada Renaşterii a fost inundată din cauza conductei sparte.

Trimite articolul

X

Compania de Apă-Canal a închis furnizarea apei în tot municipiul Arad pentru a se putea lucra la avarie. Locuitorii municipiului precum şi cei din localităţile Şofronea, Sânpaul, Horia, Vladimirescu, Mândruloc, Cicir şi Fântânele, nu au apă în acest moment. În pericol de a rămâne fără apă este şi localitatea Zădăreni, acolo unde localnicii au trecut deja la folosirea rezervei de apă.

Muncitorii companiei de Apă-Canal intervin pe strada Renaşterii cu motopompe pentru scoaterea apei. Nu există pericol ca apa de pe stradă să intre în casele locuitorilor. Un echipaj al ISU Arad este la faţa locului însă nu a fost nevoie de intervenţia acestuia.

Supermarket-urile au fost luate cu asalt de arădeni. Cel mai vândut produs fiind apa.

Contactat telefonic, directorul Companiei Apă-Canal Arad, Gheorghe Bănăţean, a dat asigurări că furnizarea apei va fi reluată în scurt timp,cel mai probabil în jurul orei 12,00.

Avaria, la un pas de bulversa tot Aradul

Compania de Apă Arad a anunţat faptul că avaria de la magistrala de alimentare cu apă a municipiului Arad s-a produs duminică, 14 august, în jurul orei 06:00, în zona străzilor Renaşterii – Abrud. Compania a precizat faptul că s-a intervenit imediat pentru izolarea şi remedierea avariei, dar că, urmare a scăderii de presiune în reţea a fost afectată funcţionarea uzinelor de apă şi implicit alimentarea cu apă pe raza municipiului şi dincolo de ea.

Reprezentanţii Companiei de Apă au estimat că în jurul prânzului se va putea relua alimentarea cu apă în cartierele municipiu, dar nu peste tot. Totuşi, aproape de ora 12.00, strada Renaşterii era încă pe porţiuni acoperită de apă. Localnicii au precizat, însă, că de dimineaţă nivelul apei era mult mai ridicat.

Echipele de intervenţie lucrează şi acum la evacuarea apei deversate şi la remedierea conductei avariate iar conducerea Companiei de Apă susţine că pentru această operaţiune a fost mobilizat tot personalul şi toate utilajele disponibile şi că se fac toate eforturile pentru rezolvarea situaţiei in cel mai scurt timp.

Între timp, cozile la apa din supermarketuri cresc.

Primăria Arad susţine că monitorizează îndeaproape toată operaţiunea, directorii şi angajaţii cu responsabilităţi în domeniu fiind şi ei, cu toţii, de dimineaţă, pe teren. Primarul Gheorghe Falcă a precizat că problemele vor fi remediate graţie soluţiilor aplicate de Companie şi că tocmai prin acestea s-a evitat o situaţie extrem de dificilă.

De dimineaţa, în primele momente de după avaria la cea mai importantă conductă de apă din oraş s-a pus, se pare, printre altele, problema închiderii şi evacuării ştrandului şi se făceau calcule privind procurarea de apă pentru populaţie. Ulterior, lucrurile au intrat pe făgaşul normal.

Din informaţiile pe care le deţinem, apa potabilă va întârzia să revină în robinetele arădenilor din imediata vecinătate a zonei unde s-a produs avaria până diseară.

O oră până la reluarea furnizării apei în Arad

Potrivit informaţiilor furnizate de reprezentanţii Consiliului Judeţean Arad, acţionarul majoritar al Companiei de Apă Arad, reluarea furnizării apei va avea loc în aproximativ o oră, mai exact în jurul orei 14.00. Magistrala de apă de 1.200 de milimetri pe care s-a produs avaria a fost se spune reparată (zona cu probleme a fost izolată şi s-a trecut pe un alt circuit de furnizare a apei pentru a se putea lucra la partea afectată), dar acum se aşteaptă creşterea presiunii pentru reluarea frunizării apei către propulaţia din municipiu şi din cele zece localităţi arondate, rămase şi ele fără apă.

Singura zonă care va avea pe mai departe de suferit şi unde furnizarea apei calde şi reci nu va fi reluată este zona Renaşterii – Abrud, acolo unde, în fapt, s-a produs avaria.

Reprezentanţii CJA au ţinut să precizeze că, în pofida situaţiei extrem de neplăcute pentru cetăţeni, creată de avaria la magistrala de apă, pacienii Spitalului Judeţean nu au avut de suferit, unitatea având propriul rezervor de apă.

Renaşterii şi Abrud, fără apă până la noapte

Cel puţin până diseară, locuitorii de pe străzile Renaşterii şi Abrud vor rămâne fără apă. Ghinionul locuitorilor de aici constă în faptul că avaria la magistrala de apă a oraşului s-a propus tocmai în această zonă. Potrivit reprezentanţilor Primăriei Arad, care monitorizează situaţia de pe teren, după ce furnizarea apei va fi reluată în toate celelalte zone ale oraşului şi în localităţile arondate (fapt posibil prin schimbarea circuitului de furnizare a apei), se va trece la înlocuirea ţevii sparte. Ca atare, furnizarea apei nu va fi reluată pe cele două străzi decât undeva spre noapte, potrivit estimărilor mai marilor Companiei de apă.

Cât priveşte celelalte zone ale oraşului, aici apa va reveni în robinete în jurul orei 14.00, dar presiunea va fi iniţial scăzută. Se anticipează faptul că în aproximativ două ore de la momentul reluării furnizării apei reci şi calde, presiunea va reveni la normal.

Trimite articolul

X
Taguri:
apă ,
Arad ,
aradon ,
conducta ,
robinete
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    Cele mai citite știri

    1
    INFORM MEDIA PRESS angajează: DISTRIBUITORI DE PRESĂ
    2
    O grupare de traficanți introducea droguri în penitenciare cu ajutorul unei avocate. Percheziții în România și Italia
    3
    Cupa Moş Crăciun, la majorat!
    4
    Legenda folk Joan Baez revine în studio, revoltată de politicile lui Trump
    5
    UTA a dat de pământ cu FCSB!
    6
    Zeci de mii de locuitori din Gaza aşteaptă evacuarea medicală, avertizează MSF
    7
    A căzut cortina peste turul Ligii 5 la fotbal
    8
    Oana Țoiu: Benzinăriile Lukoil pot funcționa legal până în aprilie 2026
    9
    Putin a autorizat otrăvirea cu Noviciok a fostului spion rus Skripal în 2018, potrivit anchetei britanice
    10
    Bilanț pe drumuri: 60 de kilometri și un pod

    Mapamond

    Legenda folk Joan Baez revine în studio, revoltată de politicile lui Trump
    Revenirea lui Donald Trump la Casa Albă a determinat-o pe Joan Baez să se întoarcă în studio, după cum a declarat pentru AFP legenda americană a muzicii folk, adăugând că a terminat recent de înregistrat o nouă melodie de „protest”.

    Mapamond

    Elon Musk susține că Uniunea Europeană ar trebui să fie „eradicată”
    SUA. Miliardarul american Elon Musk, patronul platformei X, a reacționat dur sâmbătă la adresa Uniunii Europene, după ce în ajun Comisia Europeană a impus o amendă de 120 de milioane de euro rețelei de social media, informează DPA.

    Mapamond

    Orban: Alegerile parlamentare ungare din 2026, „ultimele înaintea războiului care se apropie”
    Alegerile parlamentare din Ungaria din 2026 vor fi „ultimele alegeri înaintea războiului care se apropie de noi”, a declarat sâmbătă premierul ungar Viktor Orban, în timpul unui miting desfășurat la Kecskemet (centru), transmite MTI. 3

    Local

    VIDEO
    Au ascuns drogurile sub preșul mașinii când au văzut jandarmii
    Doi arădeni care manifestau un comportament suspect au fost abordați de jandarmi, care au găsit substanțe interzise asupra lor.

    Mapamond

    Șase state UE solicită Comisiei să renunțe la interdicția asupra motoarelor cu ardere internă începând din 2035
    Șase lideri din statele membre ale Uniunii Europene, inclusiv premierul Italiei, Giorgia Meloni, au solicitat Comisiei Europene să propună o relaxare a normelor comunitare privind emisiile vehiculelor, în ideea de a opri o interdicție de facto a motoarelor cu ardere internă, planificată să intre în vigoare la mijlocul următorului deceniu, transmite Bloomberg.

    Mapamond

    Reuters: Donald Trump va reactiva Doctrina Monroe pentru a consolida SUA ca lider pe continentul american
    Statele Unite își vor reafirma dominația în emisfera vestică, își vor consolida forța militară în Indo-Pacific și, eventual, își vor reevalua relația cu Europa, a declarat vineri președintele Donald Trump într-un document strategic amplu care urmărește să redefinească rolul țării sale în lume, scrie Reuters, într-un amplu comentariu pe marginea acestei strategii. 2

    Local

    GALERIE FOTO/VIDEO
    Cu sau fără bani, avansează lucrările la podul feroviar peste Mureș
    În câteva luni, noul pod peste Mureș ar urma să unească cele două maluri ale râului. 1

    Local

    Arădean arestat, după ce și-a sunat soția de șapte ori
    Un bărbat care a încălcat ordinul de protecție, contactându-și soția, a fost plasat în arest preventiv.

    Mapamond

    AIEA anunță că scutul protector al centralei nucleare de la Cernobîl a fost deteriorat
    Scutul protector de la centrala nucleară de la Cernobîl, din Ucraina devastată de război, construit pentru a ține sub control materiale radioactive provenite din dezastrul din 1986, nu își mai poate îndeplini funcția principală de siguranță din cauza daunelor provocate de drone, într-un atac atribuit Rusiei de către Ucraina, a anunțat vineri Agenția Internațională pentru Energie Atomică (AIEA), informează Reuters. 2
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.