Reprezentanţii a două localităţi cunoscute pentru problemele cu pădurile, respectiv Luncşoara şi Nadăş, au venit în Piaţa Avram Iancu din municipiu pentru a protesta împotriva situaţiilor din satele lor. Au auzit de la televizor că se organizează din nou proteste în toată ţara, la fel ca săptămâna trecută, însă ecologiştii arădeni se pare că au avut treburi mult mai importante decât să scandeze împotriva tăierilor ilegale de pădure. Totuşi, cei cinci protestatari veniţi de la distanţe impresionante, şi-au scos pancarta şi au explicat tuturor celor interesaţi motivul acestui protest. „Ne-am săturat să fim proprietari fără să avem nimic. Asociaţia din care face parte composesoratul nostru nu ţine cont de membrii, conducerea face ce vrea şi îşi bagă miliarde în buzunare, iar noi nu primim nimic. Mai mult, taie cantităţi uriaşe de lemn, dar nimeni nu intervine, deşi am depus plângeri peste plângeri la toate instituţiile”, au spus sătenii din Luncşoara. De cealaltă parte, nădăşenii s-au alăturat acestui semi-protest pentru a atrage (pentru a câta oară?) atenţia asupra faptului că întreaga pădure a satului, precum şi terenul arabil şi păşunile, au ajuns în posesia familiei Colţeu. Abuziv, după cum spun sătenii. După vreo 40 de minute de protest (paşnic, de altfel, fără scandări, fără gălăgie), cei cinci protestatari s-au urcat în maşini şi au plecat spre casele lor. „N-or fi venit arădenii din cauza maratonului”, au concluzionat mâhniţi cei cinci, făcând referire la maratonul Arad-Bekescsaba.
Au bătut sute de kilometri să protesteze în Arad
ARAD. Trei persoane au venit de la 130 de kilometri să protesteze la Arad, în timp ce alte două persoane au bătut 70 de kilometri pentru a-şi spune of-ul referitor la tăierile ilegale ale pădurilor.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
Mapamond
Iranul nu are „intenţia de a negocia”, ci de a „continua să reziste”, a afirmat miercuri seară la televiziunea de stat ministrul de externe Abbas Araghchi, respingând la rândul său afirmaţiile preşedintelui american Donald Trump privind existenţa unor tratative, notează AFP.
România
Mirabela Grădinaru, partenera de viaţă a preşedintelui Nicuşor Dan, s-a întâlnit, la Washington, cu Marta Nawrocka, soţia preşedintelui Poloniei, Karol Nawrocki, informează, miercuri, Administraţia Prezidenţială.
Mapamond
Comedianul Stephen Colbert a anunțat, într-o înregistrare publicată marți, că din luna mai, după ce nu va mai fi gazda emisiunii „The Late Show” de la CBS, va colabora la scenariul și la dezvoltarea unui nou film din franciza „Lord of the Rings” („Stăpânul inelelor”), informează Reuters.
Mapamond
Casa Albă a dat asigurări miercuri că discuțiile cu Iranul continuă pentru a se pune capăt războiului, după ce televiziunea de stat iraniană a transmis că Teheranul a respins un plan de pace propus de SUA, relatează AFP.
România
Guvernul a anunțat că în perioada următoare va fi declarată stare de urgență pe piața țițeiului și a produselor petroliere, urmând să stabilească măsurile necesare pentru reducerea prețului la pompă.
1
Mapamond
Iranul încă analizează o propunere de plan de pace primită din partea SUA prin intermediul Pakistanului pentru a pune capăt războiului declanșat de SUA și Israel, în pofida unui răspuns inițial negativ, a declarat miercuri agenției Reuters un oficial iranian de rang înalt, care a dat de înțeles că, cel puțin până în prezent, Teheranul nu a respins categoric propunerea în toate elementele acesteia.
Mapamond
Americanii Reid Wiseman, Victor Glover și Christina Koch, împreună cu omologul lor canadian Jeremy Hansen, se pregătesc să se îmbarce pe 1 aprilie pentru o călătorie de aproximativ zece zile care îi va purta în jurul Lunii, fără aselenizare, în cadrul misiunii Artemis 2, conform unui material de prezentare a echipajului publicat miercuri de AFP.
Citiți principiile noastre de moderare aici!