ARAD. Fie că sunt membri ai familiei sau doar cunoștințe, drumul către capelă este făcut de cele mai multe ori cu mașina. La banii adunați de la persoanele fizice se mai adaugă taxele ceva mai mari pentru persoanele juridice: 30 lei intrarea sau abonamente între 200-250 lei/lună. Aici sunt incluse firmele de pompe funebre, în special cele care se ocupă cu construirea monumentelor funerare.
„Această sumă o vom folosi pentru introducerea iluminatului în incinta cimiterelor. Trebuie rezolvată și această problemă, foarte mulți arădeni au reclamat lipsa iluminatului, în special în perioada iernii când deja la orele 17.00 este întuneric” a declarat directorul GCA, Adrian Păcurar.
Singurii care sunt scuțiți de plata taxei de intrare sunt persoanele cu handicap sau cei care transportă persoane bolnave sau foarte bătrâne.
Au platit sa intre, pe patru roti, in cimitir
Scot din buzunar 5 lei pentru a intra cu mașina în cimitir. Taxa de intrare pentru autoturisme impusă de Gospodărirea Comunală a adunat în bugetul societății în anul 2014 aproape 30.000 lei. Foarte mulți arădeni preferă să plătească decât să intre pe jos în unul din cimitirele administrate de GCA.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
1
România
Rezultatele extragerilor din data de 08-02-2026 sunt următoarele:
Mapamond
Prim-ministrul ungar, Viktor Orban, a etichetat Ucraina, care este atacată de Rusia, drept inamic al propriei ţări, informează Reuters.
1
Local
144 de tone de azot erau depozitate fără a respecta normele legale de protecție a mediului, în apropierea Crișului Alb, la Șicula.
România
Președintele Nicușor Dan a anunțat că a primit invitația de a participa la prima reuniune a Consiliului de Pace, care va avea loc la Washington, în data de 19 februarie, precizând că decizia privind participarea României va fi luată în urma consultărilor cu partenerii americani.
1
Mapamond
Raportorul special al ONU pentru teritoriile palestiniene ocupate, Francesca Albanese, consideră că planul administraţiei preşedintelui american, Donald Trump, pentru Gaza este opusul unei soluţii paşnice, fiind de fapt o continuare a epurării etnice sub o nouă mască diplomatică şi, din acest motiv, consideră necesară crearea unei coaliţii alternative la aşa-numitul Consiliu pentru Pace, informează sâmbătă EFE.
5
România
Noi trageri loto sunt programate duminică, fiind în joc reporturi care depășesc milioane de euro la Joker și Loto 6/49, ambele la categoria I.
Citiți principiile noastre de moderare aici!