aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Carne vopsită în magazine? ANPC: „Un atentat serios la siguranța fiecăruia dintre noi”

Carne vopsită în magazine? ANPC: „Un atentat serios la siguranța fiecăruia dintre noi”

De Andreea Pintea
la 27 March 2024 08:30 Reactualizat la: 27 March 2024 17:29
13 Comentarii

Carne vopsită în magazine? ANPC: „Un atentat serios la siguranța fiecăruia dintre noi”

27 March 2024 08:30 Reactualizat la: 27 March 2024 17:29
Cazurile de carne de pui vopsită pentru a induce în eroare cumpărătorii au ajuns în atenția ANPC, Horia Constantinescu transmițând că este „un atentat serios la siguranța fiecăruia dintre noi”.
Scris de Andreea Pintea - Cazurile de carne de pui vopsită pentru a induce în eroare cumpărătorii au ajuns în atenția ANPC, Horia Constantinescu transmițând că este „un atentat serios la siguranța fiecăruia dintre noi”.

Trimite articolul

X

Cât de sigură mai este carnea cumpărată din magazine? Șeful Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorului, Horia Constantinescu, spune că se poate vorbi deja despre un „traseu al puilor vopsiți”.

„Există operatori economici care își vopsesc aceste produse (n.r. – carnea de pui) pentru a ne induce în eroare. Dar și aici se întâmplă o minune: unii dintre pui sunt vopsiți prin hrănire, pentru ca vopseaua să pătrundă în țesut și să nu poată fi spălată. Acum este forfotă mare în rândurile celor care ar fi trebuit să atragă atenția asupra acestui fenomen. Din nou, se caută argumente disperate pentru a arăta că autoritatea noastră nu ar avea ce să caute pe întreg traseul puilor vopsiți. Interesant este, și vă rog să citiți prospectul, că și ouăle capătă altă culoare odată ce este folosită mâncare amestecată cu produsele specifice păcălirii noastre. Dacă adăugăm și ingredientul salmonela, descoperit la unele ferme de către colegii noștri, în condițiile în care la fiecare dintre aceste structuri ar trebui să existe filtre serioase, nu superficiale, atunci puiul vopsit devine și un pericol pentru sănătatea noastră. Ne confruntăm cu un atentat serios la siguranța fiecăruia dintre noi: pui îngălbeniți pentru a părea mai buni, împănați cu tulpini de salmonela periculoase. Asta este ceea ce numesc eu un fel de mâncare <gustos>”, a scris Horia Constantinescu pe Facebook.

Acesta a precizat că va trimite o informare către absolut toate instituțiile „ce pot verifica cum s-a ajuns în această situație și cine a acoperit adevărul”.

Conform prospectului publicat de ANPC ar fi vorba de un aditiv furajer pentru folosirea în amestec, în furajul finit pentru pigmentarea suplimentară a pielii păsărilor și colorarea gălbenușului de ou.

 

Trimite articolul

X
Taguri:
ANPC ,
Arad ,
Carne vopsită ,
Horia Constantinescu ,
în magazine? ,
romania
13 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Radu Iftode says:
    March 27, 2024 at 10:48 am

    Și atunci cum rezolvam problema d-le prim ministru? O băgăm sub preș pe considerentul ca deranjează la campania electorala sau luam hotărâri corecte în interesul sănătății noastre ,a tuturor? Interesanta provocare ,nu?

    Reply
  2. Stan says:
    March 27, 2024 at 1:09 pm

    Un calcul simplu ne arata ca s-a cheltiut 0.1% la vopsirea puiului si se castiga vreo 20% mai mult fata de un pui nevopsit la raft, pe care scie ca e hranit cu porumb…Asta da afacere…Controale se pot face si depista substanta in laborator.inchiderea fermelor care au asemenea practici si mint pe etichete-asta ar fi solutia…Magazinele nu prea sunt de vina cand le vin produsele cu toate avizele necesare…

    Reply
  3. Leu says:
    March 27, 2024 at 1:27 pm

    Mulțumesc EU ca ne dai democrația adevarata, mâncare deosebita, vaccinurile sănătoase și ne ajuți se plecam la Sfintu Petru mai repede

    Reply
    • zorro says:
      March 27, 2024 at 1:59 pm

      Trebuia sa apara unul ca tine.

      Reply
    • Tuluz-Lotrec says:
      March 27, 2024 at 2:17 pm

      Asta o fac cei de la noi, smecherasii de romani. Dar te invit sa parasesti UE si sa te muti in Rusia, de exemplu, unde ai parte doar de alimente super-sanatoase. Pofta buna! Iti traduci tu mesajul in rusa de unul singur

      Reply
      • Henri de Toulouse-Lautrec says:
        March 29, 2024 at 8:04 am

        Si eu te invit sa părăsești România;” Asta o fac cei de la noi, smecherasii de romani.”, și sa pleci în UE unde tu visezi ca totul este perfect, fără coloranți, alimente super- sănătoase, adică tot ce credeți voi spălații pe creier.

        Reply
  4. Ciprian says:
    March 27, 2024 at 2:35 pm

    Bune erau fermele de animale pe vremea lui Ceaușescu era calitate!

    Reply
    • Bilbao says:
      March 28, 2024 at 1:41 pm

      Da. Bine-nțeles atunci puii erau vineți de aveai impresia că au murit de frig sau omorâți în bătaie și asta după ce stăteai câte 3-4 ore la coadă. Faine vremuri 😤🤮!

      Reply
      • Nicolae. C. says:
        March 29, 2024 at 8:10 am

        Rar era cate un pui, ” Da. Bine-nțeles atunci puii erau vineți “. Te rog nu mai vorbi tu fiind în ne-cunoștință de cauză. Chiar era bună carne pe vremea lui Ceaușescu.

        Reply
  5. Ioio says:
    March 27, 2024 at 3:01 pm

    Se stie de mult ca smecherii folosesc tot felul de extrase de plante ( galbenele ..etc ) sa deie un aspect comercial apropiat de puiul crescut traditional . Aici si legea ii ambiguă , teoretic daca prin lege nu i interzis, inseamna ca ii legal . Daca legea nu se actualizeaza , cei cu practici incorecte posibil sa conteste amenzile si sa le castige . Corect ar fi sa ne anunte si pe noi cumpărătorii ca puiul a mancat ce a mancat , iar daca a fost injectat cu apa cu sare sau nitrati sa se scrie procentul . Aici la injectare ii hotia mare ca mai baga in el cel putin 30% din greutatea puiului …valabil si la carnea de porc .

    Reply
  6. Ovidiu says:
    March 27, 2024 at 4:05 pm

    E înșelătorie clară, la Kaufland Sibiu am constatat cu soția același lucru, pui vopsit pe deasupra. Pe etichetă nici mențiune. Măcar statul ar putea verifica daca eticheta este corectă. Decât atât

    Reply
  7. Doru cascadoru says:
    March 27, 2024 at 9:10 pm

    Au lăsat la o parte cioara vopsită, au pui vopsit

    Reply
  8. Mihail says:
    March 28, 2024 at 8:07 pm

    Sataniști au ucis milioane de găini,și încă mai ucid în toată tara pe motiv mincinos de gripa aviara,pentru a ni se baga pe gat spurcaciunile și otrăvuri lor.

    Reply
  9. Cele mai citite știri

    1
    INFORM MEDIA PRESS angajează: DISTRIBUITORI DE PRESĂ
    2
    Institutul Nobel verifică o posibilă scurgere de informații înainte de anunțarea Premiului pentru Pace
    3
    Horia-Roman Patapievici conferențiază la Arad
    4
    Circa 4,8 milioane de bancnote contrafăcute, descoperite de Poliția Română și Autoritatea Vamală Română în Portul Constanţa Sud
    5
    170 de elevi chiulangii, găsiţi de poliţişti în localuri din apropierea şcolilor
    6
    6 din 7 candidaţi au promovat Examenul de Capacitate Preoțească
    7
    Zeci de centre sociale, sancționate în urma controalelor dispuse de Prefectură
    8
    Senat: Moțiunea simplă a AUR împotriva ministrului Economiei - respinsă
    9
    Cheșa a demisionat din CLM. Înlocuitorul, încă necunoscut
    10
    „Tricolorii” mici au cedat în minutul 80

    UT Arad

    Clipe cumplite, accidentare horror: se zbate între viață și moarte după ce s-a ciocnit cu portarul echipei UTA
    MIERCUREA CIUC. Veste uluitoare dinspre Miercurea Ciuc. Atacantul echipei FK Csikszereda, de la Liga de Tineret, Ioo Edvin se zbate între viață moarte, după ce duminica trecută s-a accidentat grav la meciul din Cupa României cu UTA.

    Local

    Angajații Muzeului ne oferă „Ornamente cu poveste”
    O expoziție dedicată Crăciunului îi așteaptă pe arădenii curioși să vadă globuri fragile, figurine zâmbitoare și ornamente care au decorat casele românilor de-a lungul generațiilor.

    Advertorial

    Top criptomonede cu potențial pentru 2026

    România

    Moțiunea de cenzură „România nu este de vânzare - fără progresiști la guvernare” a fost depusă
    Moțiunea de cenzură „România nu este de vânzare - fără progresiști la guvernare”, prin care se cere demisia „Guvernului progresist” condus de Ilie Bolojan, a fost depusă, vineri, la Parlament. 1

    România

    Instanța supremă atacă din nou la CCR legea de modificare a pensiilor magistraților
    Judecătorii de la Instanța supremă au decis, vineri, sesizarea Curții Constituționale în legătură cu noul proiect al Guvernului Bolojan privind reforma pensiilor magistraților. 1

    Local

    POLITIC. Falcă, despre revitalizarea economiilor locale
    Europarlamentarul arădean vorbește despre o inițiativă legislativă referitoare la crearea de locuri de muncă.

    Local

    Apar limitatoare de viteză pe drumurile județene
    1

    Local

    POLITIC. Cadar cere bani pentru calea ferată

    Advertorial

    Viața profesională după laringectomie: cum te ajută un laringofon să comunici eficient la locul de muncă
    Laringectomia totală este o intervenție majoră care, dincolo de provocările medicale și emoționale, aduce o schimbare radicală în viața de zi cu zi a pacientului. Una dintre cele mai importante provocări după această operație este pierderea vocii naturale - un aspect esențial nu doar în viața personală, ci mai ales în cea profesională.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.