ARAD. Rodica Belezan, agent şef în cadrul Penitenciarului Arad a fost condamnată la 2 ani de închisoare cu suspendare sub supraveghere pe o perioadă de 4 ani şi 80 de zile de muncă neremunerată în folosul comunităţii la Primăria Arad sau Consiliul Local Vladimirescu. Doru Belezan, comisar şef la Penitenciarul Arad, a fost condamnat la 3 ani de închisoare cu executare. Cei doi soţi au posibilitatea să declare apel împotriva sentinţei pronunţată de Tribunalul Arad în termen de 10 zile de la comunicare. În rechizitoriul întocmit de procurori s-a reţinut următoarea stare de fapt: „În data de 24.07.2014, inculpatul Belezan Doru Mihai, comisar şef de penitenciar, împuternicit şef serviciu siguranţă în cadrul Penitenciarului Arad, a primit de la martora denunţătoare suma de 2.000 de euro pentru a dispune ca fiul ei, deţinut în Penitenciarul Arad în executarea unei pedepse, să fie repartizat la un loc de muncă din cadrul penitenciarului. Inculpata Belezan Rodica Mariana, agent şef de penitenciar în cadrul Penitenciarului Arad, a înlesnit primirea de către inculpatul Belezan Doru Mihai, soţul său, persoană cu atribuţii în ceea ce priveşte repartizarea deţinuţilor la punctele de lucru, a sumei de 2.000 de euro de la martora denunţătoare, pentru ca acesta să dispună cu privire la scoaterea la muncă a fiului martorei denunţătoare, deţinut în penitenciar în executarea unei pedepse”.
Cei doi soţi, angajaţi ai Penitenciarului Arad, condamnaţi la închisoare
Reactualizat la:
Soţii Belezan, angajaţi ca agent şef şi comisar şef în cadrul Penitenciarului Arad, acuzaţi şi judecaţi pentru complicitate la luare de mită şi luare de mită, şi-au primit marţi sentinţele.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
8
Mapamond
Americanii Reid Wiseman, Victor Glover și Christina Koch, împreună cu omologul lor canadian Jeremy Hansen, se pregătesc să se îmbarce pe 1 aprilie pentru o călătorie de aproximativ zece zile care îi va purta în jurul Lunii, fără aselenizare, în cadrul misiunii Artemis 2, conform unui material de prezentare a echipajului publicat miercuri de AFP.
Mapamond
Un plan în 15 puncte, care conține propuneri ale SUA pentru a pune capăt războiului din Orientul Mijlociu, a fost transmis Teheranului prin intermediul unor mediatori pakistanezi, au declarat miercuri pentru AFP doi înalți oficiali de la Islamabad.
Mapamond
Iranul a respins o propunere de plan de pace în 15 puncte primită prin intermediul Pakistanului din partea președintelui american Donald Trump, considerând-o 'excesivă', și în plus a formulat propriile sale condiții pentru încetarea războiului declanșat de SUA și Israel, a relatat miercuri presa de stat iraniană preluată de agențiile Reuters și EFE.
Local
Primăria Arad anunţă începerea lucrărilor de modernizare a malurilor Mureșului, proiect în valoare de peste 56 de milioane de lei, finanțat prin Programul Regional Vest.
1
Local
ARAD. A fost (şi de această dată) o evaluare fără emoţii pentru Bogdan Costea, manager al Teatrului Clasic „Ioan Slavici” Arad.
Local
ARAD. Asociația More Than a Smile se alătură și în acest an campaniei globale dedicate Purple Day, marcată anual pe data de 26 martie, cu scopul de a crește gradul de conștientizare asupra epilepsiei – o afecțiune neurologică ce afectează milioane de persoane la nivel mondial.
Local
Magda Pintiliescu a fost un exemplu de umanitate, modestie și devotament. A activat peste 50 de ani în cadrul filialei CR Arad.
1
Local
CURTICI. Tinerii elevi liberali au fost o zi în „umbra” primarului Bogdan Ban de la Curtici.
ARADON Sport local
ARAD. Sâmbătă şi duminică, de la ora 10, în Sala Sporturilor din oraşul nostru are loc etapa cu numărul 2 din cadrul Campionatului Naţional de Baschet în Fotoliu Rulant.
Citiți principiile noastre de moderare aici!