aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Ceremonii de Ziua Națională: defilare și retragere cu torțe

Ceremonii de Ziua Națională: defilare și retragere cu torțe

la 28 November 2019 13:33
16 Comentarii

Ceremonii de Ziua Națională: defilare și retragere cu torțe

Foto: arhiva
28 November 2019 13:33
ARAD. Ziua Națională a României, 1 Decembrie, va fi marcată în municipiul Arad printr-o serie de ceremonii militare și religioase.
Scris de Andreea Pintea - ARAD. Ziua Națională a României, 1 Decembrie, va fi marcată în municipiul Arad printr-o serie de ceremonii militare și religioase.

Trimite articolul

X

Astfel, în organizarea Instituției Prefectului – Județul Arad și a Garnizoanei Arad împreună cu Batalionul 191 de Infanterie „Colonel Radu Golescu”, cu sprijinul Arhiepiscopiei Aradului și structurilor județene ale Ministerului Afacerilor Interne, duminică, 1 Decembrie, începând cu ora 8.00, va avea loc o ceremonie militar-religioasă la Crucea Martirilor din Parcul Mihai Eminescu. De la ora 9.00 se va desfășura o ceremonie militară în fața Palatului Administrativ care va cuprinde prezentarea Onorului, intonarea imnului național, citirea mesajului Primului Ministru al României cu ocazia Zilei Naționale a României, iar în final defilarea efectivelor și a tehnicii de luptă și intervenție aparținând Sistemului Național de Apărare și Ordine Publică.

Începând cu ora 10.30, corifeii arădeni ai Marii Uniri vor fi comemorați în cadrul unei ceremonii ce se va desfășura în cimitirul Eternitatea. La finalul ceremoniei, după serviciul religios, se vor depune coroane de flori la monumentele celor trei corifei care-și dorm somnul de veci în cimitirul Eternitatea: Vasile Goldiș, Ștefan Cicio-Pop și dr. Ioan Suciu.

Ceremoniile organizate cu prilejul Zilei Naționale a României se vor încheia la ora 18.00, tot în fața Palatului Administrativ, prin retragerea cu torțe a militarilor Batalionului 191 de Infanterie „Colonel Radu Golescu” spre Cetatea Aradului pe traseul Bulevardul Revoluției – Piața Avram Iancu – Podul Decebal.

Trimite articolul

X
Taguri:
Arad ,
Ceremonii ,
defilare ,
retragere cu torte ,
ziua nationala
16 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Benea says:
    November 28, 2019 at 2:05 pm

    Daca a fost unire, de ce a fost nevoie sa intre amrmata franceza in Arad?

    Reply
  2. ANO says:
    November 28, 2019 at 3:39 pm

    Am o idee ! Decât să tot vorbiți aiurea, tu și alte genii ca tine, cu care de altfel, ne “mândrim”, mai bine puneți mâna pe o carte. Nu de alta, dar poate așa mai aflați și voi una-alta…cum stătea treaba prin Aradul imediat postbelic și altele…și după aia reveniți la o discuție matură, obiectivă și fără dacisme, dovezi extreme de naționalism deviat etc…

    Reply
  3. Zoli says:
    November 28, 2019 at 3:41 pm

    Mesaj de ziua Unirii de la președinte Neamț,prim ministru Ungur, sigur nu sunt bucuroși de această zi,da dacă-i musai”La Mulți Ani Romania”

    Reply
  4. Hell says:
    November 28, 2019 at 5:09 pm

    Sa nu l uitam pe soldatul ce anul trecut a murit curentat pentru ziua naționala a României .. ca un nimic a murit , pentru ce ? Ca la câte vehicule de război avem nici 50 de km de frontiera nu putem apăra … sa ti fie țărâna ușoară soldat ! Ai murit inutil pentru ca alți incompetenți nu și au făcut treaba ..

    Reply
  5. tutu says:
    November 28, 2019 at 11:30 pm

    Vad in poza , carausii materialului textil , incaltati in cizme.
    Pai bravii ostasi romini ca de altfel toata natia romina , nu umbla cumva in opinci ?
    Vai de capul lor , le e rusine de ei insisi. , halal natie.
    Cine a vrut sa se uneasca cu ei isi merita soarta !!!!!!!

    Reply
  6. iuhu says:
    November 29, 2019 at 9:43 am

    A fost ziua ca s-a inceput tiganizarea Transilvaniei de catre cotropitorii din sud.

    Reply
  7. Nicusor says:
    November 29, 2019 at 9:49 am

    Daca unirea se putea face si printr-o adunare simpla de la Blaj, de ce Romania si-a tradat aliatul (Aistro-Ungaria) si a atacato din spate intrand cu armata in Transilvania (Austro-Ungaria) inca in 1916 ? Razboiul pentru intregire a neamului nu e cumva contradictoriu cu unirea ?

    Reply
  8. Dumitresca says:
    November 29, 2019 at 9:53 am

    dar de cand cu cizme? Numai o suta de ani au trecut si au uitat de opinci …

    Reply
  9. Istoric says:
    November 29, 2019 at 1:58 pm

    Unul din fervenții susținători ai ,,marii uniri,, la distanță de doar patru ani de la evenimentele din 1918…
    ,, “Unirea noastra cu Romania veche nu putea sa urmarească in nici un caz scopul ca noi dincolo, cu cultura noastră vest-europeană, să devenim precum cei de aici: un morman de mizerie bucuresteană! Aici te afli in mizerie, nu esti nici măcar in Balcani, ci in Asia! Noi, politicienii din Ardeal, ne-am urmat școlile intr-o tară cu 52 de milioane de oameni și nu într-un stat balcanic cu 7 milioane de locuitori. Întelegem vechiul regat, dar politicienii și oamenii de stat de aici nu înteleg situația de dincolo, de la noi! Oamenii nostri buni de la țară, cu proprietăți mici si mari, administrația noastră bună, sistemul nostru școlar…
    Alexandru Vaida Voevod- 26 decembrie 1922

    Reply
  10. Istoric says:
    November 29, 2019 at 2:00 pm

    Adevarul despre “unire”:Austro-Ungaria a fost spartă de către Franța și Anglia în principal. Înțelegerea pe care au avut-o cu Brătianu (in 1916!!!) dovedește că asta au urmarit de la inceput.. .Tot ei au spart și Imperiul Otoman, au creat Iugoslavia în dauna Bulgariei, care mersese în WW1 cu Puterile Centrale. Au dat Macedonia Iugoslaviei. Unirile nu le fac popoarele ci clasele superioare, marile puteri, eventual politicieni. Le fac după cum pot ei, după cum cred ei, după interesele lor. Dovadă este faptul că lui Brătianu i s-a promis Ardealu pină la Tisa (in 1916!!! ) dacă Romînia isi tradeaza aliatul si intră în război de partea Franţei, si se castiga.

    Reply
  11. Istoric says:
    November 29, 2019 at 2:07 pm

    Marea unire este de fapt o serie de mari anexari mascate sub forma unor plebiscite formale sau decizii ale forurilor legiuitoare puse sub presiune de prezenta armatei romane.
    “Marea Unire” n -ar fi avut niciun efect fără tratatul forțat de pace. Astfel, dacă o privești obiectiv, e doar o anexare, nu o fantasmagorică unire. Pentru unii e dragoste, pentru alții e viol. Dar după câteva decenii o poți numi căsnicie, mai ales dacă ești din familia mirelui, care a uitat deja prin ce metode a “făcut rost” de mireasa.
    Informatiile de mai sus sunt arhicunoscute si predate in toate facultatile din lume, mai putin in Romania, care mai crede si azi ca ceea ce (i) sa intamplat a fost o “unire” hotarata de popor. Nu a fost, stai linistit, chiar daca suna romantic.

    Reply
  12. DEPECHE says:
    November 29, 2019 at 8:51 pm

    100 de ani de administratie rumuneasca! JENANT!

    Reply
  13. TOPOLINO says:
    November 29, 2019 at 11:48 pm

    Plange sufletul meu dupa Aradul de altadata!

    Reply
  14. Cele mai citite știri

    1
    INFORM MEDIA PRESS angajează: DISTRIBUITORI DE PRESĂ
    2
    SGR ajunge la borcane și ambalaje pentru cafea sau oțet: „Ducem sistemul de garanție-returnare și în cămară”
    3
    500 de vizitatori la Palatul de Justiție
    4
    UTA, mari probleme de lot înainte de meciul cu FCSB
    5
    Dublă înfrângere la Ovidiu, cu Farul Constanța
    6
    „Bucate și Vinuri Ardelenești”, o celebrare a gustului și tradiției locale, la UAV
    7
    Peste 2.700 de arme de foc indisponibilizate de polițiști în primele 9 luni ale anului
    8
    Donaţie de la Socodor pentru Cantina Socială a Arhiepiscopiei
    9
    Papa Leon al XIV-lea beatifică 11 preoți uciși de naziști și de dictatura comunistă
    10
    Miniștrii Apărării și Economiei au depus jurământul la Cotroceni

    România

    Miniștrii Apărării și Economiei au depus jurământul la Cotroceni
    Noii miniștri din Guvernul Bolojan - Radu Miruță (Apărare) și Irineu Darău (Economie) - au depus jurământul de învestitură, marți, în cadrul unei ceremonii desfășurate la Palatul Cotroceni.

    Local

    Judecat pentru mita oferită unui polițist, la Lipova
    Un bărbat prins drogat și fără permis la volan a încercat să îl mituiască pe un polițist, pentru a scăpa de dosarul penal.

    ARADON Sport local

    CS Universitatea Arad are patru secţii medaliate

    UT Arad

    UTA iernează pe locul 8

    UT Arad

    Doliu în familia UTA! A murit Lazăr Pârvu

    Local

    31 de arădeni, diagnosticaţi cu gripă în ultima săptămână
    Numărul pacienţilor cu afecțiuni respiratorii de sezon a crescut cu 40% faţă de săptămâna precedentă.

    UT Arad

    Un utist, revelația Superligii
    Mijlocașul Alin Roman este al doilea fotbalist, ca eficiență, după Florin Tănase (FCSB).

    Local

    34 de premii acordate în cadrul Galei Clădirilor Istorice, 2025
    Cea de a patra ediție a evenimentului a avut loc luni seara, în Sala Regele Ferdinand a Primăriei.

    Local

    Trimis în judecată după ce a cerut bani pentru angajări la Frontieră și Pompieri
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.