ARAD. Secția de Chirurgie cardio-vasculară din cadrul Clinicii de Chirurgie Laparoscopică „Sf. Gheorghe” a Universității de Vest „Vasile Goldiș” și SC Terapeutica SA, a primit, în data de 23 octombrie, vizita reprezentanților Cluster-ului Medical Sănătate România, care reunește unități sanitare de top, furnizori de servicii medicale, organizații profesionale, unități de învățământ superior, facilitatori de turism medical.
Clusterul Medical România lucrează cu furnizorii de servicii medicale, autorități publice centrale și locale, companii de asigurări, angajatori și alți cumpărători de asistență medicală – din țară și străintătate, cu accent pe furnizarea de asistență medicală de calitate, într-un mod transparent. Demersurile inițiate de Clusterul Medical Sănătate România vizează consolidarea încrederii în calitatea serviciilor medicale, realizate de către membrii săi, pentru pacienții din România și din străinătate.
Prof. univ. dr. Galajda Zoltan, directorul Secției de Chirurgie cardio-vasculară din cadrul Clinicii de Chirurgie Laparoscopică „Sf. Gheorghe”, cadru didactic al Facultății de Medicină, Farmacie și Medicină Dentară, Director cercetare dezvoltare din cadrul Institutului de Științe ale Vieții al UVVG, vicepreședinte al Cluster-ului Medical Sănătate România, ne-a declarat: „Am intrat printre primii în alcătuirea Cluster-ului Medical Sănătate România, care este un for național cu viziune internațională și care reprezintă activitățile private din România din profilul medical și în terapiile de vârf. Este o mare onoare pentru noi că, prin Clinica noastră, care este calibrată pe un singur bolnav de la internare și până la externare – o cooperare între echipe multidisciplinare, am intrat în viziunea turismului medical național cu interes pentru turismul medical internațional. Peste câteva zile va avea loc, la Bușteni, o întâlnire a Cluster-ului Medical Sănătate România, unde suntem membri fondatori, pentru a dezbate posibilitățile turistice medicale ale României”.
„Avem în vedere și accesarea de fonduri europene, pentru a ne dezvolta infrastructura, împreună cu Universitatea de Vest „Vasile Goldiș”, care participă cu partea de cercetare și SC Terapeutica SA, care este partea clinică, dar și împreună cu echipele de medici specialiști din România și străinătate. Clinica de Chirurgie Laparoscopică „Sf. Gheorghe” este specializată pe proceduri endoscopice, deci bolnavii care vin aici sunt operați, prin aborduri minim invazive și, bineînțeles, activitatea de chirurgie cardiacă se desfășoară aici. Am rezolvat cazuri din diferite specialități, în special cazuri operate, prin tehnici endoscopice din domeniul chirurgiei cardiace, chirurgiei laparoscopice, chirurgiei toracice, chirurgiei estetice și oftalmologiei. Este o clinică multidisciplinară, dar esența este că, se internează un singur bolnav, cu o singură echipă, care în funcție de necesitate, conține profesioniștii din toată lumea, plus aparatura necesară. Aceasta este politica actuală a Clinicii noastre pe care o dorim să o păstrăm și pe viitor cu rezultate foarte bune. Așa cum am amintit celor care ne-au vizitat, reprezentați ai societăților de asigurări private, birouri de turism medical, Universităţi și alte clinici private din România, eficienţa acestui tip de terapie constă în siguranța bolnavului și confortul maxim al acestuia”, a subliniat prof. univ. dr. Galajda Zoltan, directorul Secției de Chirurgie cardio-vasculară din cadrul Clinicii de Chirurgie Laparoscopică „Sf. Gheorghe” a Universității de Vest „Vasile Goldiș”.
Cluster-ul Medical la UVVG
Reprezentanții Cluster-ului Medical Sănătate România au vizitat Secția de chirurgie cardio-vasculară din cadrul Clinicii Laparoscopice a UVVG.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
UT Arad
Elevii lui Mihalcea au câștigat de Paști și rămân lideri în play-out.
Mapamond
Vicepreședintele american JD Vance a ajuns sâmbătă în Pakistan, unde sunt programate negocieri între Statele Unite și Iran pentru a pune capăt războiului din Orientul Mijlociu, conform AFP și Reuters
Local
Arădenii care vor participa la slujba de Înviere trebuie să se pregătească pentru o noapte neobișnuit de rece pentru această perioadă. Potrivit prognozei meteo, temperaturile vor coborî sub pragul de îngheț în cursul nopți.
ARADON Sport local
CHIȘINEU CRIȘ. După ce a revenit acasă, de la Deva, Daniel Cherecheși a pus la punct o bază de selecție pentru copii.
România
Loteria Română suplimentează cu 350.000 de lei fondul de câștiguri pentru Tragerile Speciale Loto ale Sărbătorilor de Paști organizate sâmbătă, 11 aprilie, iar pentru jocurile Loto 6/49, Joker și Loto 5/40 vor avea loc câte două extrageri, una principală și una suplimentară.
ARADON Sport local
Viitorul a pierdut în play-off, Sântana și Pecica s-au impus în play-out!
Mapamond
Președintele american Donald Trump a promis vineri că va ajuta economia Ungariei dacă aliatul său, actualul prim-ministru Viktor Orban, va câștiga alegerile parlamentare de duminică, relatează AFP.
7
Citiți principiile noastre de moderare aici!