aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Compromisul de pe „Tricoul Roşu” intră în CLM. Cum arată soluţia agreată de părţi

Compromisul de pe „Tricoul Roşu” intră în CLM. Cum arată soluţia agreată de părţi

De Diana Duțu
la 22 July 2023 16:37 Reactualizat la: 22 July 2023 17:17
8 Comentarii

Compromisul de pe „Tricoul Roşu” intră în CLM. Cum arată soluţia agreată de părţi

Foto: D.D.
22 July 2023 16:37 Reactualizat la: 22 July 2023 17:17
Aleşii locali vor vota, pe 26 iulie, revocarea intenţiei de expropriere şi aprobarea unui protocol de colaborare între Primărie, proprietar şi... un investitor.
Scris de Diana Duțu - Aleşii locali vor vota, pe 26 iulie, revocarea intenţiei de expropriere şi aprobarea unui protocol de colaborare între Primărie, proprietar şi... un investitor.

Trimite articolul

X

ARAD. Ceea ce vă anunţam în urmă cu doar câteva zile în legătură cu soluţia de compromis privind terenul de la „Tricoul Roşu” e aproape de concretizare. Consiliul Local Municipal a fost convocat, miercuri, 26 iulie, în şedinţă extraordinară, iar unul din punctele de pe ordinea de zi vizează tocmai parafarea unei înţelegeri în această privinţă.

Proiect de hotărâre „privind aprobarea Protocolului de colaborare încheiat între Municipiul Arad, SC Europolis SRL și SC Residence Imobiliare Moț SRL, precum și revocarea Hotărârii nr. 162/2021 adoptată de Consiliul Local al Municipiului Arad privind aprobarea intenției de expropriere de către Municipiul Arad a unor imobile” – aşa se numeşte documentul pe care consilierii locali municipali sunt chemaţi să-l aprobe.

Înţelegerea

„Prin Hotărârea Consiliului Local al Municipiului Arad nr. 162/2021 s-a aprobat intenția de expropriere a imobilului teren situat în Arad, str. Nelu Aristide Dragomir nr. 7 (fostă Peneș Curcanul), în suprafață de 20.341 mp, și a imobilului teren și construcții, situat în Arad, str. Nelu Aristide Dragomir nr. 7, în suprafață de 5.470 mp. Terenul în suprafață de 5.470 mp a devenit, în condițiile legii, proprietatea Municipiului Arad, construcțiile edificate fiind proprietatea SC Europolis SRL. Consiliul Local al Municipiului Arad și-a exprimat interesul realizării următoarelor obiective de utilitate publică: parc cu acces nelimitat, care să includă spații verzi, zone de agrement și promenadă, locuri de joacă, mobilier urban, ateliere de creație și zone de expunere grupuri statuare realizate de elevii de la Liceul de Artă sau de către alți artiști și parcări. SC Europolis SRL își exprimă interesul de a realiza și finanța obiectivele de utilitate publică impuse de Consiliul Local al Municipiului Arad și a de a le preda cu titlu gratuit Municipiului Arad, împreună cu terenul aferent, fără pretenții ulterioare, în condițiile în care Municipiul Arad este de acord să renunțe la intenția de expropriere și să asigure Proprietarului cadrul legal pentru valorificarea potențialului constructiv al imobilului deținut în proprietate. Investitorul, SC Residence Imobiliare Moţ, intenționează să achiziționeze de la Proprietar imobilele în discuție, își asumă toate obligațiile pe care Proprietarul și le asumă și dorește să implementeze prin eforturi financiare proprii întregul efort imobiliar în discuție” – se arată în Protocol.

Practic, obiectivele Municipiului Arad ar fi realizate fără vreun aport financiar al Municipiului Arad.

Detalii

În Protocol, se mai arată că Proprietarul este interesat să dezvolte un proiect investițional de tip Locuințe colective, spații comerciale, sedii de firmă și servicii, în concordanță cu documentațiile de urbanism legal aprobate și soluțiile convenite de principiu, pe imobilul teren în suprafață de 20.341 mp, deținut în proprietate, precum și pe terenul în suprafață de 5.470 mp, în proprietatea Municipiului Arad, pe care sunt edificate în prezent construcțiile Proprietarului, pentru acest din urmă imobil fiind de acord să încheie un contract de superficie, drepturile și obligațiile superficiarului, prestația acestuia și alte clauze urmând a fi stabilite prin contract încheiat și aprobat în condițiile legii.

De asemenea, Proprietarul este de acord cu edificarea pe terenul său și pe terenul Municipiului Arad, anterior descrise, a unor obiective de utilitate publică, și anume, zonă de agrement, respectiv, parc cu acces nelimitat, care să includă spații verzi, zone de agrement și promenadă, locuri de joacă, mobilier urban, ateliere de creație și zone de expunere grupuri statuare realizate de elevii de la Liceul de Artă sau de către alți artiști și parcări, fără a fi împrejmuite, urmând a fi finanțate pe cheltuiala sa exclusivă și predate, împreună cu terenul aferent, cu titlu gratuit, în proprietatea publică a Municipiului Arad, fără nicio contraprestație sau despăgubiri ulterioare.

„Investitorul cunoaște situația juridică și tehnică a imobilelor, precum și orice aspecte conexe și afirmă că intenționează să achiziționeze de la Proprietar imobilele deținute de acesta, asumându-și în mod expres respectarea tuturor obligațiilor și intențiilor exprimate de Proprietar prin prezentul protocol, în măsura în care va dobândi proprietatea asupra imobilelor de la acesta” – indică Protocolul.

Compromis pe „Tricoul Roşu”?

Trimite articolul

X
Taguri:
acces nelimitat ,
alesi locali ,
blocuri de locuinte ,
clm ,
CLM Arad ,
compromis ,
înţelegere ,
investitor ,
municipiul Arad ,
parc ,
primaria arad ,
proiect de hotarare ,
proprietar ,
protocol ,
protocol de colaborare ,
spatii verzi ,
teren Tricoul Roșu ,
tricoul rosu ,
vot
8 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. toystory says:
    July 22, 2023 at 5:06 pm

    se procedeaza o vanzare de terenuri intre actualul proprietar SC Europolis SRL si SC Residence Imobiliare Moţ. Consiliul Local al Municipiului Arad poate uza de dreptul de preemtiune. Nu se vehiculeaza nici un pret – posibil chilipir si se poate obtine tot terenul asa cum de ani de zile isi doreste “municipiul ARAD”.

    Reply
  2. Aligator says:
    July 22, 2023 at 6:29 pm

    Iar o combinație sulfuroasa a vremelnicilor. Ce țeapă împotriva cetatenilor o mai fi și ăsta?

    Reply
  3. Radu says:
    July 22, 2023 at 6:40 pm

    Puteți să-i propuneți la d-nul Moț următoarele: 1 loc de parcare pentru fiecare 50 mp construit și 200 mp de spațiu verde pentru fiecare 50 mp construit!

    Reply
  4. Summer says:
    July 22, 2023 at 7:27 pm

    Salutam inițiativa privată in detrimentul mizeriei care tronează de ani de zile in mijlocul Aradului.

    Reply
  5. aradean says:
    July 23, 2023 at 8:31 am

    statui mobilier urban etc etc astea vor rezulta din distrugerea pardon ”PRIVATIZAREA” acestei fabrici Tr Rosu . Taci ca-i .”bine”

    Reply
    • Bilbao says:
      July 23, 2023 at 8:50 pm

      Ce ai fi vrut sa faci cu ruina comunista? Ar fi trebuit rezolvata de mult.

      Reply
      • lui Bilbao says:
        July 24, 2023 at 8:28 am

        măi ocosule ruină a fost făcută dupa 90 prin asa zisa privatizare , inainte de 90 fabrica producea atât pt intern cât si pt extern si făcea lucruri de calitate dacă nu stiai . Acum cumperi chinezisme de pe la Jakson sau SH din obor Trebuia sa te bagi si tu in …..seamă cumva.

        Reply
        • Bilbao says:
          July 24, 2023 at 11:02 am

          Tu ai auzit candva termenul „competivitate“? – ocosul lui peste.

          Reply
  6. Cele mai citite știri

    1
    INFORM MEDIA PRESS angajează: DISTRIBUITORI DE PRESĂ
    2
    UTA – FCSB, în prime time pe Arena „Francisc Neuman”
    3
    Tânără care se afla împreună cu fiul ei pe o stradă din Teleorman, înjunghiată mortal de fostul soț
    4
    Ungaria: Salariul minim va creşte cu 11% în 2026, în pofida stagnării economiei
    5
    Opt defibrilatoare pentru Arad
    6
    „Organizarea defensivă a fost dusă până la sacrificiu”
    7
    Mihalcea a lăudat Universitatea înainte de meciul cu UTA
    8
    A murit părintele Romeo Bodea din Micălaca
    9
    CSM o reclamă pe Oana Gheorghiu pentru săvârșirea infracțiunii de incitare la violență, ură sau discriminare
    10
    Aproape 1,5 milioane de români, sărbătoriți de Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil

    Mapamond

    Ungaria: Salariul minim va creşte cu 11% în 2026, în pofida stagnării economiei
    Premierul Ungariei, Viktor Orban, a anunţat joi majorarea salariului minim cu 11% în 2026, după ce angajaţii şi angajatorii au ajuns la un acord, în pofida stagnării economiei care forţează Guvernul să înrăutăţească previziunile economice din 2025 şi 2026, transmite Reuters.

    Mapamond

    Administraţia Trump reduce durata de valabilitate a permiselor de lucru pentru imigranţi
    Administraţia Trump a anunţat joi reducerea duratei de valabilitate a permiselor de lucru pentru numeroase categorii de imigranţi, în cadrul unei serii de restricţii decretate în urma atentatului mortal care a avut loc săptămâna trecută la Washington, imputat unui afgan, informează vineri AFP.

    Mapamond

    Asistenţii conversaţionali bazaţi pe AI sunt capabili să schimbe părerile alegătorilor, dezvăluie două studii ştiinţifice
    Asistenţii conversaţionali bazaţi pe inteligenţa artificială (AI) pot fi deosebit de convingători în a determina un alegător să îşi schimbe afilierea politică, chiar şi atunci când aceste programe informatice se bazează pe informaţii eronate, potrivit concluziilor formulate în două studii ştiinţifice publicate joi, informează AFP.

    România

    Alegeri, vedete și jucării virale: ce au căutat românii pe Google în acest an
    Google a făcut publice listele cu cele mai populare căutări ale românilor în anul 2025, iar rezultatele reflectă atât interesul pentru evenimentele majore din societate, cât și pentru divertisment și trenduri internaționale.

    Local

    12 biserici arădene sunt ocrotite de Sfântul Ierarh Nicolae
    Sărbătorit mâine, 6 decembrie, Sfântul Nicolae este unul dintre cei mai populari sfinţi ai creştinătăţii.

    România

    Oana Țoiu: Benzinăriile Lukoil pot funcționa legal până în aprilie 2026
    Benzinăriile Lukoil pot funcționa legal, pot plăti salarii și achiziționa stocuri până în aprilie 2026, a precizat, joi, ministrul Afacerilor Externe, Oana Țoiu. 3

    Mapamond

    Media despre noile discuții americano-ucrainene în Florida. De fapt delegației Kievului i se va comunica ce au discutat Witkoff și Kushner cu Putin
    Responsabili americani și ucraineni urmează să poarte noi discuții joi în Florida pentru a încerca să găsească o soluție negociată la războiul declanșat de Rusia în Ucraina, într-un moment în care Washingtonul a relaxat sancțiunile împotriva companiei petroliere ruse Lukoil, relatează AFP. 5

    Mapamond

    Putin: Negocierile cu SUA privind Ucraina sunt complexe, dar este nevoie de implicare
    Președintele rus Vladimir Putin a declarat joi, într-un interviu difuzat de un post de televiziune indian la începutul vizitei sale oficiale în India, că negocierile cu privire la încheierea războiului în Ucraina aflate în desfășurare cu SUA sunt „complexe”, dar pentru reușita acestora este nevoie de implicare, nu de obstrucționarea lor, după ce anterior el a acuzat aliații europeni ai Ucrainei că fac tot posibilul să împiedice acest proces, relatează AFP. 3

    România

    Președintele Dan retrimite în Parlament legea privind combaterea extremismului
    Legea privind combaterea extremismului a fost trimisă la reexaminare de către președintele Nicușor Dan, acesta apreciind că actuala formă a actului normativ ar putea duce la 'amplificarea tensiunilor'. 2
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.