Două transporturi de marfă au fost confiscate de inspectorii Direcţiei Generale Antifraudă Fiscală (DGAF) în 15 ianuarie la Punctul de Trecere a Frontierei Nădlac II – de pe autostradă – după ce s-a constatat că actele de însoţire ale mărfii conţineau neconcordanţe. Unul dintre TIR-uri transporta biciclete, trotinete, plăci de skateboard şi piese de schimb şi venea din Germania, având ca destinaţie Râmnicu-Vâlcea, iar celălalt TIR controlat de inspectorii DGAF transporta peste 23 de tone de îngrăşământ bio – expediat din Italia. Potrivit Direcţiei Generale Antifraudă Fiscală „transportul care conținea 60 biciclete, 10 trotinete, două plăci skateboard și piese de schimb, era expediat din Germania către o persoană juridică română radiată și avea locul de descărcare în municipiul Râmnicu-Vâlcea. Transportul care conținea 23,8 tone îngrășământ bio ilsa 11% N, era expediat din Italia, iar destinatar era o firmă elvețiană, la locul de descărcării fiind menționat doar <<Germania>>, fără vreo adresă”. Valoarea totală a celor două transporturi este de 83.401 lei, iar bunurile confiscate au fost predate Administrației Județene a Finanțelor Publice Arad. Potrivit DGAF, bunurile confiscate urmează să fie valorificate conform legislației în vigoare.
Confiscare la frontiera Nădlac II
Confiscare la frontiera Nădlac II
Zeci de biciclete şi tone de îngrăşământ bio, confiscate la frontiera Nădlac II de inspectorii Direcţiei Generale AntiFraudă Fiscală.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
6
România
România își asumă o responsabilitate strategică în calitate de cel mai mare producător de gaze naturale din Uniunea Europeană și are misiunea de a crește producția pentru a scădea prețurile acasă și a contribui la protejarea regiunii împotriva utilizării prețurilor la energie ca armă de șantaj politic, a declarat ministrul Afacerilor Externe, Oana Țoiu.
Ştiri sportive
Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea a câștigat turneul Transylvania Open (WTA 250), dotat cu premii totale de 283.347 de dolari și găzduit de BTarena din Cluj-Napoca, după ce a învins-o pe britanica Emma Răducanu cu 6-0, 6-2, în finala desfășurată sâmbătă.
UT Arad
La conferința de presă de după înfrângerea cu FK Csikszereda, antrenorul UTA-ei a surprins.
5
UT Arad
UTA s-a poticnit acolo unde ne așteptam mai puțin. A. Roman și Odada au îngropat speranțele noastre, după greșeli copilărești cu FK Csikszereda.
3
Local
Un bărbat care, după ce și-a lovit victima, plecat cu telefonul acesteia și cu portofelul în care se aflau 100 de lei, a fost arestat preventiv.
Local
IPJ Arad anunță organizarea unui concurs pentru dobândirea calității de detectiv particular.
Citiți principiile noastre de moderare aici!