TIMIŞOARA. La sfârşitul săptămânii trecute, Cristian Moisescu, a fost operat pe cord deschis, la Institutul de Boli Cardiovasculare din Timişoara. Fostul primar al Aradului a fost supus unei triple operaţii de bypass coronarian. Intervenţia chirurgicală a fost destul de complexă şi a durat nu mai puţin de şase ore! Practic, medicii timişoreni i-au înlocuit lui Cristian Moisescu trei artere coronare. Pacientului i s-au prelevat două artere de la picior şi una de la umăr, creându-se cu ajutorul lor un circuit vascular care să ducă sângele în muşchiul inimii.
Familia a declarat în exclusivitate pentru Jurnal arădean/ Aradon că Cristian Moisescu se simte bine acum, dar va mai rămâne internat în spital. De asemenea, familia fostului primar şi însuşi Cristian Moisescu ţin să le mulţumească tuturor celor care s-au interesat de soarta sa şi i-au transmis gândurile lor bune. Cu siguranţă au avut efect!
Reamintim, în urmă cu două săptămâni, Cristian Moisescu a ajuns la Unitatea de Primire Urgenţe a Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă Arad, după ce a suferit un infarct. A fost supus unor investigaţii, apoi medicii au decis transferul la Timişoara, la „Pădurea Verde”, pentru operaţia de bypass coronarian. În vârstă de 68 de ani, Cristian Moisescu a fost primar al Aradului între anii 1992-1996.
Cristian Moisescu, operat timp de şase ore pe cord deschis
Fostul primar al Aradului a fost supus unei intervenţii de triplu bypass coronarian, la "Pădurea Verde", în Timişoara.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
Local
Consiliul Județean își propune să introducă Aradul pe harta industriei alimentare naționale și internaționale.
Local
Poliţiştii de frontieră din cadrul Sectorului Poliției de Frontieră Nădlac, împreună cu polițiștii din cadrul Biroului de Poliție Autostrada A1, au depistat într-un autoturism, peste 26.000 de țigarete.
Local
Deși numărul pacienților confirmați cu gripă este în scădere, săptămâna trecută a fost înregistrat al treilea deces.
Local
Procurorii anunță că ar exista trei infracțiuni de luare de mită în cazul polițistului arădean Stelian Dorel Paven.
Local
Procurorii detaliază modul în care doi italieni au închiriat mașini, au plecat în Italia, după care au încercat să facă dispărute cele două autoturisme.
Local
Ofițerii DGA au anunțat că polițistul arădean reținut în trafic ar fi primit o mită de 1.500 de lei.
Local
Colegiul Național „Moise Nicoară” este reper al excelenței în învățământul preuniversitar arădean, performanța și munca „moisiștilor”, de la elevi la profesori, fiind remarcată în cadrul unei conferințe dedicate excelenței.
UT Arad
Antrenorul UTA-ei spune că lupta se va duce până în ultima etapă, fiind multe echipe cu șanse.
Citiți principiile noastre de moderare aici!